reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę?

Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę?

Koronawirus wiele zmienił. Część pracowników liczących na podwyżkę w 2020 r. otrzymała obniżkę wynagrodzenia. Czy warto jeszcze w tym roku ubiegać się o podwyżkę?

Bez podwyżek wynagrodzeń w 2020 r.

Raport Instytutu Badawczego Randstad „Plany Pracodawców” opublikowany na początku czerwca br. jasno wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorstwa nie planują podwyżek. Jedynie 8% organizacji planuje podnieść zatrudnionym wynagrodzenia. Jest to silnie skorelowane z prognozami firm dotyczącymi spodziewanej recesji gospodarczej. Nadchodzący okres prawdopodobnie nie będzie więc najlepszym momentem na rozmowę o zwiększeniu zarobków z przełożonym.

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze

Z raportu Randstad wynika, że 59% pracodawców w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się w Polsce recesji. To o 35 p.p. więcej niż notowano pod koniec zeszłego roku. Największymi pesymistami są przedsiębiorcy z północy Polski oraz miast powyżej 200 tys. mieszańców. Na wzrost gospodarczy liczy jedynie 4% firm, tj. spadek o 11 p.p. względem końcówki zeszłego roku. Najczęściej są to firmy z sektora SSC/BPO.

Na nadchodzące spowolnienie gospodarcze wskazywał też publikowany przez GUS wskaźnik ogólny klimatu, który pogarszał się od jesieni 2018 r. W momencie, w którym na coraz mniej optymistyczne nastroje nałożył się jeszcze szok związany z zamrożeniem funkcjonowania całych sektorów, z negatywnymi prognozami spotykamy się nawet częściej niż po kryzysie finansowym z 2007 roku.

Tylko 8% firm planuje podwyżki

Biorąc pod uwagę pesymistyczne nastroje związane z rozwojem gospodarczym, 72% przedsiębiorstw planuje utrzymanie pensji na obecnym poziomie. 14% wskazało na możliwą redukcję wynagrodzeń, a 8% planuje dać zatrudnionym podwyżki. W tej ostatniej kwestii jest to o 40 p.p. mniej niż w grudniu 2019 roku.

Podniesienia pensji najczęściej spodziewać się mogą mieszańcy zachodniej Polski, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz zatrudnieni w branży SSC/BPO. Jeśli natomiast chodzi o redukcję wynagrodzeń, to największe zmiany spodziewane są na północy Polski oraz w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców.

Przygotowanie do rozmowy o podwyżce

Przed planowaną rozmową na temat wyższego wynagrodzenia z przełożonym warto przeanalizować aktualną sytuację na rynku pracy oraz gospodarczą w kraju. Powyższe dane wskazują, że najbliższy okres może nie być najlepszym momentem na podjęcie takich kroków.

Ci, którzy jednak chcieliby porozmawiać o podniesieniu swojego wynagrodzenia, niezależnie czy teraz, czy w innym okresie powinni się do tego odpowiednio przygotować - podsumować ostatnie miesiące pracy pod kątem realizowania obowiązków, sukcesów, ale i porażek. Warto także przypomnieć sobie sytuacje, w których wykraczaliśmy poza nasze podstawowe zadania. Powinniśmy być przygotowani także na pytanie o to w jakiej wysokości podwyżki oczekujemy.

"Idąc do przełożonego, zadbajmy także o warunki do spokojnej rozmowy, tak aby nic jej nie zakłócało. W trakcie używajmy wcześniej przygotowanych racji i dokładnie uargumentujmy dlaczego według nas zasługujemy na podwyżkę" - mówi Marta Lisowska, talent acquisition & development specialist w Randstad Polska.

Należy się jednak przygotować, że prośba o podwyżkę, nawet podparta mocnymi argumentami, w najbliższym czasie spotka się z odmową. Warto wtedy umówić się na konkretny termin powrotu do rozmowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę? / fot. Shutterstock
Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę? / fot. Shutterstock

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama