Jak zapłacić za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy?
REKLAMA
To propozycja od wielu lat zgłaszana zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Lewiatan ma nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Podkomisji Stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy, które jest planowane w pierwszym tygodniu kwietnia br., posłowie przyjmą tę zmianę, gdyż nie pogarsza ona sytuacji pracownika, a jednocześnie pozwala niwelować różne patologie wynikające stąd, że pracodawcy chcą realizować zamówienia i rozliczać nadgodziny pracownikom nie tylko udzielając dni wolnych, ale również mając możliwość wypłaty dodatku do wynagrodzenia.
REKLAMA
- Poszerzanie swobody pracodawcy w organizowaniu czasu pracy jest szczególnie potrzebne w okresie znaczących wahań koniunktury gospodarczej. Konieczne jest zwiększanie konkurencyjności firm działających na polskim rynku w obliczu przemian globalnych, jakie szybko postępują w Europie i na świecie. Dlatego uważamy, że elastyczność w organizacji pracy jest niezbędna i nieuchronna, przy jednoczesnym zachowaniu standardów pozwalających chronić interesy pracowników - uważa dr Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.
Zobacz serwis: Składniki wynagrodzenia
Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie poselskim, jeśli pracownik wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w praktyce chodzi zazwyczaj o sobotę), to pracodawca jest zobowiązany udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Jeśli pracodawca nie ma takiej możliwości (np. kończy się okres rozliczeniowy, a pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym), to udzielenie dnia wolnego następuje zaraz w kolejnym okresie rozliczeniowym. W sytuacji, gdy w danym bądź kolejnym okresie rozliczeniowym oddanie czasu wolnego jest z różnych powodów niemożliwe (np. przedłużająca się nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby), to pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za pracę.
Zdaniem PKPP Lewiatan propozycja zawarta w projekcie poselskim zasługuje na poparcie, gdyż dąży do zrekompensowania czasu pracy w naturze, to jest przez oddanie dnia wolnego, mając na uwadze dbałość o należny odpoczynek pracownika, pozwalający chronić jego zdrowie. Natomiast gdy jest to niemożliwe z różnych, nieprzewidzianych powodów, to wówczas wypłacamy świadczenie pieniężne.
Zobacz również: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - dyrektorzy i kierownicy
Podobne rozwiązanie obowiązuje obecnie w przepisach Kodeksu pracy, jeśli chodzi o pracę wykonywaną w niedziele i święta.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat