reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym

Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym

Święta majowe wpływają na rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym. Jaki wymiar czasu pracy należy zaplanować dla pracowników w maju, jeżeli pracują  w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym po 12 godzin na dobę? Czy święta majowe obniżają wymiar czasu pracy o 12 godzin, czy o 8 godzin?

PROBLEM

Kilku pracowników naszej firmy od niedawna pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Wcześniej pracowali w systemie podstawowym. Jaki wymiar czasu pracy muszę dla nich zaplanować w maju br., jeżeli pracują oni w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym po 12 godzin na dobę? Czy w ich przypadku święta majowe obniżają wymiar czasu pracy o 12 godzin, czy o 8 godzin?

RADA

W maju 2013 r. powinni Państwo zaplanować pracownikom 160 godzin pracy. Każde ze świąt majowych, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża w ich przypadku wymiar czasu pracy o 8 godzin. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownicy pracują po 12 godzin na dobę. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz: Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym

UZASADNIENIE

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11), który wszedł w życie 8 października 2012 r., wymiar czasu pracy obniża o 8 godzin każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela. Wcześniej, przed 8 października 2012 r. wymiar czasu pracy obniżało każde święto, które przypadało w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy następuje o 8 godzin, nawet jeżeli pracownicy pracują po 12 godzin dobę, jak w Państwa zakładzie pracy (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Obecnie wymiar czasu pracy należy obliczać w następujący sposób:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin:

W maju 2013 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku:

W maju 2013 r. występują 3 takie dni, tj. 29, 30 i 31 maja, a zatem 160 godz. + 24 godziny = 184 godziny.

Nie ma w tym przypadku znaczenia, że 30 maja to święto Bożego Ciała. Przepisy nakazują bowiem uwzględniać wszystkie dni, które przypadają od poniedziałku do piątku.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela:

W maju 2013 r. są takie 3 dni (1 maja – święto pracy, 3 maja – święto narodowe Trzeciego Maja i 30 maja – święto Bożego Ciała). Na wymiar czasu pracy nie wpływa natomiast 19 maja – pierwszy dzień Zielonych Świątek, tj. dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ święto to przypada w niedzielę. A zatem 184 godziny – 24 godziny = 160 godzin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, ekspert w zakresie prawa pracy, redaktor naczelny Monitora prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym. /Fot. Fotolia
Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym. /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama