Jak napisać list motywacyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Czy warto pisać list motywacyjny?
Jeżeli w treści ogłoszenia zaznaczone jest, że pracodawca chce otrzymać od kandydatów list motywacyjny, koniecznie trzeba go dołączyć. Brak listu motywacyjnego świadczy o niewystarczającej motywacji potencjalnego kandydata i może skutkować wykluczeniem z procesu rekrutacyjnego. Warto napisać list motywacyjny, nawet gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o potrzebie jego dołączenia do CV. List motywacyjny jest uzupełnieniem lub rozszerzeniem CV, a dobrze napisany z pewnością może przekonać rekrutera i tym samym przyczynić się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
REKLAMA
Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?
Po co pracodawcy list motywacyjny?
Pracodawca prosząc kandydatów o list motywacyjny znacznie czas rekrutacji, ponieważ wielu z nich zostaje odrzuconych z powodu źle napisanego listu. Na podstawie treści, ale także formalnej strony listu motywacyjnego, można określić cechy i niektóre umiejętności kandydatów. Po pierwsze samo nadesłanie listu motywacyjnego potwierdza chęć i motywację kandydata do pracy na określonym stanowisku. Kandydat, opisując swoje kompetencje i kwalifikacje, ma szansę jeszcze przed osobistą rozmową z rekruterem, zaprezentować swoje mocne strony oraz pochwalić się sukcesami istotnymi z perspektywy przyszłego pracodawcy i stanowiska. Po drugie, dbałość o poprawną formę tj. ortografię, interpunkcję, brak literówek i wykorzystanie zwrotów grzecznościowych, świadczy o skrupulatności, zaangażowaniu i stosunku do firmy. Pracodawca z pewnością przychylniej spojrzy na potencjalnego pracownika, który nie popełnia błędów w korespondencji, potrafi w kilku zdaniach przedstawić swoje mocne strony, a także dba o kulturę korespondencji np. dziękując za poświęcony czas i stosując formy grzecznościowe.
Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?
Jak napisać list motywacyjny?
Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, należy dokładnie przeanalizować ofertę pracy na którą się odpowiada. Umożliwi to skonstruowanie listu w taki sposób, aby spełniał on oczekiwania przyszłego pracodawcy, a kandydatowi ułatwił otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W liście motywacyjnym nie mogą być powielane informacje z CV. Każdy list powinien zawierać dane kontaktowe nadawcy, czyli imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i telefon kontaktowy oraz dane adresata, a więc firmy, prezesa, dyrektora w zależności od tego, do kogo jest kierowany. Najważniejszą częścią jest uzasadnienie, w którym koniecznie trzeba opisać powody ubiegania się o stanowisko i wykazać, że zdobyte dotychczas doświadczenie będzie przydatne w nowej pracy. Najlepiej przytoczyć konkretne przykłady, ponieważ to dowiedzie, że list motywacyjny nie jest kolejną kopią listów dostępnych w internecie. To, o czym wielu kandydatów zapomina, to zmiana formatu listu motywacyjnego na plik PDF i ograniczenie długości do jednej strony formatu A4.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA