reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

ATS to jedno z tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić dziś sobie sprawne i skuteczne zarządzanie procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Oprogramowanie stworzono w celu uporządkowania tych procesów, ich skrócenia i podwyższenia skuteczności. Jak sprawdza się na co dzień? W jaki sposób wdraża się dzięki niemu zasady przyjaznej rekrutacji?

Ilu rekruterów, tyle oczekiwań. Ciężko więc mówić o idealnym systemie rekrutacyjnym. Zważywszy na zmieniające się wciąż trendy w branży HR i rosnące potrzeby użytkowników, dostawcy tego rodzaju rozwiązań muszą zmagać się z nieustannym wprowadzaniem nowych funkcjonalności. Jednym z głównych założeń stworzenia systemu ATS było uporządkowanie nadesłanych aplikacji kandydatów oraz multiposting. W grę nie wchodzi już dzisiaj ręczna publikacja ogłoszeń na portalach pracy, tym bardziej jeśli mówimy o działaniach rekrutacyjnych realizowanych na szeroką skalę.

Wybieramy system rekrutacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna rzecz to funkcjonalność systemu. Dostępne na rynku oprogramowania oferują różnego rodzaju funkcje usprawniające codzienną pracę rekrutera. Te najważniejsze znajdziemy w większości systemów. Są też funkcje typowe dla danego narzędzia. To, co jest najbardziej istotne podczas wyboru odpowiedniego programu, to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób mógłby on ulepszyć i usprawnić realizowany przez nas dotychczas proces rekrutacyjny. Pewnych etapów pominąć się nie da, ale z całą pewnością można je przyspieszyć.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Jednym z usprawnień, jakie daje nam system rekrutacyjny, jest skuteczne i wygodne zarządzanie bazą CV. Nie zawsze natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zbyt duża liczba funkcji, jakie oferuje dane oprogramowanie. Na samym początku warto przetestować kilka, dostępnych na rynku systemów, zanim wybierzemy ten jeden jedyny. Na szczęście dostawcy oferują nam taką możliwość, w dodatku zupełnie bezpłatnie.

Po przetestowaniu kilku systemów, można już stworzyć listę funkcji, które okażą się niezbędne, a których brak nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonych rekrutacji. Przeprowadzenie próbnej rekrutacji pozwoli na sprecyzowanie indywidualnych potrzeb i znalezienie rozwiązań, które będą jak najbardziej odpowiednie dla realizowanego przez nas procesu. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia systemu. Ważne, aby zapewnione zostało odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy danego narzędzia. W trakcie użytkowania systemu możemy napotkać na różnego rodzaju problemy, w związku z czym taka pomoc okazuje się wówczas nieoceniona.

ATS a przyjazna rekrutacja

To, na co należy dziś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim zagadnienie przyjaznej rekrutacji. Mówi się o niej coraz więcej i coraz częściej, kładąc olbrzymi nacisk na Candidate Experience. I w tym przypadku należy szerzej spojrzeć na omawiane powyżej ATS-y. Dostępne aktualnie na rynku systemy rekrutacyjne stanowią bardzo dobrą odpowiedź na potrzebę działań związanych z przyjazną rekrutacją. Kandydaci oczekują dziś informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji, co jest oczywiście oczekiwaniem jak najbardziej zrozumiałym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama