REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie PPK a wypłata transferowa

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu 7 dni „po zapisaniu” do PPK – pracownik zatrudniony u nowego pracodawcy ma obowiązek złożyć mu oświadczenie o posiadanych już przez siebie rachunkach PPK. Jeśli oświadczenie to nie będzie zawierało wszystkich danych potrzebnych do przetransferowania oszczędności PPK tego pracownika z jednego rachunku PPK na drugi, pracodawca powinien poprosić o ich uzupełnienie.

Rozpoczynając oszczędzanie w PPK u nowego pracodawcy, pracownik, który jest już uczestnikiem PPK (został zapisany do programu np. w poprzednim miejscu pracy), może podjąć decyzję o transferze swoich dotychczasowych oszczędności w tym programie na nowy rachunek PPK, na którym oszczędzał będzie w nowym miejscu pracy. Aby pracodawca był w stanie taki transfer „zorganizować”, pracownik powinien złożyć mu oświadczenie o zawartych wcześniej w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK, czyli inaczej o posiadanych rachunkach PPK, ze wskazaniem instytucji finansowych, w których te rachunki posiada.

REKLAMA

Autopromocja

Ważne: Oświadczenie o posiadanych rachunkach PPK powinna złożyć nowemu pracodawcy każda osoba, która jest już uczestnikiem PPK. Dzięki temu pracodawca będzie mógł, za jej zgodą, zadbać o to, aby jej dotychczasowe oszczędności, zgromadzone na tym rachunku/rachunkach, trafiły na jej nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję, z którą umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

Na złożenie oświadczenie pracownik ma 7 dni od dnia zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę. Jeśli pracownik się spóźni i złoży wskazane oświadczenie po terminie - pracodawca powinien poinformować go o jego bezskuteczności.

Brak istotnych danych w oświadczeniu

Jeśli natomiast złożone przez pracownika w terminie oświadczenie jest niekompletne (np. nie zawiera NIP podmiotu zarządzającego instytucją finansową ani numeru rachunku PPK) pracodawca powinien poinformować uczestnika PPK, który złożył to oświadczenie, o niezawarciu w nim wymaganych danych i konieczności ich uzupełnienia. Może to zrobić w przekazywanej uczestnikowi PPK informacji o obowiązku złożenia - w imieniu tego uczestnika PPK - wniosku o wypłatę transferową (art. 19 ust. 2 ustawy o PPK).

Ważne: Dane zawarte w oświadczeniu uczestnika PPK (m.in. oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tego uczestnika) powinny umożliwić wypłatę transferową środków zgromadzonych na dotychczasowych rachunkach PPK tej osoby na rachunek PPK w instytucji finansowej, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł dla niego nowy podmiot zatrudniający (jeśli uczestnik PPK nie poinformuje podmiotu zatrudniającego o braku zgody na złożenie wniosku o wypłatę transferową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja od pracodawcy

REKLAMA

Należy bowiem pamiętać, że pracodawca, któremu złożono wskazane wyżej oświadczenie, niezwłocznie po jego otrzymaniu, informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na jego rzecz i w jego imieniu inne podmioty zatrudniające, na jego rachunek PPK prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

W przypadku złożenia przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK w terminie określonym w art. 19 ust. 1 ustawy o PPK, późniejsze uzupełnienie danych potrzebnych do wypłaty transferowej nie powinno zasadniczo stać na przeszkodzie przeprowadzeniu wypłaty transferowej, w trybie określonym w art. 19 ustawy o PPK. Oczywiście jeśli pracownik zgodzi się na taki transfer.

Decyzja należy do pracownika

Pracownik może bowiem poinformować pracodawcę o braku swojej zgody na złożenie przez niego wniosku o wypłatę transferowa. Na poinformowanie pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Ważne: Pracownik, który nie chce, aby jego środki zostały przetransferowane, oświadczenie o braku zgody na transfer powinien złożyć w terminie wyznaczonym przez ustawę o PPK (7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy o obowiązku złożenia w imieniu tego pracownika wniosku o wypłatę transferową). Jest to termin ustawowy, a dokonanie omawianej czynności z naruszeniem tego terminu będzie bezskuteczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA