REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać list motywacyjny?

Sylwia Rudek
Jak napisać list motywacyjny? /Fot. Fotolia
Jak napisać list motywacyjny? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prawdą jest, że rekruter poświęca nie więcej niż 30 sekund na otrzymane CV, to czy warto pisać list motywacyjny, który jest przecież zdecydowanie dłuższy niż życiorys? Jakie są szanse ze list motywacyjny zostanie przeczytany i czy jego treść może zdecydować o przyjęciu do pracy? Jakich błędów należy unikać i na co zwrócić uwagę przy pisaniu listu motywacyjnego?

Czy warto pisać list motywacyjny?

Jeżeli w treści ogłoszenia zaznaczone jest, że pracodawca chce otrzymać od kandydatów list motywacyjny, koniecznie trzeba go dołączyć. Brak listu motywacyjnego świadczy o niewystarczającej motywacji potencjalnego kandydata i może skutkować wykluczeniem z procesu rekrutacyjnego. Warto napisać list motywacyjny, nawet gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o potrzebie jego dołączenia do CV. List motywacyjny jest uzupełnieniem lub rozszerzeniem CV, a dobrze napisany z pewnością może przekonać rekrutera i tym samym  przyczynić się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

REKLAMA

Autopromocja

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Po co pracodawcy list motywacyjny?

Pracodawca prosząc kandydatów o list motywacyjny znacznie czas rekrutacji, ponieważ wielu z nich zostaje odrzuconych z powodu źle napisanego listu. Na podstawie treści, ale także formalnej strony listu motywacyjnego, można określić cechy i niektóre umiejętności kandydatów. Po pierwsze samo nadesłanie listu motywacyjnego potwierdza chęć i motywację kandydata do pracy na określonym stanowisku. Kandydat, opisując swoje kompetencje i kwalifikacje, ma szansę jeszcze przed osobistą rozmową z rekruterem, zaprezentować swoje mocne strony oraz pochwalić się sukcesami istotnymi z perspektywy przyszłego pracodawcy i stanowiska. Po drugie, dbałość o poprawną formę tj. ortografię, interpunkcję, brak literówek i wykorzystanie zwrotów grzecznościowych, świadczy o skrupulatności, zaangażowaniu i stosunku do firmy. Pracodawca z pewnością przychylniej spojrzy na potencjalnego pracownika, który nie popełnia błędów w korespondencji, potrafi w kilku zdaniach przedstawić swoje mocne strony, a także dba o kulturę korespondencji np. dziękując za poświęcony czas i stosując formy grzecznościowe.

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Jak napisać list motywacyjny?

Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, należy dokładnie przeanalizować ofertę pracy na którą się odpowiada. Umożliwi to skonstruowanie listu w taki sposób, aby spełniał on oczekiwania przyszłego pracodawcy, a kandydatowi ułatwił otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W liście motywacyjnym nie mogą być powielane informacje z CV. Każdy list powinien zawierać dane kontaktowe nadawcy, czyli imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i telefon kontaktowy oraz dane adresata, a więc firmy, prezesa, dyrektora w zależności od tego, do kogo jest kierowany. Najważniejszą częścią jest uzasadnienie, w którym koniecznie trzeba opisać powody ubiegania się o stanowisko i wykazać, że zdobyte dotychczas doświadczenie będzie przydatne w nowej pracy. Najlepiej przytoczyć konkretne przykłady, ponieważ to dowiedzie, że list motywacyjny nie jest kolejną kopią listów dostępnych w internecie. To, o czym wielu kandydatów zapomina, to zmiana formatu listu motywacyjnego na plik PDF i ograniczenie długości do jednej strony formatu A4.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA