Kategorie

Wzbogacanie siebie

(R)
Rozmowa z Michałem Wronką, menedżerem produktu w Bayer HealthCare, laureatem konkursu MBA Student of the Year 2010

• Co skłoniło Pana do podjęcia studiów MBA?

Przede wszystkim to była moja wewnętrzna potrzeba. Przyznam szczerze, że w firmie Bayer, w której pracuję, większość osób ma wykształcenie medyczne lub paramedyczne, natomiast niewiele osób posiada wykształcenie stricte biznesowe. Dlatego zdecydowałem się na kształcenie właśnie w tym kierunku. O wyborze Executive MBA w Wyższej Szkole Zarządzania/Polish Open University zadecydowały cena, zalety programu, akredytacje, a także rekomendacja człowieka, który obecnie jest moim szefem, a który 10 lat temu jako jeden z pierwszych studentów został absolwentem programu MBA w tej szkole.

• Czy podejmując decyzję o wyborze studiów MBA, sprawdzał Pan, który z programów najbardziej uzupełni Pana wiedzę z branży farmaceutycznej? Czy brał Pan pod uwagę MBA specjalistyczne?

Nie, w żadnym wypadku. Jestem przeciwnikiem specjalistycznych programów MBA. Moim zdaniem kłócą się one z ideą studiów MBA. Jeśli ktoś chce być specjalistą w dziedzinie biznesu farmaceutycznego, czy w FMCG, niech wybierze jakieś szkolenie lub kurs przygotowujący w tym kierunku. Natomiast studia MBA poświęcone jedynie pewnemu obszarowi rynku są pomyłką. Studia MBA polegają na łączeniu ludzi z różnych branż, wymienianiu się pomysłami, tworzeniu liderów społeczności, liderów biznesu, a nie liderów poszczególnych rynków. Przed wyborem programu studiów szukałem różnych informacji na ich temat.

• Czy wiedza zdobywana na zajęciach była przez Pana od razu wykorzystywana w praktyce?

Od pierwszego dnia. Pracując na co dzień w obszarze jednego rynku, poruszamy się w szklanym tunelu. Pewne rzeczy robimy automatycznie, natomiast kontakt z ludźmi z innych branż, wymiana punktów widzenia na te same problemy biznesowe rozbija szklany tunel. Spotkałem się z tym już po pierwszym semestrze. Bardzo fajne doświadczenie, które gorąco polecam również innym, którzy są przekonani o tym, że to, co robią, robią świetnie. Można robić to lepiej.


• Co zdecydowało o Pana uczestnictwie w konkursie MBA Student of the Year 2010?

Nie była to moja inicjatywa. Zaskoczyli mnie koledzy z grupy, którzy zgłosili moją kandydaturę. Co więcej, grupa silnie lobbowała u władz uczelni, żebym to właśnie ja był kandydatem uczelni w tegorocznej edycji konkursu. Było to bardzo miłe, aczkolwiek niespodziewane. Kiedy dyrektor ds. programów nauczania i MBA w POU zadzwonił do mnie z wiadomością, że to właśnie ja, ucieszyłem się. Byłem zaskoczony i bynajmniej nie spodziewałem się tego, że przejdę do finału i będę zaproszony do Londynu na spotkanie. Nie liczyłem na to. Cieszę się, że nie tylko koledzy, ale i władze uczelni poparły moją kandydaturę.

• Proszę przybliżyć ideę tego konkursu.

Association of MBAs, organizacja, która zrzesza najlepsze uczelnie oferujące programy MBA akredytowane przez tę właśnie instytucję, organizuje konkurs Student of the Year Award. Każda z uczelni członkowskich zgłasza do konkursu jednego kandydata. Jak rozumiem cel tego konkursu? Jest to wyłowienie spośród wszystkich studentów MBA najbardziej imponujących liderów, osób, które wierzą w ideę studiów MBA oraz potrafią wiedzę nabytą w trakcie programu zaaplikować w swojej pracy (nie tylko w biznesie), ale także na przykład w organizacjach charytatywnych i robią to w sposób wyjątkowy, są w tym najlepsi. Ten konkurs nagradza spośród studentów MBA właśnie takie osoby, które już studiując MBA, stają się najlepszymi z najlepszych.

• Jakich wskazówek mógłby Pan udzielić potencjalnym studentom studiów MBA?

Przede wszystkim jedna bardzo ważna wskazówka. Zarezerwować sobie bardzo dużo wolnego czasu, którego pracujący w korporacji lub prowadzący własną działalność gospodarczą i tak zazwyczaj mają niewiele. Jeśli przystąpimy do studiów MBA bez odpowiedniego zaangażowania, niewiele wygramy. Uzyskamy dyplom, może większą pewność, że nasze CV zostało wzbogacone. Jestem jednak zwolennikiem idei, że każda godzina poświęcona na efektywne studiowanie, kontakt z grupą czy pracę z podręcznikiem i samodzielne poszerzanie wiedzy, przyniesie owoce. Te studia nie tylko wzbogacają życiorys – z taką opinią niestety często się spotykam – ale dają autentyczną wiedzę i umiejętności. Otwierają człowieka, dając mu inny punkt widzenia na pewne mechanizmy biznesowe.

• Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.