Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie PPK a wypłata transferowa

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
ShutterStock
W ciągu 7 dni „po zapisaniu” do PPK – pracownik zatrudniony u nowego pracodawcy ma obowiązek złożyć mu oświadczenie o posiadanych już przez siebie rachunkach PPK. Jeśli oświadczenie to nie będzie zawierało wszystkich danych potrzebnych do przetransferowania oszczędności PPK tego pracownika z jednego rachunku PPK na drugi, pracodawca powinien poprosić o ich uzupełnienie.

Rozpoczynając oszczędzanie w PPK u nowego pracodawcy, pracownik, który jest już uczestnikiem PPK (został zapisany do programu np. w poprzednim miejscu pracy), może podjąć decyzję o transferze swoich dotychczasowych oszczędności w tym programie na nowy rachunek PPK, na którym oszczędzał będzie w nowym miejscu pracy. Aby pracodawca był w stanie taki transfer „zorganizować”, pracownik powinien złożyć mu oświadczenie o zawartych wcześniej w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK, czyli inaczej o posiadanych rachunkach PPK, ze wskazaniem instytucji finansowych, w których te rachunki posiada.

Ważne: Oświadczenie o posiadanych rachunkach PPK powinna złożyć nowemu pracodawcy każda osoba, która jest już uczestnikiem PPK. Dzięki temu pracodawca będzie mógł, za jej zgodą, zadbać o to, aby jej dotychczasowe oszczędności, zgromadzone na tym rachunku/rachunkach, trafiły na jej nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję, z którą umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

Na złożenie oświadczenie pracownik ma 7 dni od dnia zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę. Jeśli pracownik się spóźni i złoży wskazane oświadczenie po terminie - pracodawca powinien poinformować go o jego bezskuteczności.

Brak istotnych danych w oświadczeniu

Jeśli natomiast złożone przez pracownika w terminie oświadczenie jest niekompletne (np. nie zawiera NIP podmiotu zarządzającego instytucją finansową ani numeru rachunku PPK) pracodawca powinien poinformować uczestnika PPK, który złożył to oświadczenie, o niezawarciu w nim wymaganych danych i konieczności ich uzupełnienia. Może to zrobić w przekazywanej uczestnikowi PPK informacji o obowiązku złożenia - w imieniu tego uczestnika PPK - wniosku o wypłatę transferową (art. 19 ust. 2 ustawy o PPK).

Ważne: Dane zawarte w oświadczeniu uczestnika PPK (m.in. oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tego uczestnika) powinny umożliwić wypłatę transferową środków zgromadzonych na dotychczasowych rachunkach PPK tej osoby na rachunek PPK w instytucji finansowej, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł dla niego nowy podmiot zatrudniający (jeśli uczestnik PPK nie poinformuje podmiotu zatrudniającego o braku zgody na złożenie wniosku o wypłatę transferową).

Informacja od pracodawcy

Należy bowiem pamiętać, że pracodawca, któremu złożono wskazane wyżej oświadczenie, niezwłocznie po jego otrzymaniu, informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na jego rzecz i w jego imieniu inne podmioty zatrudniające, na jego rachunek PPK prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

W przypadku złożenia przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK w terminie określonym w art. 19 ust. 1 ustawy o PPK, późniejsze uzupełnienie danych potrzebnych do wypłaty transferowej nie powinno zasadniczo stać na przeszkodzie przeprowadzeniu wypłaty transferowej, w trybie określonym w art. 19 ustawy o PPK. Oczywiście jeśli pracownik zgodzi się na taki transfer.

Decyzja należy do pracownika

Pracownik może bowiem poinformować pracodawcę o braku swojej zgody na złożenie przez niego wniosku o wypłatę transferowa. Na poinformowanie pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Ważne: Pracownik, który nie chce, aby jego środki zostały przetransferowane, oświadczenie o braku zgody na transfer powinien złożyć w terminie wyznaczonym przez ustawę o PPK (7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy o obowiązku złożenia w imieniu tego pracownika wniosku o wypłatę transferową). Jest to termin ustawowy, a dokonanie omawianej czynności z naruszeniem tego terminu będzie bezskuteczne.

Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • xxx
    2022-09-26 15:25:46
    My to jednak lubimy komplikować sprawy. Pracownik, który nie chce aby transferować jego środki powinien po prostu nie składać informacji o posiadanych rachunkach PPK.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Umowa o pracę
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
powołanie
mianowanie
umowa o pracę
spółdzielcza umowa o pracę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plotki w pracy. Czy trzeba z nimi walczyć?
Efektem regularnych rozmów w pracy są…plotki. To nieuniknione w miejscu zatrudnienia. Te negatywne mogą doprowadzić do toksycznej atmosfery w przedsiębiorstwie. A na jaki temat najczęściej się plotkuje? Co trzecia osoba mówi o rodzinie, 64 proc. o przyjaciołach, a 58 proc. o swoim szefie. Aż 57 proc. osób plotkuje o współpracownikach[1]. Czy plotki mogą zniszczyć zespół? Jak do tego nie dopuścić?
Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała na ten temat
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.
ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!
ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).
Konfederacja Lewiatan: Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa
Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy – uważa prof. Jacek Męcina. Nowe regulacje rynku pracy są potrzebne, ale konsultowane obecnie zmiany są niewystarczające. Projektu ustawy nie można jednak negować w całości, bo zawiera elementy ważne i potrzebne, od lat postulowane przez ekspertów.
Kodeks pracy - zmiany. Oto szczegóły nowych regulacji!
Kodeks pracy - nowelizacja. Nowe zasady badania trzeźwości zatrudnionych oraz stałe regulacje pracy zdalnej to najważniejsze zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Oto szczegóły rozwiązań!
6,5 mln emerytur każdego miesiąca
Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc., co jest efektem przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Od stycznia do września br. wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.
Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów?
Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i znajomością języków wszystko jest możliwe do zrealizowania. Platforma Preply.com sprawdziła, jakie kompetencje warto nabyć lub udoskonalić, aby zadbać o rozwój swojej kariery
Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant może prowadzić nieodpłatnie?
Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant szkoły doktorskiej może prowadzić nieodpłatnie? Odpowiadamy.
Polacy nie chcą krócej pracować
Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej.
Czy uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce?
W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.
Niedziela handlowa – grudzień 2022
Grudzień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność
To drobne nieporozumienie, czy już otwarty konflikt? Aż 66 proc. pracodawców uważa, że organizacja jest bardziej innowacyjna, gdy pracownicy są w biurze — wynika z badań VMware. Cały problem w tym, że ich podwładni uważają, że jest zupełnie inaczej. Kto ma rację?
Wpłata dodatkowa pracodawcy to rodzaj podwyżki
PPK są dla pracodawcy tańszym sposobem na podniesienie wynagrodzenia pracownika niż tradycyjna podwyżka. Finansowane przez pracodawcę wpłaty do PPK są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów.
Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie
Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?
Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?
Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!
Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.
Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Praca zdalna - na czym polegają zmiany?
Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?
Bardzo dobra sytuacja FUS po 3. kwartałach 2022 r.
Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 roku jest bardzo dobra, co wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ten temat.
Coraz więcej kandydatów do pracy zwraca na to uwagę
Firmy stawiające na innowacyjność, czyli szukające rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy efektywności pracy, są dużo lepiej postrzegane przez kandydatów do pracy. Najbardziej cenią ten element osoby startujące na stanowiska kierownicze.
W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji
Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.
Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do Niemiec jest błędny
Rząd RFN chce uprościć zasady wjazdu i uznawania kwalifikacji zawodowych, aby przyciągnąć do kraju więcej zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ekspert ds. międzynarodowego rynku pracy Chris Pyak uważa, że "pogląd, iż wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec, jest błędny". Odstrasza ich m.in. rasizm.
Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia
Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.
Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców
Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Porażka może być fundamentem przyszłego sukcesu
Porażka jest nieuniknioną częścią każdej sfery życia i prędzej czy później przytrafi się każdemu. Trudno ją przewidzieć, ale można kontrolować sposób, w jaki na nią reagujemy, aby – zamiast paraliżować, demotywować i zmniejszać prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości – przekuć niepowodzenie w coś pożytecznego i konstruktywnego. Takie podejście jest ważne zwłaszcza w biznesie, gdzie nauka na własnych błędach może pomóc w rozwinięciu firmy albo ulepszeniu produktu czy usługi. – W takich obszarach jak lotnictwo czy medycyna lekcja wyciągnięta z porażki jest z kolei czymś, co może uratować zdrowie lub życie innych ludzi – wskazuje Jarosław Łojewski, założyciel Fundacji Dobra Porażka.