REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ramy czasowe na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
PPK
PPK
Shutterstock

REKLAMA

Ustawa o PPK wskazuje tylko ramy czasowe na zawarcie umowy o prowadzenie PPK – wyboru terminu dokonuje pracodawca Od 4 czerwca br. pracodawca może zapisać pracownika do PPK już po 14 dniach zatrudnienia. To jednak tylko uprawnienie pracodawcy, a nie jego obowiązek.

Zmiany w ustawie o PPK

Zmiany w ustawie o PPK, wprowadzone ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079), umożliwiają pracodawcom szybsze zgłoszenie pracowników do PPK. Od 4 czerwca br. mogą to robić nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia pracownika i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni jego zatrudnienia.

Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy, które miały miejsce 12 miesięcy wstecz. Oznacza to, że jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy np. przez cały styczeń br. (31 dni), to przy ponownym zatrudnieniu go np. w lipcu tego roku pracodawca będzie mógł zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK nawet w pierwszym dniu zatrudnienia (pracownik będzie miał już bowiem wymagany staż). To, czy pracodawca skorzysta z takiej możliwości, zależy już od jego decyzji. Ustawa o PPK wyznacza bowiem tylko ramy czasowe, w których umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta. Podobnie było zresztą przed zmianą przepisów – to pracodawca decydował, w którym konkretnym dniu, po upływie 90 dnia zatrudnienia, zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Ważne było tylko, aby zmieścił się w maksymalnym - wyznaczonym przez ustawę o PPK - terminie na jej zawarcie. Po zmianie przepisów – tzw. okienko czasowe, w którym pracodawca może zapisać pracownika do PPK, jest tylko większe.

Ważne: Nowelizacja nie zmienia maksymalnego terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracownika. Nadal pracodawca ma obowiązek zrobić to nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia pracownika. 

Szybszy transfer oszczędności

Od 4 czerwca br. nowo zatrudniony pracownik łatwiej przypilnuje terminu na złożenie oświadczenie o posiadanych przez siebie rachunkach PPK. Będzie miał na to 7 dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę (wcześniej robił to w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia). Oznacza to, że jeżeli nowy pracodawca zawrze w imieniu pracownika umowę o prowadzenie np. 1 lipca, to pracownik będzie miał czas na złożenie omawianego oświadczenia do 8 lipca br. W przypadku złożenia oświadczenia po upływie tego terminu, pracodawca powinien poinformować pracownika o bezskuteczności oświadczenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dzięki wprowadzonemu uproszczeniu, pracownikowi nie tylko łatwiej będzie przypilnować terminu na złożenie tego oświadczenia, ale szybciej dojdzie też do transferu jego oszczędności z dotychczas posiadanych rachunków PPK na nowy rachunek, na który wpłat dokonywał będzie nowy pracodawca, szczególnie w sytuacji, gdy pracodawca skorzysta z możliwości, jaką dają mu zmienione przepisy ustawy o PPK i zapisze pracownika do PPK po 14 dniach zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne: Nowo zatrudniony pracownik składa pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu i na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK. Oświadczenia takie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto takie umowy.

Po zmianach, pracodawca - niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia (wcześniej robił to niezwłocznie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK) - będzie informował uczestnika PPK, o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Pracownik oczywiście może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie pisemne pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Przekazanie pierwszej wpłaty

Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca powinien też pamiętać, że od 4 czerwca br.:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • szybciej będzie mógł przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK za nowo zatrudnionego pracownika. Dotychczas pierwsze wpłaty do PPK za pracownika pracodawca mógł odprowadzić do instytucji finansowej dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym doszło do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu tego pracownika. Obecnie ich dokonanie będzie możliwe począwszy od dnia, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane – nawet w tym samym miesiącu, w którym została zawarta umowa o prowadzenie PPK dla tego pracownika. Maksymalny termin na przekazanie wpłat do instytucji finansowej nie zmienia się. Pracodawca nadal będzie mógł to zrobić do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane;
 • złożona przez uczestnika PPK deklaracja finansowania dodatkowej wpłaty do PPK będzie obowiązywać dopiero od miesiąca następującego po miesiącu jej złożenia. Jeśli więc umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta np. 6 czerwca tego roku i uczestnik PPK zaraz po jej zawarciu złoży pracodawcy deklarację wpłaty dodatkowej, to finansowaną przez pracownika dodatkową wpłatę do PPK – w zadeklarowanej przez niego wysokości – pracodawca pobierze po raz pierwszy dopiero z wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w lipcu.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gość
  2022-06-11 14:55:11
  Czyli kolejne ułatwienie dla osób które chciałby jak najszybciej być uczestnikiem programu. Zapewne zostanie to docenione
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

REKLAMA