REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

ATS to jedno z tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić dziś sobie sprawne i skuteczne zarządzanie procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Oprogramowanie stworzono w celu uporządkowania tych procesów, ich skrócenia i podwyższenia skuteczności. Jak sprawdza się na co dzień? W jaki sposób wdraża się dzięki niemu zasady przyjaznej rekrutacji?

REKLAMA

Autopromocja

Ilu rekruterów, tyle oczekiwań. Ciężko więc mówić o idealnym systemie rekrutacyjnym. Zważywszy na zmieniające się wciąż trendy w branży HR i rosnące potrzeby użytkowników, dostawcy tego rodzaju rozwiązań muszą zmagać się z nieustannym wprowadzaniem nowych funkcjonalności. Jednym z głównych założeń stworzenia systemu ATS było uporządkowanie nadesłanych aplikacji kandydatów oraz multiposting. W grę nie wchodzi już dzisiaj ręczna publikacja ogłoszeń na portalach pracy, tym bardziej jeśli mówimy o działaniach rekrutacyjnych realizowanych na szeroką skalę.

Wybieramy system rekrutacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna rzecz to funkcjonalność systemu. Dostępne na rynku oprogramowania oferują różnego rodzaju funkcje usprawniające codzienną pracę rekrutera. Te najważniejsze znajdziemy w większości systemów. Są też funkcje typowe dla danego narzędzia. To, co jest najbardziej istotne podczas wyboru odpowiedniego programu, to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób mógłby on ulepszyć i usprawnić realizowany przez nas dotychczas proces rekrutacyjny. Pewnych etapów pominąć się nie da, ale z całą pewnością można je przyspieszyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Jednym z usprawnień, jakie daje nam system rekrutacyjny, jest skuteczne i wygodne zarządzanie bazą CV. Nie zawsze natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zbyt duża liczba funkcji, jakie oferuje dane oprogramowanie. Na samym początku warto przetestować kilka, dostępnych na rynku systemów, zanim wybierzemy ten jeden jedyny. Na szczęście dostawcy oferują nam taką możliwość, w dodatku zupełnie bezpłatnie.

Po przetestowaniu kilku systemów, można już stworzyć listę funkcji, które okażą się niezbędne, a których brak nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonych rekrutacji. Przeprowadzenie próbnej rekrutacji pozwoli na sprecyzowanie indywidualnych potrzeb i znalezienie rozwiązań, które będą jak najbardziej odpowiednie dla realizowanego przez nas procesu. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia systemu. Ważne, aby zapewnione zostało odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy danego narzędzia. W trakcie użytkowania systemu możemy napotkać na różnego rodzaju problemy, w związku z czym taka pomoc okazuje się wówczas nieoceniona.

ATS a przyjazna rekrutacja

To, na co należy dziś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim zagadnienie przyjaznej rekrutacji. Mówi się o niej coraz więcej i coraz częściej, kładąc olbrzymi nacisk na Candidate Experience. I w tym przypadku należy szerzej spojrzeć na omawiane powyżej ATS-y. Dostępne aktualnie na rynku systemy rekrutacyjne stanowią bardzo dobrą odpowiedź na potrzebę działań związanych z przyjazną rekrutacją. Kandydaci oczekują dziś informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji, co jest oczywiście oczekiwaniem jak najbardziej zrozumiałym.

Dzięki specjalnym funkcjom systemu możliwe jest informowanie kandydatów o postępie procesu. A wszystko to dzieje się automatycznie. Właściwy system rekrutacyjny to taki, który odpowiada na potrzeby nie tylko rekruterów, lecz także kandydatów. Program do rekrutacji powinien umożliwiać dobrą komunikację ze wszystkimi kandydatami.

Chodzi przede wszystkim o to, aby kandydat wiedział, jak przebiega rekrutacja, w której zdecydował się wziąć udział. System ATS w znacznym stopniu usprawnia działania realizowane w tym zakresie. Wpływa to też na pozytywny wizerunek pracodawcy/rekrutera. Dostępne w systemach rekrutacyjnych formularze pozwalają między innymi na tworzenie ankiet skierowanych do aplikujących kandydatów. Dzięki temu możliwe jest zbadanie ich wrażenia z  przeprowadzanego przez nas procesu rekrutacyjnego , a tym samym uzyskanie niezbędnych informacji zwrotnych, które pozwolą na jego ulepszenie, zwłaszcza w kontekście wrażeń pozytywnych.

Warto również podkreślić, że system ATS nadaje się doskonale do badania nastrojów oraz potrzeb obecnych pracowników. Jak widać zatem, rola tego rodzaju systemu nie musi sprowadzać się jedynie do wspierania rekrutera w selekcji kandydatów. Oprócz działań realizowanych w ramach przyjaznej rekrutacji, znajdziemy szereg innych, niestandardowych zastosowań ATS-ów, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę podczas ich wdrażania do własnej organizacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA