REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca ma swoją wielką godność

praca
praca
shutterstock

REKLAMA

Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością, bez wypełnienia której nie moglibyśmy zaspokoić życiowych potrzeb – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do zgromadzonych w niedzielę w katedrze wawelskiej w Krakowie z okazji Narodowego Święta Pracy.

Narodowe Święto Pracy

Prezydent wyraził uznanie dla Sejmiku Województwa Małopolskiego za inicjatywę ustanowienia Narodowego Święta Pracy na 1 maja. "To znamienne, że właśnie Małopolska kultywuje z taką pieczołowitością chrześcijański oraz nasz narodowy etos pracy" – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego. Prezydent zwrócił uwagę, że z dawnej stolicy "wyrastają korzenie wielu naszych doniosłych osiągnięć gospodarczych i cywilizacyjnych, odniesionych dzięki wytrwałemu trudowi w sferze materialnej, intelektualnej i duchowej".

W liście, opublikowanym także na stronie internetowej kancelarii prezydenta czytamy, że praca jest jednym z najważniejszych sposobów ludzkiej samorealizacji i że cały dorobek ludzkości opiera się głównie na pracy. "Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością, bez wypełnienia której nie moglibyśmy zaspokoić życiowych potrzeb. Jest również, a może przede wszystkim, twórczością, doskonaleniem naszego świata, budowaniem społecznej więzi dla wspólnego dobra" – napisał prezydent.

Jak przypomniał, Jan Paweł II naucza, że "praca stanowi podstawowy wymiar bytowania człowieka na ziemi". Człowiekowi wierzącemu natchnienie daje świadomość, że – czytamy w liście – ludzka praca jest naśladowaniem dzieła Boskiego Stwórcy.

Tradycja Święta Pracy

W liście prezydent przypomniał, że tradycja Święta Pracy sięga w Polsce 1890 r. – wtedy 1 maja po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Rok później postulaty ekonomiczne stały się też wyrazem dążeń niepodległościowych. "Kolejne pokolenia ludzi pracy w naszym kraju marzyły i domagały się tego, aby godność ich trudu były doceniona, a dobrze zorganizowana i wynagradzana praca mogła dawać poczucie spełnienia" – czytamy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jak podkreślił prezydent, komunizm "pozornie czcił wartość pracy, ale w istocie głosił walkę klas, burzył ład społeczny i czynił pracownika nieliczącym się trybikiem w totalitarnej machinie". "Pamiętamy fasadowość pierwszomajowych pochodów, gdy na wyżynach trybun górowali reżimowi dygnitarze, a dołem maszerował lud pracujący, właściwy bohater tych uroczystości" – napisał Andrzej Duda i zaznaczył, że "Święto Pracy, święto o głęboko uniwersalnym, humanistycznym przesłaniu, zostało zawłaszczone przez komunizm", a "przeciwwagą dla propagandowej farsy stały się przypadające na 1 maja katolickie obchody Święta Józefa Rzemieślnika".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent zwrócił uwagę, że Święto Pracy sąsiaduje ze świętem Konstytucji 3 Maja. "W tej zbieżności dat można odnaleźć znaczący symbol. Mówi on, że wielkim historycznym wydarzeniom, takim jak Konstytucja 3 Maja, zawsze towarzyszyła osnowa ofiarnej, cierpliwej, powszedniej pracy. Że osiągnięcia narodu nie biorą się jedynie ze spektakularnych rozbłysków, kiedy zegar historii gwałtownie przyspiesza, ale są one również wynikiem codziennego, wytrwałego trudu. Równie istotny jak patriotyzm walki i heroicznego poświęcenia jest patriotyzm budowania, patriotyzm gospodarczy, patriotyzm pracy" – czytamy w liście.

Zdaniem prezydenta ważne jest wspólnotowe przesłanie Święta Pracy. "Pracę każdy z nas wykonuje indywidualnie, ale niemal zawsze potrzebne jest współdziałanie, mądre i harmonijne połączenie wysiłków, aby powstał pożyteczny dla wszystkich efekt synergii" – napisał. Ocenił też m.in., że "nawet najpoważniejsze dylematy, których nie szczędzi nam gospodarcza rzeczywistość XXI wieku, dadzą się uregulować w duchu dialogu, wzajemnego poszanowania, sprawiedliwości i odpowiedzialnego kompromisu".(PAP)

bko/ mhr/

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA