REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia
Jak powinien wyglądać list motywacyjny? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV, które może zdecydować o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jak powinien wyglądać list motywacyjny, aby rekruter nie odrzucił aplikacji?

Dlaczego rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych?

List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem CV i pokazać pracodawcy, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Niektóre firmy wręcz wymagają go podczas składania aplikacji. Jeśli jednak pozostawia on wiele do życzenia i jest pełen nieścisłych, błędnych informacji - może skutecznie przekreślić naszą szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przed jego wysłaniem upewnij się więc, że nie zawiera on jednego z typowych błędów, które mogą sprawić, że rekruter szybko straci nim zainteresowanie:

REKLAMA

Autopromocja

Zbyt szczegółowy

List motywacyjny zawsze musi być dostosowany do stanowiska, na jakie aplikujemy. Niedopuszczalne jest, by kandydat wysyłał jedną wersję do kilku różnych organizacji. Wbrew pozorom nie warto również podkreślać wszystkich swoich umiejętności czy walorów w jednym dokumencie, gdyż dla rekrutera może stać się to nudne i starci swój urok. Wybierz więc takie kwalifikacje, które na pewno są w stanie wyróżnić Cię na tle innych kandydatów i sprawić, że zostaniesz od razu zauważony. Nie przechwalaj się, a merytorycznie pokaż, co możesz zaoferować firmie i jak przyczynić się do osiągnięcia przez nią sukcesu. Pamiętaj, że skuteczna autoreklama jest kluczem do sukcesu.

Sprawdź, czy się nadajesz

Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego upewnij się, że posiadasz predyspozycje i odpowiednie kwalifikacje na stanowisko o które się ubiegasz. Rekruterzy mają dosłownie kilka minut na prześledzenie dokumentów aplikacyjnych kandydata i z reguły od razu wychwytują osoby, które nie spełniają ich oczekiwań – podkreśla Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Odpowiedz sobie więc na pytanie, czy aby na pewno nadajesz się do danej firmy i czy chcesz związać z nią swoją przyszłość. Jeśli jesteś w pełni przekonany – postaraj się w liście przekonać, że akurat Ty będziesz najlepszym pracownikiem. Najważniejsza jest pewność siebie, entuzjazm oraz poczucie własnej wartości, które możesz wykorzystać do pokazania się z jak najlepszej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Nie popadaj w skrajności

Pamiętaj, że we wszystkim najlepszy jest umiar. Lakonicznie czy niedbale napisany list motywacyjny nie przekona do Ciebie rekrutera, który może wysnuć wnioski, że nie zależy Ci na danej posadzie. Z kolei zbyt duży entuzjazm czy nadmierne chwalenie się swoimi osiągnięciami może sprawić, że będziesz postrzegany jako osoba zdesperowana i skłonna zrobić wszystko, by tylko otrzymać posadę.  

W liście przede wszystkim zwróć uwagę na kluczowe atuty. Nie przesadzaj, wyjaśniając, dlaczego szukasz pracy lub co było powodem rezygnacji z poprzedniego stanowiska. Skup się na stworzeniu silnego wrażenia, dlaczego jesteś idealnym rozwiązaniem dla firmy. Pamiętaj również o zachowaniu zasad stylistyki i gramatyki języka polskiego, a przed wysłaniem dokumentu – sprawdź kilkakrotnie, czy nie zawiera on błędów stylistycznych lub interpunkcyjnych – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA