REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedziela handlowa – wrzesień 2021

Niedziela handlowa - wrzesień 2021 ma 4 niedziele. Czy 5 września, 12 września, 19 września lub 26 września to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Kompetencje miękkie - które są najbardziej pożądane?

Kompetencje miękkie coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Niełatwo znaleźć pracownika rzetelnego, odpowiedzialnego i zdyscyplinowanego. Jakie są najtrudniejsze do pozyskania kompetencje miękkie?

6 typów osobowości pracowników a ich potrzeby technologiczne

Typy osobowości pracowników można podzielić na 6 grup. Pracodawca znając osobowość pracownika, może odpowiednio dostosować do niego miejsce pracy. Sprawdź, jakie mają potrzeby technologiczne.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych - co na to Polacy?

Kobiety na stanowiskach kierowniczych często świetnie sobie radzą. Dlaczego niektórzy są temu przeciwni? Co Polacy uważają o kobietach liderkach?

REKLAMA

Praca w Szwecji: Polacy wykorzystywani przy sadzeniu lasów

Praca w Szwecji to sposób na zarobek wielu Polaków. Niektórzy pracują przy sadzeniu lasów. Niestety są wykorzystywani przez szwedzkich pracodawców.

Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych

Maseczki w pracy obowiązkowe dla niezaszczepionych - czy to jest dyskryminacja? Na pytanie odpowiada ekspertka Monika Smulewicz.

Ustawa o KZP - co reguluje?

Ustawa o KZP czyli kasach zapomogowo-pożyczkowych zawiera regulacje z rozporządzenia RM w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy oraz dodatkowe przepisy. Kiedy wejdzie w życie?

Ubezpieczenia społeczne - zmiany od września 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne - jakie zmiany wchodzą w życie od września 2021 r.? Oto lista najnowszych zmian w ubezpieczeniach.

REKLAMA

Protest pracowników sądów i prokuratur

Protest pracowników sądów i prokuratur odbędzie się w Warszawie w dniu 10 września 2021 r. Pracownicy wymiaru sprawiedliwości żądają odmrożenia wynagrodzeń.

Jak dbać o kręgosłup w pracy? [FILM]

Kręgosłup w pracy - czy wiesz jak o niego zadbać? Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy przygotowała humorystyczne filmy uświadamiające pracowników w temacie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

Czy pracownik jest zaszczepiony? Pracodawca będzie to mógł sprawdzić.

Rozszerzenie definicji pracownika - opinia

Definicja pracownika ma być rozszerzona o osoby zatrudnione na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Jaka jest opinia Konfederacji Lewiatan?

Jakie są nastroje polskich pracowników?

Pracownicy w Polsce ocenili swoją sytuację zawodową. Jakie są ich nastroje? Czy boją się o swoje zatrudnienie, a może wprost przeciwnie?

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę a przychód

Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę - czy to przychód pracownika? Kiedy powstaje przychód? Czy wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów pracodawcy?

Żeńskie nazwy stanowisk - co na to mężczyźni?

Żeńskie nazwy stanowisk czyli feminatywy - co o nich myślą mężczyźni? Sprawdź wyniki badania "Język ofert pracy".

Przeliczenie emerytury - dla kogo?

Przeliczenie emerytury - dla kogo możliwe jest ponowne przeliczenie emerytury? Czy nowe tablice średniego dalszego trwania życia wpływają na wzrost wysokości emerytury?

Wypadek przy pracy - ZUS

Wypadek przy pracy - ZUS wypłaca różnego rodzaju świadczenia osobom ubezpieczonym. Jak sprawdzić czy podlegasz pod ubezpieczenie wypadkowe? Jaka jest procedura w przypadku wypadku? Ile wynosi odszkodowanie z ZUS?

Przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2021 r.

Przeciętne wynagrodzenie - lipiec 2021. Ile średnio zarabiają Polacy? GUS podał dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw.

Przeliczenie wysokości emerytury - nowe tablice GUS

Przeliczenie wysokości emerytury - tablice średniego dalszego trwania życia, publikowane przez GUS, są istotne przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie dotychczasowej emerytury?

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku. Osoby wykonujące czynności kontrolne i mające co najmniej dziesięcioletni staż pracy mają dostać prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach – 12 dni – przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą 14 sierpnia 2021 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

Wydłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych

Wydłużenie kadencji organów związków zawodowych. 14 sierpnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy antycovidowej, która przewiduje, że kadencje organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy będą mogły być przedłużone w związku z epidemią COVID-19.

Emerytura osób prowadzących działalność gospodarczą

Emerytura osób prowadzących działalność gospodarczą jest liczona według tych samych zasad jak dla każdego ubezpieczonego. Są jednak małe różnice korzystne dla osób prowadzących firmy. Pracownik musi rozwiązać umowę o pracę żeby dostać pieniądze z ZUS, przedsiębiorca nie musi zamykać działalności, żeby na jego konto zaczęła wpływać emerytura. Samozatrudniony może także po przejściu na emeryturę płacić niższe składki.

Czy Polacy podczas urlopu odcinają się od pracy? [BADANIE]

Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021. Badanie sprawdziło ilu z nas potrafi zapomnieć o pracy wypoczywając i jakich form relaksu najchętniej poszukujemy, aby oderwać się od codziennych obowiązków.

Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku finansowania wpłat do PPK

Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku finansowania wpłat do PPK nie oznacza, że pracownik również musi zaprzestać ich finansowania.

Nadgodziny kierowców w systemie równoważnym. Dlaczego pracodawcy ich nie wypłacają?

Nadgodziny. Jedno jest pewne: ponad 90% kierowców pracuje w nadgodzinach. Niestety znaczna część pracowników traci należne wynagrodzenie za „nadliczbówki” z powodu błędów w rekompensowaniu tej pracy – wynika to z przyjęcia złej metody rozliczania. Błąd ten jest na tyle poważny, że został ujęty nawet w najnowszym projekcie zmian zasad rozliczania kierowców.

Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników

Szczepienia pracowników to ważna informacja dla pracodawców. Aż 80% z nich chce wiedzieć czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 czy nie.

Polska potrzebuje pracowników z dalekich państw

Polska potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy, ale i z dalekich państw takich jak: Indie, Nepal czy Argentyna. Brakuje jednak jasnych przepisów i uproszczonych procedur.

Korekta raportów i deklaracji ZUS w 2022 r. - jakie zmiany?

Korekta ZUS. Od początku 2022 roku planowane są ograniczenia w składaniu korekt imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych. Uniemożliwią płatnikom odzyskanie części nadpłaconych składek i wyegzekwowanie korzystnych dla płatników wyroków sądowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, jeżeli postępowanie w tych sprawach będzie trwało zbyt długo.

Więcej ofert pracy po pandemii niż przed

Oferty pracy - po pandemii jest ich więcej niż przed COVID-19. Gdzie brakuje pracowników, a gdzie liczba ogłoszeń spadła?

Wniosek o podwyżkę - przyznać czy zmotywować?

Wniosek o podwyżkę - czy w dobie rosnących wynagrodzeń pracodawca powinien przyznać podwyżkę? Dobrze poprowadzona rozmowa może zmotywować pracownika do pracy.

Nadgodziny w niedzielę - jak rozliczyć?

Nadgodziny w niedzielę - jak prawidłowo rozliczyć pracę w wolną niedzielę?

Sobota dniem wolnym od pracy - jaka jest historia?

Sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jaka jest historia wolnej soboty? Od kiedy mamy pięciodniowy, a nie sześciodniowy tydzień pracy?

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 to nowy program, który ma przyczynić się do wzrostu poziomu aktywności zawodowej Polaków.

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika?

Zgłoszenie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dokonywane jest przez pracodawcę w ZUS. Czy pracodawca zgłasza pracownika do urzędu skarbowego?

Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca

Zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest przez wojewodę lub starostę. Jakie są rodzaje zezwoleń? Kto może skorzystać z oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?

Praca w dniu wolnym - jak zrekompensować?

Praca w dniu wolnym od pracy - jak ją zrekompensować pracownikowi? Oddać inny dzień wolny czy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie?

Czas pracy farmaceuty w aptece

Czas pracy farmaceuty w aptece - ile wynosi w podstawowym, a ile w równoważnym systemie czasu pracy?

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych - zmiany

Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas u pracodawców. Senat zaproponował poprawki. Jakie będą zmiany?

USA: zwolnienie z pracy za brak szczepienia przeciw COVID-19

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia przeciw COVID-19 - w USA telewizja CNN zwolniła 3 osoby z powodu przyjścia do pracy bez szczepień.

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Czy można zwolnić lub ukarać pracownika za brak szczepienia?

Brak szczepienia pracownika przeciwko COVID-19 - czy pracodawca może zwolnić lub w inny sposób ukarać pracownika?

Górnicy znajdą zatrudnienie w energetyce odnawialnej

Górnicy będą musieli się przekwalifikować. Znajdą zatrudnienie m.in. w energetyce odnawialnej, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym.

Finansowanie wpłat do PPK a zawieszenie emerytury i renty

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę - czy mogą skutkować zawieszeniem emerytury lub renty z FUS?

Praca w Niemczech bez znajomości języka

Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

Ubiór do pracy - opinia Polaków

Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.? Zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie?

PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

REKLAMA