REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV, które może zdecydować o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jak powinien wyglądać list motywacyjny, aby rekruter nie odrzucił aplikacji?

Dlaczego rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych?

List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem CV i pokazać pracodawcy, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Niektóre firmy wręcz wymagają go podczas składania aplikacji. Jeśli jednak pozostawia on wiele do życzenia i jest pełen nieścisłych, błędnych informacji - może skutecznie przekreślić naszą szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przed jego wysłaniem upewnij się więc, że nie zawiera on jednego z typowych błędów, które mogą sprawić, że rekruter szybko straci nim zainteresowanie:

REKLAMA

Autopromocja

Zbyt szczegółowy

List motywacyjny zawsze musi być dostosowany do stanowiska, na jakie aplikujemy. Niedopuszczalne jest, by kandydat wysyłał jedną wersję do kilku różnych organizacji. Wbrew pozorom nie warto również podkreślać wszystkich swoich umiejętności czy walorów w jednym dokumencie, gdyż dla rekrutera może stać się to nudne i starci swój urok. Wybierz więc takie kwalifikacje, które na pewno są w stanie wyróżnić Cię na tle innych kandydatów i sprawić, że zostaniesz od razu zauważony. Nie przechwalaj się, a merytorycznie pokaż, co możesz zaoferować firmie i jak przyczynić się do osiągnięcia przez nią sukcesu. Pamiętaj, że skuteczna autoreklama jest kluczem do sukcesu.

Sprawdź, czy się nadajesz

Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego upewnij się, że posiadasz predyspozycje i odpowiednie kwalifikacje na stanowisko o które się ubiegasz. Rekruterzy mają dosłownie kilka minut na prześledzenie dokumentów aplikacyjnych kandydata i z reguły od razu wychwytują osoby, które nie spełniają ich oczekiwań – podkreśla Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Odpowiedz sobie więc na pytanie, czy aby na pewno nadajesz się do danej firmy i czy chcesz związać z nią swoją przyszłość. Jeśli jesteś w pełni przekonany – postaraj się w liście przekonać, że akurat Ty będziesz najlepszym pracownikiem. Najważniejsza jest pewność siebie, entuzjazm oraz poczucie własnej wartości, które możesz wykorzystać do pokazania się z jak najlepszej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Nie popadaj w skrajności

Pamiętaj, że we wszystkim najlepszy jest umiar. Lakonicznie czy niedbale napisany list motywacyjny nie przekona do Ciebie rekrutera, który może wysnuć wnioski, że nie zależy Ci na danej posadzie. Z kolei zbyt duży entuzjazm czy nadmierne chwalenie się swoimi osiągnięciami może sprawić, że będziesz postrzegany jako osoba zdesperowana i skłonna zrobić wszystko, by tylko otrzymać posadę.  

W liście przede wszystkim zwróć uwagę na kluczowe atuty. Nie przesadzaj, wyjaśniając, dlaczego szukasz pracy lub co było powodem rezygnacji z poprzedniego stanowiska. Skup się na stworzeniu silnego wrażenia, dlaczego jesteś idealnym rozwiązaniem dla firmy. Pamiętaj również o zachowaniu zasad stylistyki i gramatyki języka polskiego, a przed wysłaniem dokumentu – sprawdź kilkakrotnie, czy nie zawiera on błędów stylistycznych lub interpunkcyjnych – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA