Potrzebny dialog zamiast strajku
REKLAMA
Komentarz Marka Kowalskiego, eksperta PKPP Lewiatan
REKLAMA
Ogłoszenie strajku generalnego w trakcie trwania negocjacji w Trójstronnej Komisji jest niezrozumiałe - miejsce to 19 lat temu uczestnicy dialogu społecznego wyznaczyli sobie jako odpowiednie do rozstrzygania sporów pomiędzy pracobiorcami, pracodawcami i rządem.
Tym bardziej niezrozumiałe są postulaty związków zawodowych. Objęcie stawką ZUS umów zleceń, ograniczenie umów o pracę na czas określony czy podwyższenie najniższego wynagrodzenia przyczynią się do upadku wielu mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W czasie spowolnienia gospodarczego podwyższanie kosztów pracy na pewno nie poprawi sytuacji na rynku pracy. Decyzje doprowadzające do upadłości przedsiębiorstw w żadnej mierze nie przysłużą się poprawie sytuacji finansowej zatrudnionych w nich pracowników i zwiększeniu miejsc pracy.
Zobacz również serwis: Spory zbiorowe
W moim odczuciu - zamiast wywoływać konflikty uliczne - należy wrócić do Centrum Dialogu Społecznego i podjąć zapoczątkowaną już próbę wypracowania perspektywicznego programu uzdrowienia sytuacji na rynku pracy - chroniącego zarówno prawa pracowników, jak i gwarantującego stabilny rozwój firm, które tworzą miejsca pracy. Bo o prawach pracowników będziemy mogli dyskutować tylko wtedy, kiedy zatrudniające ich firmy będą w dobrej kondycji.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat