Urlop dziekański – na czym polega, komu przysługuje?

REKLAMA
Rodzaje urlopów dla studenta
Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, student ma prawo do:
• urlopów od zajęć,
• urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów,
• odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów.
Jakie urlopy przysługują studentom?
Ustawa nie określa szczegółowo, jakie urlopy przysługują studentom (oprócz reguł udzielania urlopów od zajęć dotyczących studentki w ciąży i urlopu dla młodych rodziców).
To uczelnia decyduje o rodzaju, formie i sposobie udzielania tego prawa studentowi (zasady przydzielania urlopów studenckich można znaleźć w regulaminie studiów).
Czym jest urlop dziekański?
Urlop dziekański to szczególna forma urlopu dla studentów, udzielana przez władzę uczelni na jeden semestr lub cały rok akademicki. Mają do niego prawo wszyscy studenci, bez względu na stan zdrowia, status rodzinny i zawodowy. Wniosek o przyznanie takiego urlopu student powinien złożyć na początku roku akademickiego lub jednego z semestrów.
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać urlop dziekański?
Jednym z warunków, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać urlop, jest zaliczenie wszystkich przedmiotów z poprzedniego semestru albo roku. Regulaminy studiów określają również ile razy w ciągu całego cyklu nauczania, można skorzystać z urlopu dziekańskiego. W przypadku studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich zazwyczaj można skorzystać z niego tylko raz. W przypadku jednolitych studiów magisterskich można starać się o przyznanie urlopu dwa razy.
Urlop dziekański a możliwość zaliczenia
Istnieje możliwość odbywania urlopu od zająć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. W praktyce student nie uczęszcza na zajęcia, ale po powrocie z dziekanki może zaliczyć przedmioty, które były realizowane w trakcie urlopu.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePodstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz.U.2021.478).
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: