REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych

Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych. / Fot. Fotolia
Rekrutacja kandydatów pasywnych i aktywnych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja kandydatów pasywnych czy aktywnych? Czym różnią się od siebie te dwa typy ludzi? Jakich pracowników powinien szukać dany pracodawca?

Kandydat aktywny czy pasywny? Którego szukać i w jakich sytuacjach?

Metod szukania pracowników jest wiele. Można je ogólnie podzielić na rekrutacje kandydatów aktywnych i rekrutacje kandydatów pasywnych. Czym się charakteryzują?

REKLAMA

Autopromocja

Wybór sposobu rekrutacji firmy powinny uzależniać od tego, jakiego rodzaju pracowników w danym momencie potrzebują. Kadry niższego szczebla szuka się zupełnie inaczej niż specjalistów z konkretnych dziedzin, o wąskich, ale charakterystycznych umiejętnościach, czy też menedżerów. Jaką metodę wybrać, aby zoptymalizować proces rekrutacji i osiągnąć oczekiwane rezultaty?

Rekrutacja kandydatów aktywnych – pracownik sam odpowiada na ogłoszenia

Rekrutacja kandydatów aktywnych opiera się głównie na informowaniu o rozpoczętym procesie rekrutacyjnym, poprzez publikację ogłoszeń o pracę między innymi na portalach internetowych. Aktywnych kandydatów szuka się także podczas targów pracy, dni kariery czy na uczelniach. W przypadku takiej rekrutacji, to kandydaci aplikują na stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Kandydatów takich określa się mianem ,,aktywnych”. Są to osoby, które aktualnie nie posiadają zatrudnienia, studenci i absolwenci, ale także osoby chcące zmienić dotychczasowe miejsce pracy. Wielokrotnie mają niższe wymagania co do warunków pracy, gdyż często chcą tę pracę po prostu znaleźć.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Tego typu rekrutacje powszechne są przy szukaniu pracowników o szerokich, popularnych kompetencjach. Na takie ogłoszenia odpowiada wiele osób, więc firmy często korzystają z usług specjalistycznych agencji do przeprowadzania selekcji kandydatów. Zdarza się, że osoby aplikujące na takie ogłoszenie nie spełniają podstawowych wymagań. Często też nie mają nic wspólnego z daną branżą czy stanowiskiem, a mimo to wysyłają CV z nadzieją, że może jednak ktoś zwróci na nich uwagę. W takiej sytuacji po stronie rekrutera pozostaje proces selekcji nadesłanych CV, wyłonienie najlepszych kandydatów, weryfikacja i potwierdzenie ich wiedzy i doświadczenia zawodowego na spotkaniach. Jest to często bardzo czasochłonny proces.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Rekrutacja kandydatów pasywnych

Poszukując pracowników o konkretnym profilu i określonych umiejętnościach, szczególnie w mniej popularnych i specjalistycznych zawodach, można skorzystać z narzędzi do rekrutacji kandydatów pasywnych. Coraz więcej osób, nawet mających zatrudnienie, umieszcza w specjalistycznych portalach swoje wirtualne CV. Opisują ze szczegółami przebieg swojej kariery zawodowej, posiadane umiejętności i cechy. – Tego typu informacje ułatwiają ich odnalezienie potencjalnemu pracodawcy. Wyszukiwarka Kandydatów, pozwala na szczegółowe określenie kompetencji poszukiwanego przez nas pracownika. Zawęża to wyszukiwanie kandydatów i umożliwia kontakt tylko z tymi wyselekcjonowanymi, którymi pracodawca jest najbardziej zainteresowany – mówi Miłosz Ryniecki, z GoldenLine.pl. – Pasywni kandydaci są dla firm dość atrakcyjną grupą, gdyż pracują na takich lub podobnych stanowiskach, jakie oferują pracodawcy, mają wiedzę i kwalifikacje poparte doświadczeniem i nie ,,koloryzują” swojego życiorysu, aby znaleźć pracę. Jeśli oferta firmy zainteresuje takiego kandydata, może ona zyskać pracownika praktycznie „szytego na miarę” – dodaje Ryniecki.

Pracownik, który posiada pracę i w danym momencie nie szuka jej aktywnie, będzie miał prawdopodobnie wyższe oczekiwania co do warunków pracy i płacy, ale nie jest to regułą. Niejednokrotnie nowe doświadczenie zawodowe jest wystarczającym powodem do zmiany pracy. Rekrutacja kandydatów pasywnych, mimo że może wydawać się bardziej angażująca niż umieszczenie ogłoszenia, skraca jednak proces rekrutacji i oszczędza czas rekrutera. Potwierdzeniem na to, że narzędzia do szukania kandydatów pasywnych są coraz chętniej wykorzystywane przez rekruterów jest fakt, że w ubiegłym roku z Wyszukiwarki Kandydatów dostępnej w serwisie GoldenLine.pl, rekruterzy skorzystali aż 1,2 mln razy. W niektórych branżach jest to już standard, gdyż odnalezienie odpowiedniego pracownika, np. w branży IT, czy na wyższe stanowiska menedżerskie w inny sposób, może być znacznie trudniejsze.

Specjaliści od HR mają swoje sposoby szukania pracowników. Punktem wyjścia do wyboru charakteru i formy rekrutacji, powinno być stanowisko, na które rekrutujemy, a dodatkowo kompetencje jakich szukamy u kandydatów do pracy.

Jakich pracowników warto zatrudniać?

Źródło: GoldenLine.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA