REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbądź się myślenia słonia

Pozbyć się myślenia słonia. /Fot. Fotolia
Pozbyć się myślenia słonia. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak poradzić sobie z pozoru trudnymi problemami? Czy potrafisz korzystać z technik kreatywnego myślenia?

Na szkoleniach proponuję czasem uczestnikom ćwiczenie "sznurki". Każdy dostaje ode mnie półmetrowy kawałek sznurka z pętlami na obu końcach. Pętle są na tyle duże, żeby można było włożyć w nie dłonie. Ćwiczenie wykonuje się w parach. Dwójka uczestników przekłada swoje sznurki na krzyż, a następnie każdy wkłada dłonie w pętle swojego sznurka. W ten sposób uczestnicy są połączeni ze sobą.

REKLAMA

Autopromocja

Zadanie polega na stwierdzeniu, czy można rozdzielić się, ale bez zdejmowania pętli z dłoni oraz bez ich rozwiązywania?

Po kilku minutach prób, gimnastycznych wygibasów i kombinacji, większość uczestników dochodzi do wniosku, że jest to niemożliwe, bo każda z osób wraz ze sznurkiem stanowi "obwód zamknięty", zatem bez rozerwania przynajmniej jednego obwodu nie da się tego zadania wykonać.

Kiedy grupa wyraźnie się poddaje, mówię, że jest możliwe rozdzielnie się, nie tylko bez wyjmowania dłoni z pętli, ale również bez ekstremalnych ćwiczeń fizycznych. Następuje ponowny przypływ energii i z reguły przynajmniej jedna para w grupie samodzielnie wpada na sposób rozwiązania.

Zobacz także: Zaangażowanie pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

To ćwiczenie jest dla mnie przykładem, jak bardzo nasze wyobrażenia wpływają na nasze działania. Jeśli założę z góry, że czegoś nie da się zrobić, to nie zrobię tego na pewno. W opisanym ćwiczeniu przyjęcie założenia, że każdy z uczestników wraz ze sznurkiem stanowi obwód zamknięty, stanowi koniec prób rozwiązania problemu. Poszukiwanie rozpoczyna się na nowo wraz z informacją trenera, że problem da się rozwiązać. Tyle, że w życiu rzadko mamy obok "trenera", który powie, że coś da się zrobić. To my sami musimy pokonywać nasze własne ograniczenia, czyli jak nazywa to Ken Blanchard, musimy uwolnić się od "myślenia słonia".

Młody słoń w cyrku jest przykuwany za nogę sznurem do palika. Przyzwyczaja się w ten sposób do poruszania się tylko po przestrzeni wyznaczonej sznurem. Nawet jako dorosły słoń, mimo siły którą dysponuje, czując na nodze pętlę, nie próbuje iść dalej. Nauczył się, że dalej odejść nie może, a nie zdaje sobie sprawy ze zmiany warunków: kiedyś sznur stanowił realną blokadę, teraz, przy gabarytach słonia, nie jest już żadnym ograniczeniem. Blokada pozostała jednak w głowie słonia.

Zatem pierwsza zasada autolidera sformułowana przez Kena Blancharda brzmi: rzuć wyzwanie swoim ograniczeniom, wyzwól się od "myślenia słonia". Ograniczenia to wszystkie przekonania, które opieramy na doświadczeniach z przeszłości i które wpływają negatywnie na nasze obecne i przyszłe doświadczenia.

Zobacz również: Postaw na siebie!

Zanim uznamy, że jakiś problem nie ma rozwiązania, zastanówmy się:

  • czy bierzemy pod uwagę różne opcje, czy tylko te, z których zwykle korzystamy?
  • czy można na problem spojrzeć z innej perspektywy?
  • kto może nas wesprzeć w rozwiązaniu?

Korzystajmy z technik kreatywnego myślenia: przedefiniujmy problem, zastanówmy się, co zrobiłby na naszym miejscu ktoś, kogo cenimy, włóżmy na głowę kolejno sześć kapeluszy de Bono. Albo sięgnijmy do filozofii kaizen i techniki "zadawania małych pytań" - co takiego mogę zrobić, jaki mały krok wykonać, żeby choć odrobinę przybliżyć się do rozwiązania?

Szukajmy własnych, najlepszych dla nas sposobów radzenia sobie z naszymi ograniczeniami. Każde działanie, które wytrąca nas z utartych ścieżek myślenia, jest dobre, bo przybliża nas do zastosowania pierwszej zasady autolidera - rzucenia wyzwania własnym ograniczeniom.

A jeśli ktoś ma ochotę znaleźć rozwiązanie opisanego na początku ćwiczenia, to podpowiem, że tajemnica tkwi w tych pętelkach zakładanych na dłonie.

Zobacz serwis: Motywowanie

Autor: Teresa Piatczyc Jachimowsk, www.treco.pl

Bibliografia:
Blanchard, K., Fowler, S., Hawkins, L. (2007). Jednominutowy Menedżer oraz zarządzanie samym sobą. Wydawnictwo Helion.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA