| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zmiany w umowach terminowych od 2016 r.

Zmiany w umowach terminowych od 2016 r.

Zmiany w umowach terminowych mają wejść w życie w pierwszej połowie 2016 r. Ogranicza się umowy o pracę do trzech rodzajów: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w przyszłym roku?

Komentarz:

Przewidziane zmiany mają z założenia ograniczyć zawieranie długoterminowych umów o pracę na czas określony i zwiększyć zatrudnienie w oparciu o umowy bezterminowe. Zastrzeżenia budzą jednak przyjęte rozwiązania dotyczące podwójnego limitowania umów zawieranych na czas określony poprzez wprowadzenie limitów czasowych i ilościowych, jak również ustalony limit 33 miesięcy, który nie odnosi się do pełnych lat kalendarzowych. Należy też zauważyć, że limit ten nigdy nie ulega odnowieniu. Nawet po długiej przerwie i ponownym zatrudnieniu pracownika, poprzednio zwarte z nim umowy na czas określony będą sumowane, co na etapie ponownej rekrutacji pracownika będzie trzeba uwzględnić. Skomplikowane przepisy przejściowe powodują również trudności w ustaleniu, do których umów na czas określony będą miały zastosowanie przepisy obecne, a do których przepisy znowelizowane.

BCC od dawna sygnalizuje konieczność przeprowadzenia gruntownej reformy prawa pracy i dostosowania przepisów do obecnych warunków gospodarczych, m.in. poprzez złagodzenie przepisów dotyczących wypowiadania umów na czas nieokreślony. W naszej ocenie, dopiero te zmiany mogą prowadzić do zwiększenia zatrudnienia w oparciu o umowy bezterminowe i stałych zmian na rynku pracy.

Umowa na czas określony - zmiany 2015/2016

Porozmawiaj o tym na FORUM

Źródło: Business Centre Club

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »