REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury 2013 - waloryzacja

1 marca 2013 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, w związku z czym obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej.

2/3 młodych gotowych się przeprowadzić, by znaleźć pracę

60-70 proc. młodych ludzi gotowych jest się przeprowadzić, by znaleźć lepszą pracę – wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez wynagrodzenia powyżej średniej krajowej, a na stażu powyżej płacy minimalnej.

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

W marcu 2013 r. bezrobocie w Polsce spadło do 14,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lutego br.) wyniosła w marcu br. 14,3 proc. i w porównaniu do lutego br. spadła o 0,1 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (marzec 2012 – luty 2012) odnotowano identyczny spadek natężenia bezrobocia (z poziomu 13,4 proc. do poziomu 13,3 proc.).

REKLAMA

Układ zbiorowy pracy - rokowania

Układy zbiorowe pracy są zupełnie dobrowolne. Zawierają je pracownicy reprezentowani przez zakładową bądź ponadzakładową organizację związkową oraz pracodawca bądź organizacja pracodawców. W celu ich zawarcia przeprowadza się rokowania.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Jawność i obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez szefów OFE

Rostowski chce pokazać kieszenie szefów OFE. Według Ministerstwa Finansów powinna obowiązywać zasada jawności i obowiązek składania oświadczeń majątkowych członków zarządów i rad nadzorczych zarządzających OFE.

Asystent sędziego - łagodniejsze kryteria dostępu do zawodu

Łatwiejszy dostęp do zawodu asystenta sędziego. Sejm uchwalił zmianę ustawy o sądach powszechnych, która łagodzi kryteria dostępu do tego zawodu wprowadzone ustawą z 2009 roku.

REKLAMA

W jaki sposób pracodawca powinien udzielić równoważnego okresu odpoczynku, jeżeli doszło do jego naruszenia

Kodeks pracy reguluje czas pracy pracownika. Przysługuje mu w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Co dzieje się w sytuacji, gdy odpoczynek dobowy pracownika zostaje przerwany? Jak pracodawca powinien mu to zrekompensować?

Interesujące zajęcie, możliwość rozwoju i zarobki wyższe niż przeciętne wynagrodzenie – to oczekiwania dzisiejszych studentów

Trzy czwarte młodych kandydatów do pracy wierzy, że są wartościowi jako aktualni lub przyszli pracownicy – wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, powyżej średniej krajowej.

Sedlak & Sedlak: przyjęcie euro nie powinno w znaczący sposób wpłynąć na poziom wynagrodzeń

Polscy pracownicy mogą zyskać na przyjęciu euro. Szybszy rozwój gospodarczy, który – jak pokazują doświadczenia innych krajów – może nastąpić po wstąpieniu do strefy wspólnej waluty,a także przynieść wzrost zarobków. Przeszkodą jest jednak zbyt wolno rosnąca wydajność pracy w stosunku do zwiększających się zarobków.

Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Samorządy mają dość dopłacania do pensji pedagogów bez realnego wpływu na jakość ich pracy i żądają zmiany prawa.

Choroby zawodowe - wykaz

Choroba zawodowa to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Wykaz chorób zawodowych znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych.

Przyszłość OFE

Najpierw przegląd, potem wnioski. Tak na pytanie o przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych odpowiada minister finansów Jacek Rostowski.

Pokolenie Y chce się rozwijać, a nie tylko zarabiać

Mają dobre mniemanie o sobie, w pracy oczekują nie tylko dobrej pensji, ale przede wszystkim możliwości rozwoju. Firma doradcza Deloitte przygotowała raport o wchodzącym na rynek pracy pokoleniu Y, czyli osobach urodzonych pod koniec lat 80 i w latach 90.

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

84 % Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy

Polacy coraz gorzej oceniają sytuację na krajowym rynku pracy.

Prezydent chce rocznego urlopu dla matek "pierwszego kwartału"

Prezydent chce rocznego urlopu dla tzw. "matek pierwszego kwartału". Bronisław Komorowski zachęca rząd, by rozważył prawo do takiego urlopu dla matek wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia tego roku - powiedziała IAR minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Imprezy integracyjne a przychód pracownika – orzecznictwo

Imprezy integracyjne (imprezy firmowe) wiążą się zwykle z zapewnieniem przez pracodawcę napojów i poczęstunku. Czy ich wartość stanowi przychód pracownika? Poznaj stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zaufane profile dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chciałby umożliwić zakładanie zaufanych profili dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej. Rozmowy na ten temat już się toczą. Potrzebne są zmiany w prawie, ale być może już w II kwartale Poczta zacznie świadczyć takie usługi.

Okresy choroby w czasie ciąży - jeden okres zasiłkowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje w razie czasowej niezdolności do wykonywania pracy. Okresy choroby w czasie ciąży nie są bezwzględnie wliczane do jednego okresu zasiłkowego. Sam fakt bycia w ciąży o tym nie przesądza. Ważna jest przyczyna niezdolności do pracy oraz długość przerw między zwolnieniami lekarskimi.

Otwarty Fundusz Emerytalny - propozycje zmian

W sprawie zmian w OFE wypowiedzieli się przedstawiciele partii politycznych: Adam Szejnfeld (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Janusz Piechociński (PSL), Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) oraz Józef Oleksy i Leszek Miller (SLD).

Weksel - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku pracy?

Czy weksel może stanowić zabezpieczenie roszczeń pracodawcy? W związku z interpelacjami poselskimi oraz komentarzami prasowymi dotyczącymi występowania praktyki stosowania weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej  2013 r. przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy to dwa dni (lub jeden dzień) wolne od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności rodzinnych. Do takich okoliczności zalicza się ślub pracownika, urodzenie się mu dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.

Praca przy biogazowniach - 200 tys. miejsc pracy do 2035 r.

Ministerstwo rolnictwa nie przeznaczy pieniędzy na budowę biogazowni, mimo sukcesu, jaki odniósł program dotacji sprzed dwóch lat. Szef resortu Stanisław Kalemba zdecydował, że to zadanie leży w gestii Ministerstwa Gospodarki. Natomiast pod jego okiem powstaje projekt edukacyjny dla uczniów szkół rolniczych, przygotowujący ich do pracy przy biogazowniach. Takich miejsc pracy związanych z energetyką odnawialną może powstać nawet 200 tys. do 2035 roku.

Podatek od napiwków

Początek kwietnia to z reguły czas kiedy skarbówka przypomina nam o rozliczeniu PIT-a, ale nie tym razem. Dziś przypomina wszystkim restauratorom i kelnerom, że powinni odprowadzać podatek od napiwków.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Układ zbiorowy pracy

Układ zbiorowy pracy zawiera reprezentacja pracowników z pracodawcą. Wyróżnia się zakładowy układ zbiorowy pracy oraz ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Układy określają zwykle warunki wynagradzania za pracę i przyznawanie innych świadczeń związanych z pracą.

Pomoc domowa pracuje na czarno

Pomoc domowa najczęściej pracuje dorywczo. Jeśli legalnie to na umowę zlecenie. Niektóre gosposie zakładają własną działalność gospodarczą. Często jednak zatrudniane są na czarno. Resort pracy zapowiadał, że przygotuje odpowiedni projekt ustawy mający wyciągnąć gosposie z szarej strefy.

Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników

Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników. Rząd nie ma projektu ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń dla tej grupy. To oznacza, że w przyszłym roku po raz trzeci będą obowiązywać prowizoryczne rozwiązania - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy – od 1 kwietnia nowe kwoty

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązują nowe wysokości odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy. Nowe kwoty będą obowiązywały do 31 marca 2014 r.

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?

Jak zapłacić za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy?

PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia zmianę przewidzianą w projekcie poselskim dotyczącym nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie czasu pracy, która uelastycznia zasady rekompensowania pracy wykonywanej przez pracownika w dzień wolny od pracy.

Przerywany czas pracy korzystny dla pracownika

Obecne przepisy zezwalają pracodawcy wprowadzić przerywany czas pracy wyłącznie na podstawie układu zbiorowego pracy, chyba że jest on osobą fizyczną prowadzącą działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. Wówczas może on być wprowadzony na podstawie umowy o pracę. PKPP Lewiatan uważa, że należy rozszerzyć możliwość stosowania przerywanego czasu pracy.

Czy okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego trzeba zamieścić w świadectwie pracy

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne są pobierane przez pracownika poszkodowanego w wyniku wypadku przy pracy. Czy w takim przypadku świadectwo pracy powinno zawierać okresy pobierania wskazanych świadczeń?

ZUS i Poczta Polska - elektronizacja

Szybsza obsługa klientów i oszczędności to efekt wdrożenia pełnej elektronizacji na linii Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Poczta Polska. Instytucje po zakończeniu testów, są dziś gotowe do wdrożenia m.in. elektronicznego potwierdzenia odbioru, co w istotny sposób przyczyni się do skrócenia obiegu korespondencji. W perspektywie elektronizacja obejmie także komunikację do klienta.

Coraz większa rozpiętość wiekowa pracowników

Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego sprawi, że rozpiętość wiekowa w firmach będzie coraz większa. To rodzi wyzwania przede wszystkim dla działów personalnych - mówi Piotr Palikowski - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. W firmie z jednej strony mogą być osoby prawie siedemdziesięcioletnie, z drugiej na przykład dziewiętnastoletnie.

Świadczenie pielęgnacyjne od kwietnia wyższe o 200 zł

Rząd zdecydował, że osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, czyli takie które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń). Kwota ta będzie przyznawana za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r.

Ważne terminy na najbliższe dni

W przyszłym tygodniu ważne dni dla kadrowców to wtorek (2 kwietnia) i piątek (5 kwietnia).

Pozbądź się myślenia słonia

Jak poradzić sobie z pozoru trudnymi problemami? Czy potrafisz korzystać z technik kreatywnego myślenia?

Wydłużenie przerwy w pracy

Dłuższa przerwa w pracy może być korzystna dla ludzi uczących się, kiedy w ciągu dnia mogą uczestniczyć w zajęciach na uczelni i potem wrócić do pracy, bez konieczności wnioskowania o cały dzień urlopu- uważa PKPP Lewiatan.

Potrącenie z wynagrodzenia i zasiłku przy jednoczesnym odliczeniu wynagrodzenia nadpłaconego

Pracodawca, który odliczył z wynagrodzenia pracownika nadpłatę, jaka wystąpiła w poprzednim miesiącu, dokonuje potrąceń komorniczych od wynagrodzenia pomniejszonego o tę nadpłatę. Stosuje przy tym przepisy ochronne dotyczące potrącenia z wynagrodzenia za pracę.

Świadczenie pielęgnacyjne 2013

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom zajmującym się niepełnosprawnym dzieckiem. W 2013 r. wynosi 620 zł (520 zł świadczenia oraz 100 zł specjalny dodatek), a od 1 lipca 2013 r. ma wzrosnąć do kwoty 820 zł. Dalsze plany przewidują zrównanie go z wysokością płacy minimalnej.

Odpoczynek w pracy

Co robić, gdy dopada znużenie i ciężko jest się skoncentrować na wykonywanych zadaniach? Czy odpoczynek w pracy jest niezbędny? Wcale nie trzeba kłaść się do łóżka. To zaskakujące, kiedy nasz mózg odpoczywa w ciągu dnia…

Strajki - potrzeba zmiany prawa dotyczącego ich legalności

Według Rady Pracodawców RP przepisy prawa powinny gwarantować pracodawcom możliwość zbadania formalnych podstaw przeprowadzonego strajku.

Procedowane zmiany w czasie pracy zgodne z oczekiwaniami Pracodawców RP

Na posiedzeniu podkomisji stałej ds. nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego posłowie przegłosowali postulowane przez Pracodawców RP zmiany, dotyczące wprowadzenia 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, doby pracowniczej i przerywanego czasu pracy.

Młodociani - zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Młodociani są w sposób szczególny chronieni przez przepisy prawa pracy. W celu ochrony ich praw wprowadzono bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Szkolenia BHP - kto je prowadzi

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie przeszedł szkolenia w zakresie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP może przeprowadzać pracodawca lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Potrzebny dialog zamiast strajku

Wczoraj (26 marca 2013 r.) na Śląsku odbył się zapowiadany od tygodni strajk. Związkowcy grożą, że we wrześniu protesty obejmą cały kraj, jeśli rząd nie przystanie na ich żądania.

Kobieta- szef: firm prowadzonych przez kobiety jest trzy razy więcej niż pielęgniarek

Jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczych kobiet. Firm prowadzonych przez kobiety jest trzy razy więcej niż pielęgniarek. Mniej więcej jedna trzecia osób pracujących na własny rachunek to kobiety.

REKLAMA