REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ramy czasowe na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
PPK
PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o PPK wskazuje tylko ramy czasowe na zawarcie umowy o prowadzenie PPK – wyboru terminu dokonuje pracodawca Od 4 czerwca br. pracodawca może zapisać pracownika do PPK już po 14 dniach zatrudnienia. To jednak tylko uprawnienie pracodawcy, a nie jego obowiązek.

Zmiany w ustawie o PPK

Zmiany w ustawie o PPK, wprowadzone ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079), umożliwiają pracodawcom szybsze zgłoszenie pracowników do PPK. Od 4 czerwca br. mogą to robić nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia pracownika i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni jego zatrudnienia.

Autopromocja

Do wymaganego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy, które miały miejsce 12 miesięcy wstecz. Oznacza to, że jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy np. przez cały styczeń br. (31 dni), to przy ponownym zatrudnieniu go np. w lipcu tego roku pracodawca będzie mógł zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK nawet w pierwszym dniu zatrudnienia (pracownik będzie miał już bowiem wymagany staż). To, czy pracodawca skorzysta z takiej możliwości, zależy już od jego decyzji. Ustawa o PPK wyznacza bowiem tylko ramy czasowe, w których umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta. Podobnie było zresztą przed zmianą przepisów – to pracodawca decydował, w którym konkretnym dniu, po upływie 90 dnia zatrudnienia, zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika. Ważne było tylko, aby zmieścił się w maksymalnym - wyznaczonym przez ustawę o PPK - terminie na jej zawarcie. Po zmianie przepisów – tzw. okienko czasowe, w którym pracodawca może zapisać pracownika do PPK, jest tylko większe.

Ważne: Nowelizacja nie zmienia maksymalnego terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracownika. Nadal pracodawca ma obowiązek zrobić to nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia pracownika. 

Szybszy transfer oszczędności

Od 4 czerwca br. nowo zatrudniony pracownik łatwiej przypilnuje terminu na złożenie oświadczenie o posiadanych przez siebie rachunkach PPK. Będzie miał na to 7 dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę (wcześniej robił to w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia). Oznacza to, że jeżeli nowy pracodawca zawrze w imieniu pracownika umowę o prowadzenie np. 1 lipca, to pracownik będzie miał czas na złożenie omawianego oświadczenia do 8 lipca br. W przypadku złożenia oświadczenia po upływie tego terminu, pracodawca powinien poinformować pracownika o bezskuteczności oświadczenia.

Dzięki wprowadzonemu uproszczeniu, pracownikowi nie tylko łatwiej będzie przypilnować terminu na złożenie tego oświadczenia, ale szybciej dojdzie też do transferu jego oszczędności z dotychczas posiadanych rachunków PPK na nowy rachunek, na który wpłat dokonywał będzie nowy pracodawca, szczególnie w sytuacji, gdy pracodawca skorzysta z możliwości, jaką dają mu zmienione przepisy ustawy o PPK i zapisze pracownika do PPK po 14 dniach zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne: Nowo zatrudniony pracownik składa pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu i na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK. Oświadczenia takie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto takie umowy.

Po zmianach, pracodawca - niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia (wcześniej robił to niezwłocznie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK) - będzie informował uczestnika PPK, o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.

Pracownik oczywiście może nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie pisemne pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.

Przekazanie pierwszej wpłaty

Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca powinien też pamiętać, że od 4 czerwca br.:

 • szybciej będzie mógł przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK za nowo zatrudnionego pracownika. Dotychczas pierwsze wpłaty do PPK za pracownika pracodawca mógł odprowadzić do instytucji finansowej dopiero w miesiącu następującym po miesiącu, w którym doszło do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu tego pracownika. Obecnie ich dokonanie będzie możliwe począwszy od dnia, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane – nawet w tym samym miesiącu, w którym została zawarta umowa o prowadzenie PPK dla tego pracownika. Maksymalny termin na przekazanie wpłat do instytucji finansowej nie zmienia się. Pracodawca nadal będzie mógł to zrobić do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym wpłaty te zostały naliczone i pobrane;
 • złożona przez uczestnika PPK deklaracja finansowania dodatkowej wpłaty do PPK będzie obowiązywać dopiero od miesiąca następującego po miesiącu jej złożenia. Jeśli więc umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta np. 6 czerwca tego roku i uczestnik PPK zaraz po jej zawarciu złoży pracodawcy deklarację wpłaty dodatkowej, to finansowaną przez pracownika dodatkową wpłatę do PPK – w zadeklarowanej przez niego wysokości – pracodawca pobierze po raz pierwszy dopiero z wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w lipcu.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gość
  2022-06-11 14:55:11
  Czyli kolejne ułatwienie dla osób które chciałby jak najszybciej być uczestnikiem programu. Zapewne zostanie to docenione
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA