Czas pracy kierowcy 2013 - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców została podpisana przez Prezydenta w dniu 24 kwietnia 2013 r. Przepisy dotyczące ewidencji czasu pracy kierowców wejdą w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
Nowe przepisy obowiązują od 16 lipca 2013 r.
Czas pracy kierowcy
Należy podkreślić, iż obecnie przepisy o czasie pracy kierowców mają zastosowanie jedynie do kierowców pozostających w stosunku pracy. Nowe przepisy obejmą obowiązkiem ewidencjonowania czasu pracy także:
- przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym oraz
- osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, na jego rzecz.
Polecamy: Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.
Czasem pracy tych kierowców jest – zgodnie z nowymi przepisami – czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, w którym pozostają oni na swoich stanowiskach pracy, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczą usługę przewozu drogowego i wykonują czynności określone w art. 6 ust. 1 ustawy tj. wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:
- prowadzenie pojazdu;
- załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
- nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
- czynności spedycyjne;
- obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
- inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
- niezbędne formalności administracyjne;
- utrzymanie pojazdu w czystości.
Do czasu pracy osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących przewozy drogowe wlicza się czas pozostawania w gotowości (tj. czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu).
Zobacz również: Czas pracy kierowcy - nowe przepisy
Wymiar czasu pracy
Tygodniowy czas pracy - według nowych przepisów nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Może on zostać przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Powyższy wymiar dotyczy:
- przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe i osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe – niezależnie od liczby podmiotów, na rzecz których wykonują przewóz drogowy;
- przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe – jeżeli jednocześnie są zatrudnieni jako kierowcy na podstawie stosunku pracy.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy
Ewidencja czasu pracy
Przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy drogowe samodzielnie prowadzą ewidencję czasu pracy. Ewidencja czasu pracy osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących przewozy drogowe powinna być prowadzona przez podmiot, na rzecz którego organizowany jest przewóz drogowy.
Ewidencja prowadzona jest w formie:
- zapisów na wykresówkach;
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności, lub
- rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa w punktach powyższych.
Ewidencję czasu pracy przechowuje się przez okres dwóch lat po zakończeniu okresu nią objętego. Podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy powinien wydać kierowcy kopię ewidencji czasu pracy.
Polecamy: Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat