REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie PPK a wypłata transferowa

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
oświadczenie ppk a wypłata transferowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu 7 dni „po zapisaniu” do PPK – pracownik zatrudniony u nowego pracodawcy ma obowiązek złożyć mu oświadczenie o posiadanych już przez siebie rachunkach PPK. Jeśli oświadczenie to nie będzie zawierało wszystkich danych potrzebnych do przetransferowania oszczędności PPK tego pracownika z jednego rachunku PPK na drugi, pracodawca powinien poprosić o ich uzupełnienie.

Rozpoczynając oszczędzanie w PPK u nowego pracodawcy, pracownik, który jest już uczestnikiem PPK (został zapisany do programu np. w poprzednim miejscu pracy), może podjąć decyzję o transferze swoich dotychczasowych oszczędności w tym programie na nowy rachunek PPK, na którym oszczędzał będzie w nowym miejscu pracy. Aby pracodawca był w stanie taki transfer „zorganizować”, pracownik powinien złożyć mu oświadczenie o zawartych wcześniej w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK, czyli inaczej o posiadanych rachunkach PPK, ze wskazaniem instytucji finansowych, w których te rachunki posiada.

Autopromocja

Ważne: Oświadczenie o posiadanych rachunkach PPK powinna złożyć nowemu pracodawcy każda osoba, która jest już uczestnikiem PPK. Dzięki temu pracodawca będzie mógł, za jej zgodą, zadbać o to, aby jej dotychczasowe oszczędności, zgromadzone na tym rachunku/rachunkach, trafiły na jej nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję, z którą umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

Na złożenie oświadczenie pracownik ma 7 dni od dnia zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę. Jeśli pracownik się spóźni i złoży wskazane oświadczenie po terminie - pracodawca powinien poinformować go o jego bezskuteczności.

Brak istotnych danych w oświadczeniu

Jeśli natomiast złożone przez pracownika w terminie oświadczenie jest niekompletne (np. nie zawiera NIP podmiotu zarządzającego instytucją finansową ani numeru rachunku PPK) pracodawca powinien poinformować uczestnika PPK, który złożył to oświadczenie, o niezawarciu w nim wymaganych danych i konieczności ich uzupełnienia. Może to zrobić w przekazywanej uczestnikowi PPK informacji o obowiązku złożenia - w imieniu tego uczestnika PPK - wniosku o wypłatę transferową (art. 19 ust. 2 ustawy o PPK).

Ważne: Dane zawarte w oświadczeniu uczestnika PPK (m.in. oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tego uczestnika) powinny umożliwić wypłatę transferową środków zgromadzonych na dotychczasowych rachunkach PPK tej osoby na rachunek PPK w instytucji finansowej, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł dla niego nowy podmiot zatrudniający (jeśli uczestnik PPK nie poinformuje podmiotu zatrudniającego o braku zgody na złożenie wniosku o wypłatę transferową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja od pracodawcy

Należy bowiem pamiętać, że pracodawca, któremu złożono wskazane wyżej oświadczenie, niezwłocznie po jego otrzymaniu, informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego rachunkach PPK prowadzonych przez instytucje finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarły na jego rzecz i w jego imieniu inne podmioty zatrudniające, na jego rachunek PPK prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o prowadzenie PPK zawarł ten pracodawca.

W przypadku złożenia przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK w terminie określonym w art. 19 ust. 1 ustawy o PPK, późniejsze uzupełnienie danych potrzebnych do wypłaty transferowej nie powinno zasadniczo stać na przeszkodzie przeprowadzeniu wypłaty transferowej, w trybie określonym w art. 19 ustawy o PPK. Oczywiście jeśli pracownik zgodzi się na taki transfer.

Decyzja należy do pracownika

Pracownik może bowiem poinformować pracodawcę o braku swojej zgody na złożenie przez niego wniosku o wypłatę transferowa. Na poinformowanie pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Ważne: Pracownik, który nie chce, aby jego środki zostały przetransferowane, oświadczenie o braku zgody na transfer powinien złożyć w terminie wyznaczonym przez ustawę o PPK (7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy o obowiązku złożenia w imieniu tego pracownika wniosku o wypłatę transferową). Jest to termin ustawowy, a dokonanie omawianej czynności z naruszeniem tego terminu będzie bezskuteczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • xxx
    2022-09-26 15:25:46
    My to jednak lubimy komplikować sprawy. Pracownik, który nie chce aby transferować jego środki powinien po prostu nie składać informacji o posiadanych rachunkach PPK.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA