reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

Jeżeli prawdą jest, że rekruter poświęca nie więcej niż 30 sekund na otrzymane CV, to czy warto pisać list motywacyjny, który jest przecież zdecydowanie dłuższy niż życiorys? Jakie są szanse ze list motywacyjny zostanie przeczytany i czy jego treść może zdecydować o przyjęciu do pracy? Jakich błędów należy unikać i na co zwrócić uwagę przy pisaniu listu motywacyjnego?

Czy warto pisać list motywacyjny?

Jeżeli w treści ogłoszenia zaznaczone jest, że pracodawca chce otrzymać od kandydatów list motywacyjny, koniecznie trzeba go dołączyć. Brak listu motywacyjnego świadczy o niewystarczającej motywacji potencjalnego kandydata i może skutkować wykluczeniem z procesu rekrutacyjnego. Warto napisać list motywacyjny, nawet gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o potrzebie jego dołączenia do CV. List motywacyjny jest uzupełnieniem lub rozszerzeniem CV, a dobrze napisany z pewnością może przekonać rekrutera i tym samym  przyczynić się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Po co pracodawcy list motywacyjny?

Pracodawca prosząc kandydatów o list motywacyjny znacznie czas rekrutacji, ponieważ wielu z nich zostaje odrzuconych z powodu źle napisanego listu. Na podstawie treści, ale także formalnej strony listu motywacyjnego, można określić cechy i niektóre umiejętności kandydatów. Po pierwsze samo nadesłanie listu motywacyjnego potwierdza chęć i motywację kandydata do pracy na określonym stanowisku. Kandydat, opisując swoje kompetencje i kwalifikacje, ma szansę jeszcze przed osobistą rozmową z rekruterem, zaprezentować swoje mocne strony oraz pochwalić się sukcesami istotnymi z perspektywy przyszłego pracodawcy i stanowiska. Po drugie, dbałość o poprawną formę tj. ortografię, interpunkcję, brak literówek i wykorzystanie zwrotów grzecznościowych, świadczy o skrupulatności, zaangażowaniu i stosunku do firmy. Pracodawca z pewnością przychylniej spojrzy na potencjalnego pracownika, który nie popełnia błędów w korespondencji, potrafi w kilku zdaniach przedstawić swoje mocne strony, a także dba o kulturę korespondencji np. dziękując za poświęcony czas i stosując formy grzecznościowe.

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Jak napisać list motywacyjny?

Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, należy dokładnie przeanalizować ofertę pracy na którą się odpowiada. Umożliwi to skonstruowanie listu w taki sposób, aby spełniał on oczekiwania przyszłego pracodawcy, a kandydatowi ułatwił otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W liście motywacyjnym nie mogą być powielane informacje z CV. Każdy list powinien zawierać dane kontaktowe nadawcy, czyli imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i telefon kontaktowy oraz dane adresata, a więc firmy, prezesa, dyrektora w zależności od tego, do kogo jest kierowany. Najważniejszą częścią jest uzasadnienie, w którym koniecznie trzeba opisać powody ubiegania się o stanowisko i wykazać, że zdobyte dotychczas doświadczenie będzie przydatne w nowej pracy. Najlepiej przytoczyć konkretne przykłady, ponieważ to dowiedzie, że list motywacyjny nie jest kolejną kopią listów dostępnych w internecie. To, o czym wielu kandydatów zapomina, to zmiana formatu listu motywacyjnego na plik PDF i ograniczenie długości do jednej strony formatu A4.

Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama