REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

ATS to jedno z tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić dziś sobie sprawne i skuteczne zarządzanie procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Oprogramowanie stworzono w celu uporządkowania tych procesów, ich skrócenia i podwyższenia skuteczności. Jak sprawdza się na co dzień? W jaki sposób wdraża się dzięki niemu zasady przyjaznej rekrutacji?

REKLAMA

Autopromocja

Ilu rekruterów, tyle oczekiwań. Ciężko więc mówić o idealnym systemie rekrutacyjnym. Zważywszy na zmieniające się wciąż trendy w branży HR i rosnące potrzeby użytkowników, dostawcy tego rodzaju rozwiązań muszą zmagać się z nieustannym wprowadzaniem nowych funkcjonalności. Jednym z głównych założeń stworzenia systemu ATS było uporządkowanie nadesłanych aplikacji kandydatów oraz multiposting. W grę nie wchodzi już dzisiaj ręczna publikacja ogłoszeń na portalach pracy, tym bardziej jeśli mówimy o działaniach rekrutacyjnych realizowanych na szeroką skalę.

Wybieramy system rekrutacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna rzecz to funkcjonalność systemu. Dostępne na rynku oprogramowania oferują różnego rodzaju funkcje usprawniające codzienną pracę rekrutera. Te najważniejsze znajdziemy w większości systemów. Są też funkcje typowe dla danego narzędzia. To, co jest najbardziej istotne podczas wyboru odpowiedniego programu, to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób mógłby on ulepszyć i usprawnić realizowany przez nas dotychczas proces rekrutacyjny. Pewnych etapów pominąć się nie da, ale z całą pewnością można je przyspieszyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Jednym z usprawnień, jakie daje nam system rekrutacyjny, jest skuteczne i wygodne zarządzanie bazą CV. Nie zawsze natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zbyt duża liczba funkcji, jakie oferuje dane oprogramowanie. Na samym początku warto przetestować kilka, dostępnych na rynku systemów, zanim wybierzemy ten jeden jedyny. Na szczęście dostawcy oferują nam taką możliwość, w dodatku zupełnie bezpłatnie.

Po przetestowaniu kilku systemów, można już stworzyć listę funkcji, które okażą się niezbędne, a których brak nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonych rekrutacji. Przeprowadzenie próbnej rekrutacji pozwoli na sprecyzowanie indywidualnych potrzeb i znalezienie rozwiązań, które będą jak najbardziej odpowiednie dla realizowanego przez nas procesu. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia systemu. Ważne, aby zapewnione zostało odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy danego narzędzia. W trakcie użytkowania systemu możemy napotkać na różnego rodzaju problemy, w związku z czym taka pomoc okazuje się wówczas nieoceniona.

ATS a przyjazna rekrutacja

To, na co należy dziś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim zagadnienie przyjaznej rekrutacji. Mówi się o niej coraz więcej i coraz częściej, kładąc olbrzymi nacisk na Candidate Experience. I w tym przypadku należy szerzej spojrzeć na omawiane powyżej ATS-y. Dostępne aktualnie na rynku systemy rekrutacyjne stanowią bardzo dobrą odpowiedź na potrzebę działań związanych z przyjazną rekrutacją. Kandydaci oczekują dziś informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji, co jest oczywiście oczekiwaniem jak najbardziej zrozumiałym.

Dzięki specjalnym funkcjom systemu możliwe jest informowanie kandydatów o postępie procesu. A wszystko to dzieje się automatycznie. Właściwy system rekrutacyjny to taki, który odpowiada na potrzeby nie tylko rekruterów, lecz także kandydatów. Program do rekrutacji powinien umożliwiać dobrą komunikację ze wszystkimi kandydatami.

Chodzi przede wszystkim o to, aby kandydat wiedział, jak przebiega rekrutacja, w której zdecydował się wziąć udział. System ATS w znacznym stopniu usprawnia działania realizowane w tym zakresie. Wpływa to też na pozytywny wizerunek pracodawcy/rekrutera. Dostępne w systemach rekrutacyjnych formularze pozwalają między innymi na tworzenie ankiet skierowanych do aplikujących kandydatów. Dzięki temu możliwe jest zbadanie ich wrażenia z  przeprowadzanego przez nas procesu rekrutacyjnego , a tym samym uzyskanie niezbędnych informacji zwrotnych, które pozwolą na jego ulepszenie, zwłaszcza w kontekście wrażeń pozytywnych.

Warto również podkreślić, że system ATS nadaje się doskonale do badania nastrojów oraz potrzeb obecnych pracowników. Jak widać zatem, rola tego rodzaju systemu nie musi sprowadzać się jedynie do wspierania rekrutera w selekcji kandydatów. Oprócz działań realizowanych w ramach przyjaznej rekrutacji, znajdziemy szereg innych, niestandardowych zastosowań ATS-ów, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę podczas ich wdrażania do własnej organizacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA