reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przerywany czas pracy korzystny dla pracownika

Przerywany czas pracy korzystny dla pracownika

Obecne przepisy zezwalają pracodawcy wprowadzić przerywany czas pracy wyłącznie na podstawie układu zbiorowego pracy, chyba że jest on osobą fizyczną prowadzącą działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. Wówczas może on być wprowadzony na podstawie umowy o pracę. PKPP Lewiatan uważa, że należy rozszerzyć możliwość stosowania przerywanego czasu pracy.

PKPP Lewiatan popiera zmianę zaproponowaną w projekcie poselskim nowelizującym Kodeks pracy w zakresie przepisów o czasie pracy, a ułatwiającą stosowanie systemu przerywanego czasu pracy. Byłby on wprowadzany w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Jeżeli nie byłoby możliwe uzgodnienie treści tego porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, to pracodawca uzgadniałby treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy.

Zobacz: Przerywany czas pracy

Zdaniem Lewiatana należy rozszerzyć tryb wprowadzania tego systemu, aby był bardziej wykorzystywany w praktyce jako dogodne w niektórych przypadkach rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy. Istnieje wiele rodzajów prac, dla których ten system byłby przyjazny, np. kiedy działalność firmy jest nierozerwalnie związana z obsługą klientów w czasie szczytu porannego i popołudniowego (np. w transporcie, gastronomii). Strony nie mogą korzystać ze zbytniej swobody organizacji pracy, mając jednocześnie świadomość, że jest to dość kosztowny system czasu pracy, gdyż pracodawca musi płacić wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przestojowego za czas przerwy.

- Ten system jest korzystny nie tyle dla pracodawcy, który ponosi zwiększone koszty, co dla pracownika, który w czasie przerwy nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy i sam decyduje o wykorzystaniu czasu wolnego. W trakcie tej przerwy pracownik może więc opuścić siedzibę pracodawcy bez konieczności jego zawiadamiania - twierdzi dr Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Zobacz również serwis: Urlopy

- Oczywiście, ten system ogranicza częściowo swobodę organizowania sobie życia osobistego przez pracownika, ale niekiedy jest to idealne rozwiązanie na godzenie życia zawodowego z prywatnym, na przykład w przypadku ludzi młodych, którzy w czasie przerwy mogą udać się na zajęcia doszkalające, kursy, wykłady na uczelni. Ponadto jest to przerwa opłacana, co ma istotny wymiar materialny - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Barierą przed ewentualnymi zarzutami o nadużycie przepisów przez pracodawcę jest tryb wprowadzania tego systemu. Może on być zastosowany w drodze porozumienia z reprezentacją załogi.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama