REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz kadrowego - maj 2022

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Maj 2022 - miesięczne obowiązki kadrowe.
Maj 2022 - miesięczne obowiązki kadrowe.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz kadrowego na maj 2022 roku to planner kadrowo-płacowy zawierający wszystkie obowiązki miesięczne. Ile wynosi dodatek nocny i wymiar czasu pracy w maju 2022 roku?

Kalendarz kadrowego na maj 2022 - obowiązki

"Zbyt często ludzie pracują ciężko nad niewłaściwą rzeczą. Pracować nad właściwą rzeczą jest prawdopodobnie ważniejsze niż pracować ciężko." - Caterina Fake

REKLAMA

Autopromocja
 1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych
 2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP Weryfikacja terminowych umów o pracę
 3. Weryfikacja obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia)
 4. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków
 5. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie do 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób nie będących w PPK) - Art. 16 ustawy o PPK
 6. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób będących w PPK) - Art. 19 ustawy o PPK
 7. Weryfikacja czy pracodawca zobligowany jest do wpłat na PFRON - stan zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników i brak pracowników z niepełnosprawnością, bądź poziom ich zatrudnienia jest mniejszy od 6% ogólnego stanu zatrudnienia.
 • 01.05.2022 - Święto Pracy, 18 rocznica wstąpienia Polski do UE
 • 03.05.2022 - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 05.05.2022 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za kwiecień 2022 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
 • 09.05.2022 – GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej
 • 16.05.2022 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za kwiecień 2022 r. przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje.
 • 16.05.2022 – Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w kwietniu 2022 r.
 • 20.05.2022 – Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za kwiecień 2022 r. - pozostali płatnicy, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne) 20.05.2022 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w kwietniu 2022 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4) 20.05.2022 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w kwietniu 2022 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
 • 20.05.2022 – Złożenie deklaracji PFRON za kwiecień 2022 r. (DEK-I-0, DEKI-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON
 • 20.05.2022 – Złożenie deklaracji PFRON INF-1 za kwiecień 2022 r.
 • 25.05.2022 – Przekazanie do PFRON dokumentów dot. dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za kwiecień 2022 r.
 • 29.05.2022 – Wchodzi w życie ustawa z dnia 26.01.2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw
 • 29.05.2022 – Wchodzi w życie zmiana przepisów ustawy z dnia 16.04.2004 r o czasie pracy kierowców
 • 31.05.2022 Przekazanie pierwszej raty odpisu na ZFŚS wynoszącej co najmniej 75% odpisów podstawowych

"Sztuką przywództwa jest mówić „nie” zamiast „tak”. Bardzo łatwo jest powiedzieć „tak”." - Tony Blair 

Kadry i płace maj 2022

monikasmulewicz.pl

Orzecznictwo

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2019 r. sygn. akt II PK 172/18

W niestandardowym systemie zadaniowego czasu pracy w formie telepracy wykonywanej poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej [art. 67(5) – 67(11) k.p.] strony porozumiewają się co do czasu pracy niezbędnego do wykonania powierzonych zadań w normalnym czasie pracy (art. 140 k.p.).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2009 r. , sygn. I PK 89/09

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie zastosowania systemu zadaniowego czasu pracy (art. 140 k.p.) pracodawca powinien wykazać, że powierzył pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym z ogólnie przyjętych norm czasu pracy

Dodatek nocny - maj 2022

Dodatek nocny w maju 2022 roku wynosi (3010 ZŁ : 168 GODZ.) × 20% = 3,58 ZŁ za każdą godzinę pracy w nocy.

Wymiar czasu pracy - maj 2022

Wymiar czasu pracy w maju 2022 roku wynosi 168 godzin (21 dni) (4 tygodnie x 40h) + (2 x 8h) – (1 x 8h) = 160 + 16 – 8 (święta).

"Wielkie cele prowadzą do wielkich rezultatów. Brak celów prowadzi do braku rezultatów lub osiągania rezultatów dla kogoś innego." - Mark Victor Hansen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA