Kategorie

Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę? / fot. Shutterstock
Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę? / fot. Shutterstock
www.shutterstock.com
Koronawirus wiele zmienił. Część pracowników liczących na podwyżkę w 2020 r. otrzymała obniżkę wynagrodzenia. Czy warto jeszcze w tym roku ubiegać się o podwyżkę?

Bez podwyżek wynagrodzeń w 2020 r.

Raport Instytutu Badawczego Randstad „Plany Pracodawców” opublikowany na początku czerwca br. jasno wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorstwa nie planują podwyżek. Jedynie 8% organizacji planuje podnieść zatrudnionym wynagrodzenia. Jest to silnie skorelowane z prognozami firm dotyczącymi spodziewanej recesji gospodarczej. Nadchodzący okres prawdopodobnie nie będzie więc najlepszym momentem na rozmowę o zwiększeniu zarobków z przełożonym.

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze

Reklama

Z raportu Randstad wynika, że 59% pracodawców w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się w Polsce recesji. To o 35 p.p. więcej niż notowano pod koniec zeszłego roku. Największymi pesymistami są przedsiębiorcy z północy Polski oraz miast powyżej 200 tys. mieszańców. Na wzrost gospodarczy liczy jedynie 4% firm, tj. spadek o 11 p.p. względem końcówki zeszłego roku. Najczęściej są to firmy z sektora SSC/BPO.

Na nadchodzące spowolnienie gospodarcze wskazywał też publikowany przez GUS wskaźnik ogólny klimatu, który pogarszał się od jesieni 2018 r. W momencie, w którym na coraz mniej optymistyczne nastroje nałożył się jeszcze szok związany z zamrożeniem funkcjonowania całych sektorów, z negatywnymi prognozami spotykamy się nawet częściej niż po kryzysie finansowym z 2007 roku.

Tylko 8% firm planuje podwyżki

Biorąc pod uwagę pesymistyczne nastroje związane z rozwojem gospodarczym, 72% przedsiębiorstw planuje utrzymanie pensji na obecnym poziomie. 14% wskazało na możliwą redukcję wynagrodzeń, a 8% planuje dać zatrudnionym podwyżki. W tej ostatniej kwestii jest to o 40 p.p. mniej niż w grudniu 2019 roku.

Podniesienia pensji najczęściej spodziewać się mogą mieszańcy zachodniej Polski, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz zatrudnieni w branży SSC/BPO. Jeśli natomiast chodzi o redukcję wynagrodzeń, to największe zmiany spodziewane są na północy Polski oraz w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców.

Przygotowanie do rozmowy o podwyżce

Reklama

Przed planowaną rozmową na temat wyższego wynagrodzenia z przełożonym warto przeanalizować aktualną sytuację na rynku pracy oraz gospodarczą w kraju. Powyższe dane wskazują, że najbliższy okres może nie być najlepszym momentem na podjęcie takich kroków.

Ci, którzy jednak chcieliby porozmawiać o podniesieniu swojego wynagrodzenia, niezależnie czy teraz, czy w innym okresie powinni się do tego odpowiednio przygotować - podsumować ostatnie miesiące pracy pod kątem realizowania obowiązków, sukcesów, ale i porażek. Warto także przypomnieć sobie sytuacje, w których wykraczaliśmy poza nasze podstawowe zadania. Powinniśmy być przygotowani także na pytanie o to w jakiej wysokości podwyżki oczekujemy.

"Idąc do przełożonego, zadbajmy także o warunki do spokojnej rozmowy, tak aby nic jej nie zakłócało. W trakcie używajmy wcześniej przygotowanych racji i dokładnie uargumentujmy dlaczego według nas zasługujemy na podwyżkę" - mówi Marta Lisowska, talent acquisition & development specialist w Randstad Polska.

Należy się jednak przygotować, że prośba o podwyżkę, nawet podparta mocnymi argumentami, w najbliższym czasie spotka się z odmową. Warto wtedy umówić się na konkretny termin powrotu do rozmowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?