Ramy czasowe na zawarcie umowy o prowadzenie PPK
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w ustawie o PPK
Zmiany w ustawie o PPK, wprowadzone ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079), umożliwiają pracodawcom szybsze zgłoszenie pracowników do PPK. Od 4 czerwca br. mogą to robić nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia pracownika i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni jego zatrudnienia.
REKLAMA
Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy, które miały miejsce 12 miesięcy wstecz. Oznacza to, że jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy np. przez cały styczeń br. (31 dni), to przy ponownym zatrudnieniu go np. w lipcu tego roku pracodawca będzie mógł zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK nawet w pierwszym dniu zatrudnienia (pracownik będzie miał już bowiem wymagany staż). To, czy pracodawca skorzysta z takiej możliwości, zależy już od jego decyzji. Ustawa o PPK wyznacza bowiem tylko ramy czasowe, w których umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta. Podobnie było zresztą przed zmianą przepisów – to pracodawca decydował, w którym konkretnym dniu, po upływie 90 dnia zatrudnienia, zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Ważne było tylko, aby zmieścił się w maksymalnym - wyznaczonym przez ustawę o PPK - terminie na jej zawarcie. Po zmianie przepisów – tzw. okienko czasowe, w którym pracodawca może zapisać pracownika do PPK, jest tylko większe.
Ważne: Nowelizacja nie zmienia maksymalnego terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracownika. Nadal pracodawca ma obowiązek zrobić to nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia pracownika.
Szybszy transfer oszczędności
Od 4 czerwca br. nowo zatrudniony pracownik łatwiej przypilnuje terminu na złożenie oświadczenie o posiadanych przez siebie rachunkach PPK. Będzie miał na to 7 dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę (wcześniej robił to w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia). Oznacza to, że jeżeli nowy pracodawca zawrze w imieniu pracownika umowę o prowadzenie np. 1 lipca, to pracownik będzie miał czas na złożenie omawianego oświadczenia do 8 lipca br. W przypadku złożenia oświadczenia po upływie tego terminu, pracodawca powinien poinformować pracownika o bezskuteczności oświadczenia.
REKLAMA
Dzięki wprowadzonemu uproszczeniu, pracownikowi nie tylko łatwiej będzie przypilnować terminu na złożenie tego oświadczenia, ale szybciej dojdzie też do transferu jego oszczędności z dotychczas posiadanych rachunków PPK na nowy rachunek, na który wpłat dokonywał będzie nowy pracodawca, szczególnie w sytuacji, gdy pracodawca skorzysta z możliwości, jaką dają mu zmienione przepisy ustawy o PPK i zapisze pracownika do PPK po 14 dniach zatrudnienia.
Ważne: Nowo zatrudniony pracownik składa pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu i na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK. Oświadczenia takie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto takie umowy.
Po zmianach, pracodawca - niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia (wcześniej robił to niezwłocznie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK) - będzie informował uczestnika PPK, o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.
Pracownik oczywiście może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie pisemne pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.
Przekazanie pierwszej wpłaty
Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca powinien też pamiętać, że od 4 czerwca br.:
- szybciej będzie mógł przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK za nowo zatrudnionego pracownika. Dotychczas pierwsze wpłaty do PPK za pracownika pracodawca mógł odprowadzić do instytucji finansowej dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym doszło do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu tego pracownika. Obecnie ich dokonanie będzie możliwe począwszy od dnia, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane – nawet w tym samym miesiącu, w którym została zawarta umowa o prowadzenie PPK dla tego pracownika. Maksymalny termin na przekazanie wpłat do instytucji finansowej nie zmienia się. Pracodawca nadal będzie mógł to zrobić do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane;
- złożona przez uczestnika PPK deklaracja finansowania dodatkowej wpłaty do PPK będzie obowiązywać dopiero od miesiąca następującego po miesiącu jej złożenia. Jeśli więc umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta np. 6 czerwca tego roku i uczestnik PPK zaraz po jej zawarciu złoży pracodawcy deklarację wpłaty dodatkowej, to finansowaną przez pracownika dodatkową wpłatę do PPK – w zadeklarowanej przez niego wysokości – pracodawca pobierze po raz pierwszy dopiero z wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w lipcu.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat