| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Odpoczynek w pracy

Odpoczynek w pracy

Co robić, gdy dopada znużenie i ciężko jest się skoncentrować na wykonywanych zadaniach? Czy odpoczynek w pracy jest niezbędny? Wcale nie trzeba kłaść się do łóżka. To zaskakujące, kiedy nasz mózg odpoczywa w ciągu dnia…

Mrugamy, by nawilżyć oczy, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że w ten sposób dbamy również o nasz mózg. Zdaniem japońskich naukowców z uniwersytetu w Osace, w tym bardzo krótkim, trudnym do zmierzenia czasie mrugnięcia, mózg ucina sobie… drzemkę. Wyniki badań, które przeprowadzili naukowcy zostały opublikowane na łamach magazynu „Proceeding of the National Academies of Scienes”.

W badaniu wzięło udział 20 studentów i każdego z nich podłączono do tomografu komputerowego. W tym czasie oglądali serial komediowy „Jaś Fasola”. Jak się okazało, w momentach, w których badani mrugali powiekami, na chwilę spadała aktywność kory mózgowej odpowiedzialnej za widzenie i utrzymanie koncentracji – można to zobrazować za pomocą trybu uśpienia uruchamianego w komputerze.

Zobacz serwis: Motywowanie

Podobne zjawisko uczeni zaobserwowali w sytuacjach, w których konieczne było utrzymanie koncentracji. Następnie usuwano z ich otoczenia przedmiot wymagający obserwacji i kończono czynność, na której skupiali się uczestnicy eksperymentu.

Uczeni twierdzą, że dzięki mruganiu, poświęcamy w ciągu dnia 10 proc. czasu na szybką regenerację!

Zobacz również: Rozliczanie okresów odpoczynku pracowników

Podczas ważnego egzaminu warto więc na chwilę przymknąć oczy i oddać się szybkiemu resetowi. Oczywiście, nie jest to skuteczna metoda podczas egzaminu na prawo jazdy…

Autor: Sabina Piętka, www.knowbox.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »