REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otwarty Fundusz Emerytalny - propozycje zmian

W sprawie zmian w OFE wypowiedzieli się przedstawiciele partii politycznych: Adam Szejnfeld (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Janusz Piechociński (PSL), Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) oraz Józef Oleksy i Leszek Miller (SLD).

Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tak zwanego drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby również cały zgromadzony kapitał uzyskać naraz. Komentując tę propozycję, minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że rząd nigdy nie zgodzi się na takie rozwiązanie.

Platforma Obywatelska

Szejnfeld likwidacja OFE to pomysł ryzykowny

Likwidować czy reformować? Chodzi o Otwarte Fundusze Emerytalne i zgromadzone tam przyszłe emerytury milionów obywateli. W ocenie Adama Szejnfelda z PO, likwidacja OFE byłaby ryzykowna. Polityk zwraca jednak uwagę na fakt, że dopiero w czerwcu będziemy mieli odpowiedź na pytanie o przyszłość Funduszy, ponieważ wtedy będzie gotowy raport dotyczący ich działalności. Jak mówi, jest możliwych kilka wariantów, między innymi wprowadzenie dobrowolności ubezpieczeń.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Poseł Szejnfeld przypomniał, że do tej pory do ustawy o OFE wprowadzono kilka zmian, między innymi zmniejszono składkę do 2,3 procent oraz do 3,5 procent koszty obsługi kont emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Prawo i Sprawiedliwość

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Błaszczak o OFE: dajmy ludziom wybór

Prawo i Sprawiedliwość chce dać ludziom wybór: emerytura tylko z ZUS-u albo i z ZUS-u i z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Szef klubu Mariusz Błaszczak przypomniał, że PiS w poprzedniej kadencji taki projekt złożyło, a ponieważ przepadł w głosowaniu, w tej kadencji trafił ponownie do laski marszałkowskiej.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polityk zwraca uwagę, że dziś jesteśmy przypisani do konkretnego Funduszu. Uważamy - mówi Mariusz Błaszczak - że każdy powinien mieć możliwość wyboru, w jaki sposób chce oszczędzać na przyszłą emeryturę. Dodaje, że teraz korzystają na tym instytucje finansowe, które obracają gigantycznymi pieniędzmi i powodują wzrost zadłużenia naszego kraju.

W ocenie szefa klubu PiS, rząd Donalda Tuska traktuje pieniądze z OFE jak źródło, z którego można czerpać fundusze na zasypanie dziury budżetowej.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Piechociński: nie spieszmy się ze zmianami w OFE

Głos wicepremiera Janusza Piechocińskiego w dyskusji o przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jego zdaniem, nie powinno się podejmować pochopnych decyzji. Polityk PSL-u przypomina, że resort pracy przygotowuje raport dotyczący funkcjonowania OFE. Dlatego radzi z wnioskami zaczekać na ten dokument.

Janusz Piechociński podkreślił, że w każdym systemie ubezpieczeń społecznych na pierwszym miejscu powinna być efektywność oraz, by gromadzone tam środki pracowały na rzecz polskiej gospodarki.

Ruch Palikota

Rozenek o OFE: zbudować nowy system emerytalny

Ruch Palikota proponuje zmienić system emerytalny. Jak tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł Andrzej Rozenek, obecny "trzeszczy, jest źle zbilansowany i niesprawiedliwy". Ruch Palikota proponuje system kanadyjski. Jak wyjaśnia Andrzej Rozenek, każdy, niezależnie jak długo pracował, powinien dostać taką samą emeryturę. Takie świadczenie powinno wystarczyć na podstawowe potrzeby - jedzenie, leki i czynsz.

Andrzej Rozenek dodaje, że nie może być tak, iż ludzie nie wiedzą, jaką w przyszłości dostaną emeryturę. Jego zdaniem, proponowany przez PiS wybór - sam ZUS albo i ZUS i OFE - też niczego nie załatwi. Według Ruchu Palikota, obie te instytucje nie gwarantują bezpieczeństwa emerytur. Polityk dodaje, że państwo powinno zagwarantować niezbędne minimum. Resztę - przekonuje - można sobie dozbierać, wpłacając na prywatny fundusz emerytalny.

Zobacz serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Oleksy: likwidacja OFE tak, ale ostrożnie

Wcześniej lub później dojdzie do likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, uważa Józef Oleksy. Były premier mówił w radiowej Trójce, że politycy raczej szybko na ten krok się nie zdecydują.

Józef Oleksy uważa, że popełniono błąd, projektując system emerytalny w 1999 roku. Koncepcja funduszy szwankuje od początku. To była zbyt wielka obietnica, że pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach będą się mnożyć - uważa były premier.

Zdaniem wiceszefa SLD, należy ludziom dać wybór, gdzie chcą lokować swoje oszczędności emerytalne. I nie należy ograniczać się tylko do ZUS-u i do OFE, tłumaczy Oleksy.

Miller: rząd musi zająć stanowisko wobec OFE

Rząd powinien zająć stanowisko w sprawie przyszłości OFE. Lider SLD, Leszek Miller, powiedział w radiowej Jedynce, że po kilku latach od reformy emerytalnej Jerzego Buzka, można uznać ją za nieudaną.

Zdaniem Millera są cztery wyjścia z sytuacji. Pierwsza to likwidacja OFE i przekazanie zgromadzonych w nich środków do ZUS-u, druga to utworzenie państwowego OFE, przy zachowaniu prywatnych funduszy, trzecia to dobrowolność przynależności do ZUS-u lub OFE. Jeśli rząd nie zdecyduje się na reformę systemu emerytalnego to SLD proponuje obniżenie składek na Otwarte Fundusze Emerytalne do 2 procent.

Ewentualny projekt likwidacji OFE nie będzie łatwy do realizacji - prognozuje Leszek Miller. Tak szef Sojuszu komentuje dzisiejsze informacje "Pulsu Biznesu", z których wynika, że minister skarbu, w piśmie skierowanym do ministra pracy, twardo staje po stronie funduszy. Według Millera, wielu wpływowych polityków, a także część mediów stanie w obronie OFE, bo po prostu leży to w ich interesie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

    84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

    Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

    Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

    Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

    Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

    Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

    Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

    Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

    Czy za studenta płaci się składki na ZUS

    Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

    Polacy nie boją się utraty pracy?

    Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

    SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

    Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

    REKLAMA

    Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

    Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

    Płaca godziwa

    Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

    REKLAMA