Kategorie

Elevator pitch, czyli bądź mistrzem retoryki!

Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Julita Drąg
Elevator pitch, czyli bądź mistrzem retoryki!/ Fot. Fotolia
Nie ma wielu bardziej deprymujących kwestii niż uczestnictwo w przemówieniu, podczas którego mamy nieustanne wrażenie, że mogłoby i powinno być o wiele krótsze. Kto dziś rządzi naszą świadomością? Mówcy, którzy poruszają serca i umysły, przyciągają uwagę i potrafią krótkim, sprawnym komunikatem przekazać interesujące treści.

Wyobraź sobie, że przypadkowo trafiasz na klienta, z którym nie byłeś w stanie umówić się od wielu miesięcy. Jesteście razem na jednym, oficjalnym spotkaniu, widzisz że szykuje się do wyjścia, a ty wiesz, że przed tobą około kilkunastu sekund do momentu, kiedy zaraz zniknie i raz na zawsze stracisz możliwość na załatwienie ważnej kwestii. Jesteś w stanie właściwie wykorzystać te 20-30 sekund? Masz zdolności, które sprawią, że w tak krótkim czasie posiądziesz jego zainteresowanie?

Reklama

Elevator pitch to kompetencja, która w dzisiejszych czasach wydaje się obowiązkiem dla każdego sprawnego i nowoczesnego managera. Metodę stosuje się w każdych okolicznościach, podczas których mamy do czynienia z wpływowymi ludźmi, którzy nie mają czasu i nie chcą słuchać kolejnych nudnych wywodów. Tutaj najważniejsze jest konkretne podejście – albo wiesz czego chcesz, albo tracisz swoją chwilę.

Metoda nierozerwalnie wiąże się z ciekawą prezentacją umiejętności, oferowanych produktów, pomysłów czy usług. To tak zwana pigułka informacji, w której kluczowe jest odsianie zbędnych danych, a także opakowanie najważniejszych elementów wypowiedzi w słowa, które zapadną w pamięć i zrobią wrażenie. Zostało przyjęte, że potrzebne do tego jest około 20 sekund, ale, oczywiście, nie z zegarkiem w ręku. To ty jesteś panem swojego czasu i to on musi ci zagrać tak, jak to wymyślisz.

O czym musisz pamiętać?

Odpowiedz sobie na pytanie co robisz i czym się zajmujesz. Nie mów „jestem dziennikarzem”. Powiedz „publikuję wszechstronne treści w...”. Treści i forma wypowiedzi wiążą się z twoją kreatywnością i pomysłem na to, w jaki sposób chcesz przekazać siebie. Zrób to tak, byś sam siebie chciał słuchać!

W elevator pitch liczą się przede wszystkim korzyści i rozwiązania, które będą ważne dla twojego oferenta. Czas więc odpowiedzieć sobie na kolejne pytania – dlaczego moje oferta jest wyjątkowa? Co mogę dać lepszego od konkurencji? Jak mogę zaspokoić potrzeby klienta? Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, to nie zawahaj się ich użyć. Wychodź z odważnymi propozycjami, które mogą być uargumentowane konkretnymi przykładami z życia. One najbardziej zapadają w pamięć.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Reklama

Nie myl mydlenia oczu z elvator pitch. Nie twórz bajki, ponieważ od razu zostaniesz rozszyfrowany i tym samym potraktowany jako mało poważna osoba. Nie kolorujesz rzeczywistości. Ty tworzysz kolorową rzeczywistość. To jest ta subtelna różnica. Wskaż realne atuty, które mogą być kluczowe dla twojego rozmówcy. Postaraj się uczynić tak, aby to było fundamentem twoich słów. Powiedz w jaki sposób powstał projekt – kogo zatrudniłeś i jak działali, by znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie. Zrób to tak, jakbyś był pewny, iż lepszego rozwiązania nikt jeszcze nie wykreował!

Czy wiesz po co właściwie mówisz o tym wszystkim danej osobie? Po co ci on, skoro twój projekt jest tak rewelacyjny? Zastanów się czego od niego oczekujesz i jakie korzyści będzie miał z tego, że dołączy do twojej drużyny. Przedstaw mu klarowną wizję rozwoju lub pozytywne skutki wstąpienia z tobą w kooperację.

Rozwój nie znosi powtarzania schematów. Nie możesz mówić każdemu to samo, jak i nie możesz zadowalać się z efektów, które mogłyby być jeszcze lepsze. Śledź nowinki, czytaj oraz słuchaj najlepszych i rób wszystko, by być coraz lepszym. Przede wszystkim dla samego siebie. Uświadomienie sobie, że Pitch jest komunikatem perswazyjnym, w którym wykorzystujesz nie tylko urok osobisty, ale i wiedzę psychologiczną, łącznie z psychologią poznawczą, to kolejny krok w stronę całościowego sukcesu.

Twój elevator pitch to te kilka wyrazów: pewność siebie, kultura osobista, zwięzłość, jasność, wiarygodność, stosowność, konkretność, argumentacja, spójność. Czy to w ogóle jest ważne? Tak, jeśli uświadomisz sobie, że wysyłanie pracownika na spotkanie networkingowe bez odpowiedniego przygotowania, na dłuższą metę odniesie o wiele gorszy skutek.

Rozpisz wszystko na kartce. Po stworzeniu przemówienia stań przed lustrem i spróbuj przekonać samego siebie. Nie udało się? Nie jesteś zadowolony? Próbuj dalej! Nagraj swoją wypowiedź na dyktafon i sprawdź czy brzmisz wiarygodnie. Ewentualnie poproś znajomego o odegranie dialogu i z tobą. Spróbuj wytłumaczyć kompletnemu laikowi skomplikowanej kwestii, na której zupełnie się nie zna. Potrafisz to zrobić tak, że w pełni wszystko zrozumie? To cała esencja twoich starań. Brzmi, jakby to była przesada? Wszystko leży w obrębie twojego zaangażowania w dane zadanie. Nie wstydź się ciężkiej pracy, tylko uczyń z tego swoją siłę!

Pamiętaj, że tutaj jest jak z niemalże każdą dziedziną życia – twoja praca nie zawsze będzie doceniona i nie zawsze uznana za wystarczająco dobrą. Nie załamuj jednak rąk, tylko stale się rozwijaj, nawet jeśli miałoby to istnieć poprzez metodę prób i błędów. Retoryka to sztuka, którą można wypracować i zdecydowanie warto poświęcić na to swój czas. Tym bardziej, że słaby elevetor pitch może zniszczyć najlepszy projekt, ale nigdy nie będzie odwrotnie.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?