Wydłużony urlop rodzicielski dla ojca – czy kosztem urlopu matki?
REKLAMA
REKLAMA
Urlopy związane z rodzicielstwem
Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do skorzystania z urlopów, które pozwolą mu na sprawowanie bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Są to między innymi urlop macierzyński i rodzicielski, z których najczęściej korzystają matki, lecz coraz częściej sięgają po nie także ojcowie.
REKLAMA
Urlop macierzyński – również dla ojców?
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko – może on wykorzystać tę część urlopu, z której nie mogła skorzystać pracownica matka dziecka. Z przepisów prawa pracy wynika, że pracownik-ojciec ma prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego, jeżeli matka zrezygnuje z części swojego urlopu. Kiedy ma to miejsce? Po wykorzystaniu przez pracownicę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma ona prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeśli pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ojciec dziecka będący pracownikiem (urlop tacierzyński). Pracownik-ojciec ma także możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka wymaga hospitalizacji lub gdy nastąpił jej zgon.
Urlop rodzicielski dla ojca
Pracownik-ojciec ma prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Co ważne, z tego rodzaju urlopu mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka — w takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru 32 lub 34 tygodni (co wynika z liczby urodzonych dzieci w czasie jednego porodu).
Zmiany w urlopach
Dyrektywa work-life balance zakłada przyznanie prawa do 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego osobno każdemu z rodziców. Co z tego wynika? Oznacza to, że w Kodeksie pracy pojawi się przepis gwarantujący ojcom 2 miesiące urlopu rodzicielskiego. Z tych 2 miesięcy urlopu nie będzie mogła skorzystać matka.
Czy urlop rodzicielski dla ojca jest płatny?
Za dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ojcowie będą otrzymywali zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat