REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

ATS to jedno z tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić dziś sobie sprawne i skuteczne zarządzanie procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Oprogramowanie stworzono w celu uporządkowania tych procesów, ich skrócenia i podwyższenia skuteczności. Jak sprawdza się na co dzień? W jaki sposób wdraża się dzięki niemu zasady przyjaznej rekrutacji?

Autopromocja

Ilu rekruterów, tyle oczekiwań. Ciężko więc mówić o idealnym systemie rekrutacyjnym. Zważywszy na zmieniające się wciąż trendy w branży HR i rosnące potrzeby użytkowników, dostawcy tego rodzaju rozwiązań muszą zmagać się z nieustannym wprowadzaniem nowych funkcjonalności. Jednym z głównych założeń stworzenia systemu ATS było uporządkowanie nadesłanych aplikacji kandydatów oraz multiposting. W grę nie wchodzi już dzisiaj ręczna publikacja ogłoszeń na portalach pracy, tym bardziej jeśli mówimy o działaniach rekrutacyjnych realizowanych na szeroką skalę.

Wybieramy system rekrutacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna rzecz to funkcjonalność systemu. Dostępne na rynku oprogramowania oferują różnego rodzaju funkcje usprawniające codzienną pracę rekrutera. Te najważniejsze znajdziemy w większości systemów. Są też funkcje typowe dla danego narzędzia. To, co jest najbardziej istotne podczas wyboru odpowiedniego programu, to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób mógłby on ulepszyć i usprawnić realizowany przez nas dotychczas proces rekrutacyjny. Pewnych etapów pominąć się nie da, ale z całą pewnością można je przyspieszyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Jednym z usprawnień, jakie daje nam system rekrutacyjny, jest skuteczne i wygodne zarządzanie bazą CV. Nie zawsze natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zbyt duża liczba funkcji, jakie oferuje dane oprogramowanie. Na samym początku warto przetestować kilka, dostępnych na rynku systemów, zanim wybierzemy ten jeden jedyny. Na szczęście dostawcy oferują nam taką możliwość, w dodatku zupełnie bezpłatnie.

Po przetestowaniu kilku systemów, można już stworzyć listę funkcji, które okażą się niezbędne, a których brak nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonych rekrutacji. Przeprowadzenie próbnej rekrutacji pozwoli na sprecyzowanie indywidualnych potrzeb i znalezienie rozwiązań, które będą jak najbardziej odpowiednie dla realizowanego przez nas procesu. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia systemu. Ważne, aby zapewnione zostało odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy danego narzędzia. W trakcie użytkowania systemu możemy napotkać na różnego rodzaju problemy, w związku z czym taka pomoc okazuje się wówczas nieoceniona.

ATS a przyjazna rekrutacja

To, na co należy dziś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim zagadnienie przyjaznej rekrutacji. Mówi się o niej coraz więcej i coraz częściej, kładąc olbrzymi nacisk na Candidate Experience. I w tym przypadku należy szerzej spojrzeć na omawiane powyżej ATS-y. Dostępne aktualnie na rynku systemy rekrutacyjne stanowią bardzo dobrą odpowiedź na potrzebę działań związanych z przyjazną rekrutacją. Kandydaci oczekują dziś informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji, co jest oczywiście oczekiwaniem jak najbardziej zrozumiałym.

Dzięki specjalnym funkcjom systemu możliwe jest informowanie kandydatów o postępie procesu. A wszystko to dzieje się automatycznie. Właściwy system rekrutacyjny to taki, który odpowiada na potrzeby nie tylko rekruterów, lecz także kandydatów. Program do rekrutacji powinien umożliwiać dobrą komunikację ze wszystkimi kandydatami.

Chodzi przede wszystkim o to, aby kandydat wiedział, jak przebiega rekrutacja, w której zdecydował się wziąć udział. System ATS w znacznym stopniu usprawnia działania realizowane w tym zakresie. Wpływa to też na pozytywny wizerunek pracodawcy/rekrutera. Dostępne w systemach rekrutacyjnych formularze pozwalają między innymi na tworzenie ankiet skierowanych do aplikujących kandydatów. Dzięki temu możliwe jest zbadanie ich wrażenia z  przeprowadzanego przez nas procesu rekrutacyjnego , a tym samym uzyskanie niezbędnych informacji zwrotnych, które pozwolą na jego ulepszenie, zwłaszcza w kontekście wrażeń pozytywnych.

Warto również podkreślić, że system ATS nadaje się doskonale do badania nastrojów oraz potrzeb obecnych pracowników. Jak widać zatem, rola tego rodzaju systemu nie musi sprowadzać się jedynie do wspierania rekrutera w selekcji kandydatów. Oprócz działań realizowanych w ramach przyjaznej rekrutacji, znajdziemy szereg innych, niestandardowych zastosowań ATS-ów, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę podczas ich wdrażania do własnej organizacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA