REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV, które może zdecydować o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jak powinien wyglądać list motywacyjny, aby rekruter nie odrzucił aplikacji?

Dlaczego rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych?

List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem CV i pokazać pracodawcy, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Niektóre firmy wręcz wymagają go podczas składania aplikacji. Jeśli jednak pozostawia on wiele do życzenia i jest pełen nieścisłych, błędnych informacji - może skutecznie przekreślić naszą szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przed jego wysłaniem upewnij się więc, że nie zawiera on jednego z typowych błędów, które mogą sprawić, że rekruter szybko straci nim zainteresowanie:

REKLAMA

Autopromocja

Zbyt szczegółowy

List motywacyjny zawsze musi być dostosowany do stanowiska, na jakie aplikujemy. Niedopuszczalne jest, by kandydat wysyłał jedną wersję do kilku różnych organizacji. Wbrew pozorom nie warto również podkreślać wszystkich swoich umiejętności czy walorów w jednym dokumencie, gdyż dla rekrutera może stać się to nudne i starci swój urok. Wybierz więc takie kwalifikacje, które na pewno są w stanie wyróżnić Cię na tle innych kandydatów i sprawić, że zostaniesz od razu zauważony. Nie przechwalaj się, a merytorycznie pokaż, co możesz zaoferować firmie i jak przyczynić się do osiągnięcia przez nią sukcesu. Pamiętaj, że skuteczna autoreklama jest kluczem do sukcesu.

Sprawdź, czy się nadajesz

Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego upewnij się, że posiadasz predyspozycje i odpowiednie kwalifikacje na stanowisko o które się ubiegasz. Rekruterzy mają dosłownie kilka minut na prześledzenie dokumentów aplikacyjnych kandydata i z reguły od razu wychwytują osoby, które nie spełniają ich oczekiwań – podkreśla Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Odpowiedz sobie więc na pytanie, czy aby na pewno nadajesz się do danej firmy i czy chcesz związać z nią swoją przyszłość. Jeśli jesteś w pełni przekonany – postaraj się w liście przekonać, że akurat Ty będziesz najlepszym pracownikiem. Najważniejsza jest pewność siebie, entuzjazm oraz poczucie własnej wartości, które możesz wykorzystać do pokazania się z jak najlepszej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Nie popadaj w skrajności

Pamiętaj, że we wszystkim najlepszy jest umiar. Lakonicznie czy niedbale napisany list motywacyjny nie przekona do Ciebie rekrutera, który może wysnuć wnioski, że nie zależy Ci na danej posadzie. Z kolei zbyt duży entuzjazm czy nadmierne chwalenie się swoimi osiągnięciami może sprawić, że będziesz postrzegany jako osoba zdesperowana i skłonna zrobić wszystko, by tylko otrzymać posadę.  

W liście przede wszystkim zwróć uwagę na kluczowe atuty. Nie przesadzaj, wyjaśniając, dlaczego szukasz pracy lub co było powodem rezygnacji z poprzedniego stanowiska. Skup się na stworzeniu silnego wrażenia, dlaczego jesteś idealnym rozwiązaniem dla firmy. Pamiętaj również o zachowaniu zasad stylistyki i gramatyki języka polskiego, a przed wysłaniem dokumentu – sprawdź kilkakrotnie, czy nie zawiera on błędów stylistycznych lub interpunkcyjnych – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA