REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie należy odprowadzać składek na te ubezpieczenia. Na jakiej podstawie płatnik może uzyskać informację o jej przekroczeniu? Czy można odzyskać nadpłaconą składkę?

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą w życie

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą dziś (15 stycznia 2014 r.) w życie. Dotyczą zakazu reklamy OFE oraz zachęty do oszczędzania w IKZE.

REKLAMA

Kwota hipotetycznej a kwota prognozowanej emerytury

Różnica między kwotą hipotetycznej emerytury wyliczonej w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS", a kwotą prognozowanej emerytury wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to nie wynik błędu. Sedno stanowi sposób wyliczania obu świadczeń.

Oskładkowanie umowy o dzieło

Rząd planuje oskładkowanie umowy zlecenia, ale nie tylko. Zapowiada również objęcie ubezpieczeniem społecznym umowy o dzieło.

Zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie

Zdaniem ekspertów zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie. Przedsiębiorcy tych branży będą zatrudniać. Co więcej, współpraca urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz nowe programy wsparcia dla poszukujących pracy mają zahamować rosnący poziom bezrobocia. Szczególnym wsparciem zostaną objęte osoby poniżej 25. roku życia.

Czynniki utrudniające koncentrację w pracy

Czynników, które mają wpływ na brak skupienia pracowników przy wykonywanej pracy jest wiele. To nie tylko głośne rozmowy, telefony czy irytująca muzyka. Czynników, które nie pozwalają skupić się na pracy jest dużo więcej.

REKLAMA

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to choroba, która spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub powstała w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czy jesteś Pracodawcą Jutra? Rusza druga edycja konkursu dla firm - Artykuł sponsorowany

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu

Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby - 95. rocznica

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby został wydany 11 stycznia 1919 r. Był to pierwszy polski akt prawny dotyczący ubezpieczenia na wypadek choroby. W sobotę 11 stycznia 2014 r. minęło 95 lat od jego wydania.

Nowe, modne kierunki studiów

Nowe, modne kierunki studiów wypierają kształcenie na tradycyjnych kierunkach. Najmniej popularne stają się te humanistyczne. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znajduje się tylko prawo.

Likwidacja umów śmieciowych - kontrowersje

Likwidacja umów śmieciowych budzi kontrowersje. Według ekspertów oskładkowanie umów cywilnoprawnych przyniesie straty zleceniobiorcom i państwu.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego - plany rządu na 2014 r.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego to plany rządu na 2014 r. Zapowiedział je premier Donald Tusk.

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Szkolenia przeciwpożarowe

Przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie są podstawowe zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od stycznia 2014 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców zaczynają obowiązywać od stycznia 2014 r. Są to m.in.: zmiany w procedurze wydawania zezwoleń na pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy, zmiany w zasadach zatrudniania obywateli Armenii, zmiany w rozporządzeniu w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Inspektorzy pracy bez uprawnień do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę

Posłowie odrzucili projekt grupy posłów PiS, zgodnie z którym inspektorzy pracy posiadaliby uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych została podana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dnia 7 stycznia 2014 r.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Eksperci o sytuacji na rynku pracy w nowym roku

Eksperci prognozują stabilizację, nie wzrost zatrudnienia na rynku pracy w nowym roku. Chociaż miejsc pracy ma przybyć, dalej z trudną sytuacją będą musiały się zmierzać osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te w grupie wiekowej 50+.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy nabywa się prawdo świadczenia emerytalnego? Czy wpływ na to uprawnienie ma sposób zakończenia stosunku pracy?

Zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy

Czy po przywróceniu do pracy przez sąd, pracownik w ustawowym 7 dniowym terminie mam obowiązek podjęcia pracy, czy tylko zgłoszenia gotowości do jej podjęcia?

Konieczność wystawienia świadectwa pracy

Czy należy wystawić pracownikowi świadectwo pracy po ustaniu jego terminowej umowy o pracę, a przed zawarciem umowy na czas nieokreślony? Jakie są zasady wystawiania zbiorowego świadectwa pracy? o tym poniżej.

Stopa bezrobocia w grudniu niższa niż przewidywano

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 procent - wynika z szacunków resortu pracy. Była niższa o 0,2 punktu procentowego niż w listopadzie - poinformował minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Wpływ kultury organizacyjnej firmy na efektywność pracowników

Jaki wpływ ma kultura organizacyjna w firmie na efektywność, wyniki i rozwój organizacji? jest też jej wizytówką? Jak stworzyć spójny system zarządzania w oparciu o kulturę organizacyjną w firmie? O tym poniżej.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Styczniowe rozliczenia w programie PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 r. w starej wersji programu Płatnik. Nową wersję programu Płatnik będzie trzeba zastosować przy rozliczeniach lutowych, obejmujących styczeń 2014 r.

Będą zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie ogłosiło, iż pracuje nad ustawą przywracającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Powstająca regulacja ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Pracodawca rekrutując pracownika na wolne stanowisko pracy, zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Często okazuje się, że zdyskwalifikował nas błąd popełniony podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet wcześniej. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas procesu rekrutacji?

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Ostatatnie dni na złożenie PIT-12

10 stycznia mija termin, w którym pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia za niego PIT-u za 2013 rok. Mogą to zrobić pracownicy, którzy przez cały ubiegły rok byli zatrudnieni u jednego pracodawcy. Osoby, które w tym czasie zmieniły pracę lub miały dochody z kilku źródeł oraz podatnicy chcący skorzystać z ulg podatkowych czy ze wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem będą musiały rozliczyć się same.

Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca

Przystąpienie w trakcie miesiąca do ubezpieczenia chorobowego po zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie powoduje obniżenia podstawy wymiaru składki. Ubezpieczony powinien zapłacić składkę od podstawy wymiaru w wysokości określonej dla składek emerytalnej i rentowej.

Polacy w większości pewni aktualnego miejsca pracy

Jak wynika z danych firmy Work Service, 75 procent Polaków stabilnie ocenia swoje aktualne zatrudnienie i nie planuje zmiany prawy w tym roku.

Umysł ścisły na wagę złota

Zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów kierunków technicznych jest wciąż większe niż na humanistów. Umysły ścisłe również zarabiają więcej. Humaniści mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia ze względu na bardziej ogólne wykształcenie. Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród tych, którzy nie kontynuowali nauki.

Mobilność wśród bezrobotnych konieczna

Polacy są otwarci na zmianę miejsca zatrudnienia. Specjaliści wskazują, że osoby bezrobotne natomiast powinny stać się bardziej mobilne, a co za tym idzie gotowe na zmianę miejsca zamieszkania podyktowaną poszukiwaniem pracy.

Emerytura częściowa dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego wprowadzona została ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość ta nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych którzy mają ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodatkowe dwa dni wolne za święta wypadające w soboty w 2014 roku

Konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest możliwość odebrania przez pracowników dnia wolnego za święto, które wypada w sobotę. W obecnym roku dwa dni świąteczne wypadają w sobotę.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Ułatwienia w uzyskaniu polskich i ukraińskich emerytur

Z dniem 1 stycznia w życie weszła Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą. Umowa została podpisana 18 maja 2012 roku.

Deregulacja kolejnych zawodów

Weszły w życie kolejne przepisy ustawy deregulacyjnej. Wymagać licencji nie będzie już zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego.

Minister Pracy o zmianach w OFE

W ostatnim czasie prezydent podpisał ustawę o Otwartych Funduszach Emerytalnych, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego. Działanie to, jak i cała ustawa wzbudziły spory sprzeciw wśród opinii publicznej i polityków. Minister pracy również odniósł się do przyjętych zmian.

Zmienna sytuacja na rynku pracy w 2014 roku

Choć prognozy dla rynku bezrobocia na ten rok są pozytywne, możliwy jest zdaniem niektórych ekspertów krótkotrwały wzrost bezrobocia na początku roku ze względu na koniec okresu obfitującego w prace sezonowe.

REKLAMA