| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Transmisja on-line. Webcasting w działaniach personalnych

Transmisja on-line. Webcasting w działaniach personalnych

Coraz więcej polskich firm odkrywa korzyści ze stosowania nowych technologii w działaniach personalnych, stąd popularność webcastingu. Metoda ta pozwala na częstsze odbywanie spotkań i szkoleń, zmniejsza ich koszty, a dodatkowo jest proekologiczna.

Inną możliwość interakcji podczas transmisji on-line stosuje giełdowa spółka informatyczna Sygnity SA. Każdy uczestnik spotkania może wysłać pytanie za pomocą e-maila na specjalnie utworzony adres. Pytania przekazywane są zbiorczo przez rzecznika spółki, a pod koniec wystąpienia zarząd udziela odpowiedzi.

Zalety tego typu komunikacji z punktu widzenia organizatorów to brak dodatkowych nakładów oraz możliwość wykorzystania zapisu ze spotkania i umieszczenia go w intranecie. Ogromnie ważne jest również zapewnienie pełnego bezpieczeństwa transmisji. Miała ona charakter zamknięty. Skierowana była tylko do pracowników Fortum i dostępna była po zalogowaniu (każda z lokalizacji otrzymała login, hasło i instrukcję korzystania).

Szybka interakcja

Sygnity SA platformę Livingmedia wdrożyło w 2010 roku, początkowo tylko do relacji inwestorskich. Stopniowo poszerzano formułę do spotkań z mediami oraz do komunikacji wewnętrznej. Obecnie najważniejsze wydarzenia z życia spółki komunikowane są on-line do inwestorów i mediów oraz natychmiast po nich – do pracowników. Taka kolejność wynika z ograniczeń spółki giełdowej. Transmisje on-line mają coraz szersze zastosowanie w Sygnity. Obecnie w firmie przeprowadzana jest reorganizacja, więc zapotrzebowanie na informacje jest ogromne. Sygnity korzysta z wielu mechanizmów komunikacji, jednak wykorzystanie platformy Livingmedia do komunikacji wideo daje najszybszą możliwość interakcji. Jak twierdzi Michał Michalski, dyrektor Biura PR/IR Sygnity SA: Wprowadzając komunikację wideo on-line zyskaliśmy pozytywny wizerunek spółki, możliwość szybkiego reagowania na wydarzenia, silniejszą identyfikację pracowników z firmą oraz znaczne oszczędności.

Przed komputerem czy w sali konferencyjnej?

W Fortum w Polsce jedynie około 40 proc. pracowników to osoby nieprodukcyjne, w codziennej pracy wykorzystujące komputer. Przy transmisji on-line potencjalnie każdy mógłby otrzymać własne hasło do logowania się i obejrzeć transmisję bezpośrednio na własnym ekranie. Jednak w komunikacji wewnętrznej firma chce zachować formułę spotkania w salach konferencyjnych, zapraszając do udziału wszystkich pracowników, zarówno produkcyjnych, jak i biurowych.

W Sygnity SA, w której 100 proc. pracowników dysponuje komputerami lub notebookami, preferuje się oglądanie transmisji przy własnym biurku, bez konieczności przemieszczania się. Przerwa w pracy ograniczona jest więc tylko do czasu transmisji.

Webcasting do szkoleń on-line

Innym przykładem zastosowania technologii webcastingu w działaniach personalnych jest możliwość samodzielnego tworzenia szkoleń. Poznańskie Wydawnictwo Forum po rozpoznaniu rynku w zakresie szkoleń on-line postanowiło wdrożyć platformę Livingmedia do przeprowadzania kursów internetowych. Tak zwane webinary, czyli materiały on-line dostępne w trybie VoD, znalazły się w ofercie firm szkoleniowych oraz w działach personalnych dużych firm. Te ostatnie najczęściej wykorzystują narzędzie do szkolenia z produktu lub specjalistycznej wiedzy branżowej. Przykładowo specjalista ds. HR może samodzielnie generować szkolenia, obserwować postęp poszczególnych pracowników oraz przeglądać dane statystyczne dotyczące oglądalności szkoleń.

Mała liczba webinarów na polskim rynku oraz pozytywne doświadczenia z niemieckiego rynku szkoleniowego spowodowały, że podczas jednego z cyklicznych spotkań wydawnictw w ramach międzynarodowego holdingu Forum Media Group Wydawnictwo Forum postanowiło wprowadzić webcasting do swojej oferty.

Czytaj także

Autor:

prezes firmy Livingmedia, ekspert ds. komunikacji wideo w biznesie

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »