Kategorie

ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
ATS w rekrutacji, zwłaszcza tej przyjaznej
Fotolia
ATS to jedno z tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić dziś sobie sprawne i skuteczne zarządzanie procesami rekrutacyjnymi oraz bazą kandydatów. Oprogramowanie stworzono w celu uporządkowania tych procesów, ich skrócenia i podwyższenia skuteczności. Jak sprawdza się na co dzień? W jaki sposób wdraża się dzięki niemu zasady przyjaznej rekrutacji?

Ilu rekruterów, tyle oczekiwań. Ciężko więc mówić o idealnym systemie rekrutacyjnym. Zważywszy na zmieniające się wciąż trendy w branży HR i rosnące potrzeby użytkowników, dostawcy tego rodzaju rozwiązań muszą zmagać się z nieustannym wprowadzaniem nowych funkcjonalności. Jednym z głównych założeń stworzenia systemu ATS było uporządkowanie nadesłanych aplikacji kandydatów oraz multiposting. W grę nie wchodzi już dzisiaj ręczna publikacja ogłoszeń na portalach pracy, tym bardziej jeśli mówimy o działaniach rekrutacyjnych realizowanych na szeroką skalę.

Wybieramy system rekrutacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna rzecz to funkcjonalność systemu. Dostępne na rynku oprogramowania oferują różnego rodzaju funkcje usprawniające codzienną pracę rekrutera. Te najważniejsze znajdziemy w większości systemów. Są też funkcje typowe dla danego narzędzia. To, co jest najbardziej istotne podczas wyboru odpowiedniego programu, to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób mógłby on ulepszyć i usprawnić realizowany przez nas dotychczas proces rekrutacyjny. Pewnych etapów pominąć się nie da, ale z całą pewnością można je przyspieszyć.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Reklama

Jednym z usprawnień, jakie daje nam system rekrutacyjny, jest skuteczne i wygodne zarządzanie bazą CV. Nie zawsze natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zbyt duża liczba funkcji, jakie oferuje dane oprogramowanie. Na samym początku warto przetestować kilka, dostępnych na rynku systemów, zanim wybierzemy ten jeden jedyny. Na szczęście dostawcy oferują nam taką możliwość, w dodatku zupełnie bezpłatnie.

Po przetestowaniu kilku systemów, można już stworzyć listę funkcji, które okażą się niezbędne, a których brak nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonych rekrutacji. Przeprowadzenie próbnej rekrutacji pozwoli na sprecyzowanie indywidualnych potrzeb i znalezienie rozwiązań, które będą jak najbardziej odpowiednie dla realizowanego przez nas procesu. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia systemu. Ważne, aby zapewnione zostało odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy danego narzędzia. W trakcie użytkowania systemu możemy napotkać na różnego rodzaju problemy, w związku z czym taka pomoc okazuje się wówczas nieoceniona.

ATS a przyjazna rekrutacja

Reklama

To, na co należy dziś zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim zagadnienie przyjaznej rekrutacji. Mówi się o niej coraz więcej i coraz częściej, kładąc olbrzymi nacisk na Candidate Experience. I w tym przypadku należy szerzej spojrzeć na omawiane powyżej ATS-y. Dostępne aktualnie na rynku systemy rekrutacyjne stanowią bardzo dobrą odpowiedź na potrzebę działań związanych z przyjazną rekrutacją. Kandydaci oczekują dziś informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji, co jest oczywiście oczekiwaniem jak najbardziej zrozumiałym.

Dzięki specjalnym funkcjom systemu możliwe jest informowanie kandydatów o postępie procesu. A wszystko to dzieje się automatycznie. Właściwy system rekrutacyjny to taki, który odpowiada na potrzeby nie tylko rekruterów, lecz także kandydatów. Program do rekrutacji powinien umożliwiać dobrą komunikację ze wszystkimi kandydatami.

Chodzi przede wszystkim o to, aby kandydat wiedział, jak przebiega rekrutacja, w której zdecydował się wziąć udział. System ATS w znacznym stopniu usprawnia działania realizowane w tym zakresie. Wpływa to też na pozytywny wizerunek pracodawcy/rekrutera. Dostępne w systemach rekrutacyjnych formularze pozwalają między innymi na tworzenie ankiet skierowanych do aplikujących kandydatów. Dzięki temu możliwe jest zbadanie ich wrażenia z  przeprowadzanego przez nas procesu rekrutacyjnego , a tym samym uzyskanie niezbędnych informacji zwrotnych, które pozwolą na jego ulepszenie, zwłaszcza w kontekście wrażeń pozytywnych.

Warto również podkreślić, że system ATS nadaje się doskonale do badania nastrojów oraz potrzeb obecnych pracowników. Jak widać zatem, rola tego rodzaju systemu nie musi sprowadzać się jedynie do wspierania rekrutera w selekcji kandydatów. Oprócz działań realizowanych w ramach przyjaznej rekrutacji, znajdziemy szereg innych, niestandardowych zastosowań ATS-ów, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę podczas ich wdrażania do własnej organizacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?