REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Układ zbiorowy pracy – protokoły dodatkowe

Układy zbiorowe pracy można zmieniać. Dokonują tego strony układu za pomocą protokołów dodatkowych. Do protokołów należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące układów.

Czas pracy kierowcy 2013 - zmiany

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców nakłada na samozatrudnionych obowiązek ewidencji czasu pracy oraz ustala jego wymiar. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w 2013 roku.

Niższy dług bez gwarancji dla emerytur z OFE - pomysł rządu

Resort finansów przy okazji reformy OFE chce zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obniżenie progów ostrożnościowych długu publicznego.

Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych

Jak obliczyć składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych? Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe jest równa kwocie odpowiadającej wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego.

REKLAMA

Walka z bezrobociem będzie wsparta przez Unię

Unia Europejska przeznaczy więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem. Szczególnie wśród młodych ludzi. Środki mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu, że decyzje o wydatkowaniu znacznej części z nich zapadać będą na szczeblu regionalnym, pieniądze mają trafiać dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Wysokość emerytury pomostowej

Wysokość emerytury pomostowej (przyznawanej za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) zależy od wysokości zarobków i długości stażu ubezpieczeniowego wnioskodawcy, a niekiedy również od kwoty składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Istotne znaczenie ma także data zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia.

Wpłaty na PFRON - czy konsorcjum może wystawiać ulgi

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) mogą być obniżone. Kwoty obniżeń określają uprawnione podmioty. Czy konsorcjum może wystawiać informacje o ulgach we wpłatach na Fundusz?

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników - integracja europejska

Polska w sposób obszerny reguluje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jaki jest stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy?

REKLAMA

Szwajcaria - ograniczenia w dostępie do rynku pracy do końca kwietnia 2014 r.

Szwajcaria utrzymuje ograniczenia w dostępie do rynku pracy do końca kwietnia 2014 r.

Roczny urlop rodzicielski - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Płatny roczny urlop dla rodziców to cel proponowanej nowelizacji Kodeksu pracy. Rozwiązanie to oznacza wywiązanie się premiera z obietnic złożonych w tzw. II expose. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy

Katalog przyczyn dotyczących rozwiązania stosunku pracy zawarty w art. 30 Kodeksu pracy nie jest zamknięty. Przepisy prawa pracy przewidują bowiem inne szczególne przypadki powodujące ustanie zatrudnienia, związane np. z przejęciem zakładu pracy czy przywróceniem pracownika do pracy.

Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz może pomagać fundacji przy realizacji zadań statutowych także za granicą. Wysyłając wolontariusza w miejsce, w którym trwa konflikt zbrojny, należy zapewnić mu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny od 1 stycznia 2014 roku?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego do 200 zł od 1 stycznia 2014 roku. Ustawa jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie (I czytanie).

Weekend majowy - praca w handlu

Duże sieci zamknięte na klucz, małe sklepy mogą pracować.

Technologia "w chmurze"

Trzy pytania do Marcina Stawowiaka, dyrektora ds. sprzedaży i współpracy partnerskiej na Europę Środkową rozwiązań SuccessFactors, SAP EMEA

Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. Pozostałe dwa świadczenia rodzinne to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe) oraz świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny , świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy). Zasiłek ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Można ubiegać się także o dodatki do zasiłku rodzinnego.

70 proc. pracodawców bez zmian w polityce kadrowej

Ci pracodawcy, którzy planują zmiany w zatrudnieniu w większości mówią o zwalnianiu pracowników, a nie o ich zatrudnianiu. Likwidację miejsc pracy mogłyby powstrzymać zmiany w Kodeksie pracy. Rząd obiecał wydłużenie okresu rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy. Nad ustawą nadal pracuje jednak Sejm. Problemem może być opór związków zawodowych, które domagają się większej ochrony osób zatrudnionych.

„Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej opublikował wyniki oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu pt. „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. W projektach przewidziano dofinansowanie m.in. tworzenia żłobków i klubów dziecięcych.

Zmiana etatu w trakcie miesiąca - wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop

Zdarza się, że pracownik pracując w różnych wymiarach czasu pracy, otrzymuje w jednym miesiącu wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, stałe składniki wynagrodzenia oraz zmienne składniki wynagrodzenia. Jak zmiana etatu w trakcie miesiąca wpływa na sposób obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop?

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

ZUS w długi weekend majowy

ZUS ogłosił, że 2 maja sale obsługi ZUS oraz Centrum Obsługi Telefonicznej będą nieczynne.

Święto w innym dniu niż niedziela – orzecznictwo

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/11) został usunięty z Kodeksu pracy art. 130 § 21.

Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy powoduje utratę jego mocy obowiązującej. Kodeks pracy wyróżnia 3 podstawowe rodzaje rozwiązania układu: zgodne oświadczenie stron, upływ okresu, na jaki został zawarty oraz upływ okresu wypowiedzenia.

Urlopy rodzicielskie dla "Matek I kwartału" - opinie polityków

Większość polityków jest zadowolonych z decyzji premiera. Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Jeden procent - ostatnie 2 dni na rozliczenia

Podatnicy mają ostatnie 2 dni na rozliczenie się z fiskusem. Termin rozliczeń mija dokładnie o północy 30 kwietnia.

Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym

Święta majowe wpływają na rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym. Jaki wymiar czasu pracy należy zaplanować dla pracowników w maju, jeżeli pracują  w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym po 12 godzin na dobę? Czy święta majowe obniżają wymiar czasu pracy o 12 godzin, czy o 8 godzin?

Posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

24 kwietnia odbyło się Posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Skupiono się na problematyce ochrony miejsc pracy i konkurencyjności polskiej gospodarki. Strona związkowa domagała się wycofania się rządu z procedowania projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy.

E-ZUS czyli klienci ZUS coraz bardziej online

E-ZUS czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS w szybkim tempie zdobywa kolejnych odbiorców swoich usług.

"Matki I kwartału" z rocznymi urlopami

"Matki pierwszego kwartału" będą mogły korzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze jednego roku. Tak jak matki, które urodziły dzieci po 17 marca 2013 roku.

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Większa skuteczność egzekucji

Pracodawcy i komornicy chcą zwiększyć skuteczność egzekucji. Uproszczenie systemu naliczania opłat egzekucyjnych, wprowadzenie elektronicznej obsługi egzekucji, zmniejszenie limitu zajęć egzekucyjnych na rachunkach bankowych i z wynagrodzenia za pracę, utworzenie centralnej bazy bezskutecznych egzekucji - proponują, między innymi w liście do ministra sprawiedliwości, PKPP Lewiatan, Krajowa Rada Komornicza i Związek Banków Polskich.

Propozycje dotyczące reprezentatywności związkowej

Pomysł resortu pracy i polityki społecznej zakłada podniesienie progu reprezentatywności związkowej oraz wzmocnienie uprawnień organizacji reprezentatywnych. – Proponowany kierunek zmian prawnych zdecydowanie przyspieszy procesy negocjacyjne w zakładach pracy – komentują eksperci Pracodawców RP.

Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców muszą pamiętać, że za niektórych z nich muszą opłacić składkę na Fundusz Pracy. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na fundusz za te osoby, należy prawidłowo określić, czy ich wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej wynagrodzenie minimalne.

Emerytury 2014 - dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Od 1 stycznia 2014 roku ulega wydłużeniu staż ubezpieczeniowy uprawniający kobiety do podwyższenia emerytury, aby osiągnęła ona wymiar emerytury najniższej.

Rada Europy wzywa do większej pomocy ludziom młodym

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie, by w sposób bardziej skuteczny pomagały ludziom młodym.

Świadczenie rehabilitacyjne - podjęcie pracy

Pracownikowi niezdolnemu do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Co dzieje się w przypadku stwierdzenia, że pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne podjął w innym miejscu pracę zarobkową?

Strajk generalny - Solidarność nadal grozi

Po rozmowach na Komisji Trójstronnej "Solidarność" nadal grozi strajkiem generalnym.

Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie. 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Wynagrodzenie minimalne 2013 r. - praktyczne skutki podwyższenia

Od 1 stycznia 2013 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1600 zł brutto miesięcznie (w 2012 r. wynosiło ono 1500 zł). Wzrosły zatem nie tylko koszty składkowo-podatkowe związane z zatrudnieniem, ale też m.in. wysokość dodatku za pracę w nocy, minimalne świadczenia chorobowe, kwoty wolne od potrąceń, wysokość odpraw z tytułu zwolnień grupowych oraz minimalnego odszkodowania za mobbing.

Strajki i protesty

Strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego praw i  interesów w postaci warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Kontrakt popularny wśród inżynierów

Praca kontraktowa jest popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej. Kontrakt zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Umowa kontraktowa coraz częściej stanowi podstawę zatrudnienia już nie tylko pracowników sektora IT, ale także inżynierów. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w marcu 2013 roku

GUS podał miesięczną informację o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w marcu 2013 roku.

OFE - sondaż

Czy Polacy wolą odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie?

Przymusowy urlop rodzicielski

Przymusowy urlop rodzicielski przyniesie negatywne skutki w rozwoju dziecka i w funkcjonowaniu rodziny?

Dyskryminacja w pracy – ochrona przed “wiktymizacją” w prawie angielskim

Dyskryminacja pracowników jest wciąż aktualnym tematem. Próba obrony prawa do równego traktowania może zakończyć się nieprzychylnym traktowaniem ze strony pracodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik? Na czym polega wiktymizacja?

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Warto znać programy graficzne

Cyfrowa obróbka graficzna nigdy nie była jeszcze tak prosta jak dziś. Na rynku obecne są przeróżne programy służące do wykonywania wszelkich zmian w plikach graficznych.

BHP – podstawowe informacje dla pracowników

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika bezpośrednio z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym prawem nie tylko pracodawcy zostali zobowiązani do określonych działań z zakresu BHP. Przepisy BHP przyznają pracownikom liczne prawa, ale także nakładają na nich pewne obowiązki.

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się - wynika z najnowszych danych GUS.

Półbezrobotni

Osoby, które pracują na część etatu, a chcą pracować na cały, nazywane są półbezrobotnymi. Ich grono wciąż rośnie.

REKLAMA