REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie. /Fot. Fotolia
Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy powoduje utratę jego mocy obowiązującej. Kodeks pracy wyróżnia 3 podstawowe rodzaje rozwiązania układu: zgodne oświadczenie stron, upływ okresu, na jaki został zawarty oraz upływ okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie

Autopromocja

Zgodnie z art. 2417 § 1 Kodeksu pracy rozwiązanie układu zbiorowego pracy może nastąpić:

 • na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
 • z upływem okresu, na który został zawarty,
 • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Przepisy nie wymagają wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie układu. Co więcej, skoro możliwe jest wypowiadanie całych układów zbiorowych pracy to wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie wypowiadaniu tylko ich części bądź konkretnych postanowień.

Forma i termin wypowiedzenia

Podobnie jak zawarcia układu zbiorowego pracy oświadczenia stron o rozwiązaniu układu oraz wypowiedzenia układu należy dokonać w formie pisemnej. Warto zaznaczyć, że wypowiedzieć układ możne jedna i druga strona w każdym momencie jego obowiązywania. Co do zasady okres wypowiedzenia obejmuje 3 miesiące kalendarzowe, strony mogą jednak postanowić inaczej. Wypowiedzenie wywołuje skutki prawne wraz z doręczeniem drugiej stronie układu, natomiast jego wycofanie możliwe jest tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez drugą stronę układu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Układ zbiorowy pracy

Układ zawarty na czas określony

Pierwsza wątpliwość związana z układem zbiorowym pracy zawartym na czas określony dotyczy możliwości jego wypowiadania. Wydaje się, że wybór terminowego charakteru układu przez strony nie zezwala na jego wypowiadanie. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy przepis prawny w sposób wyraźny uprawnia do wypowiadania tego typu układów. Dla przykładu art. 32 Kodeksu pracy wskazuje, że każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Następnie zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Tymczasem przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przewidując możliwość ich wypowiadania, nie wskazują na rozróżnienie regulacji wypowiadania układów zawartych na czas nieokreślony i na czas określony. Zdaje się więc, że można przyjąć dopuszczalność wypowiadania terminowych układów zbiorowych pracy.

Zobacz: Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać

Kolejny problem dotyczy okresu związania postanowieniami układu zawartego na czas określony, gdyż intencją stron jest terminowe obowiązywanie danych postanowień. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 2011 r. (II PK 107/10) stwierdził, że rozwiązanie się układu zbiorowego pracy z upływem okresu, na jaki był zawarty (art. 2417 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), nie oznacza, że automatycznie przestają obowiązywać korzystniejsze warunki umowy o pracę wynikające z rozwiązanego układu, które z mocy prawa zostały objęte treścią tej umowy (art. 24113 § 1 Kodeksu pracy). W związku z powyższym konieczne jest zastosowanie wypowiedzeń zmieniających bądź zawarcie porozumień z pracownikami.

Zmiana warunków zatrudnienia

Rozwiązanie układu zbiorowego pracy wiąże się z koniecznością zmiany warunków zatrudnienia. Należy dokonać tego za pomocą porozumień zmieniających zawartych między pracodawcą a pracownikami lub dokonując wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Nie dotyczy to sytuacji objęcia pracowników nowym, korzystniejszym dla nich układem zbiorowym pracy. Wówczas nowe postanowienia automatycznie zaczynają obowiązywać, a dotychczasowe tracą moc.

Polecamy również: Forum Kadry

Informacja o wypowiedzeniu układu

Informację o wypowiedzeniu układu należy zgłosić do rejestru układów. Rejestr dla układów zakładowych prowadzi właściwy okręgowy inspektor pracy. Wniosek o wpisanie informacji do rejestru składa się na piśmie. Wnioskodawca powinien dołączyć pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu układu z potwierdzeniem przez drugą stronę układu terminu zapoznania się z jego treścią. Następnie organ rejestrujący powiadamia strony układu o dokonaniu wpisu.

Inne przypadki rozwiązania układu

Do innych przypadków rozwiązania układu należy zaliczyć:

 • zawarcie nowego układu;
 • wykreślenie układu z rejestru ze względu na naruszenie trybu jego zawarcia;
 • likwidacja organizacji związkowej, która jest stroną układu, oraz złożenie przez pracodawcę oświadczenia o odstąpieniu od układu (warunki muszą być spełnione łącznie).

Aby układ zbiorowy pracy rozwiązał się wraz z zawarciem nowego układu, należy spełnić bardzo ważny warunek. Układ musi dotyczyć tych samych pracowników, których obejmował dotychczasowy układ zbiorowy pracy, nawet gdyby nie był zawierany między tymi samymi stronami.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz.U. z 2001 Nr 34, poz. 408)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA