Po co tworzyć ścieżki karier i opisy stanowisk?
REKLAMA
REKLAMA
Rosnąca świadomość przyszłych Pracowników zmusza do przemyślanego i jasnego informowania o możliwościach, jakie oferuje nasza organizacja. Warto pamiętać, że tworzenie ścieżek kariery i opisów stanowisk to korzyść obopólna. Przedsiębiorstwu pozwala na szybszy rozwój, mniejszą rotację Pracowników i posiadanie coraz lepiej wykwalifikowanej kadry o większym zaangażowaniu. Wpływa to na lepsze wyniki firmy. Dla Kandydatów to jasna informacja o kryteriach awansu oraz poczucie satysfakcji z osiągania kolejnych etapów ścieżki kariery.
REKLAMA
Ścieżka kariery to inaczej plan rozwojowy, który pozwala wyznaczyć możliwe drogi awansu. Dzięki jasno zdefiniowanym ścieżkom kariery powierzamy pracownikowi odpowiedzialność za własny rozwój. Świadomość ta pozwala mu stawać się coraz lepszym specjalistą. Awans w ramach ścieżek kariery zależny jest od oceny okresowej pracownika. Ułatwia to również ustalenie wynagrodzeń, co związane jest z systemem motywacyjnym.
INFORAKADEMIA poleca: Controlling personalny czyli HR budowany na danych
Opis stanowiska zawiera takie informacje, jak cel i główne obowiązki danego miejsca pracy. Ponadto powinien mówić o stosunku z innymi stanowiskami (np. podległość), uprawnieniach i odpowiedzialności. Dobrze przygotowany opis stanowiska może być podstawą rekrutacji nowych pracowników.
Ważne są również profile kompetencyjne, które składają się ze spisu zachowań, umiejętności i wiedzy koniecznych do pracy na danych stanowiskach. Każde stanowisko powinno mieć oddzielny profil kompetencyjny. Często dane kompetencje określa się wraz z wymaganym poziomem biegłości. Zachodzi tutaj dość oczywista zależność - im lepsze opanowanie danej umiejętności, tym wyższe stanowisko.
Trzeba pamiętać, że zarówno ścieżki kariery, jak i opisy stanowisk muszą być tworzone indywidualnie - zgodnie z wymogami danego przedsiębiorstwa oraz aktualizowane w miarę potrzeb i zmian zachodzących w firmie. Żeby Pracownicy mogli wspinać się po szczeblach kariery i rozwijać swoje umiejętności trzeba dostosować ścieżki do warunków pracy w organizacji. Nie ma jednego wypracowanego modelu. W różnych przedsiębiorstwach, należących nawet do jednej branży, te same nazwy stanowisk mogą nieść za sobą zupełnie inne kompetencje i obowiązki.
Osoby, które posiadają konta na portalach branżowych typu LinkedIn powinny zwrócić uwagę na miejsce poświęcone stanowiskom pracy. Ponieważ sama nazwa stanowiska niewiele mówi o zakresie naszych umiejętności i wykonywanych zadań, warto wymieniając poprzednie miejsca pracy opisać też krótko swoje obowiązki.
REKLAMA
Stworzenie ścieżek kariery wcale nie jest łatwe. Najpierw należy wyróżnić stanowiska o podobnym charakterze pracy. Następnie utworzyć hierarchię wyodrębnionych miejsc pracy i ustalić możliwości awansu. Kolejno warto zdefiniować kompetencje kluczowe dla danych stanowisk, co pozwoli na stworzenie profili kompetencyjnych oraz wskazanie ich potencjału rozwojowego. Etapem ostatnim jest określenie i opisanie ścieżek kariery, możliwych przesunięć na inne stanowiska lub awansu na wyższe wraz z listą umiejętności koniecznych do opanowania.
Osoby poszukujące pracy coraz częściej zwracają uwagę na możliwości rozwoju w danej firmie. Aby nasza organizacja zwracała uwagę potencjalnych Kandydatów warto stworzyć ścieżki kariery i opisy stanowisk. Daje to świadomość możliwych perspektyw rozwoju oraz ułatwia realizację celów zawodowych, ponieważ są one jasno wyznaczone. Co więcej, w szerszej perspektywie pozwala na rozwój nie tylko Pracowników, ale i całej firmy, gdyż źle opracowane ścieżki kariery, którym nie można sprostać, hamują rozwój całego przedsiębiorstwa.
Porozmawiaj o tym na FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat