Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia - nowość w KP
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o zmianę rodzaju pracy, zmianę umowy na czas nieokreślony lub zatrudnienie w pełnym wymiarze
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony albo zmianę pracy na pracę w pełnym wymiarze czasu. Dodaje się w tym celu art. 293 KP.
REKLAMA
"Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny."
Nowe uprawnienie dotyczy pracowników, których stosunek pracy trwa co najmniej 6 miesięcy. Aby skorzystać z tego prawa, należy złożyć wniosek do pracodawcy w formie pisemnej lub elektronicznej. Można zawrzeć w nim jedną z trzech próśb o:
- zmianę rodzaju pracy
- zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony
- zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
Z powyższego wynika, że nowe uprawnienie skierowane jest przede wszystkim do pracowników wykonujących pracę na podstawie umowy terminowej i/lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
REKLAMA
Proponowany przepis zawiera jednak pewne wyłączenie. Rozwiązanie to nie dotyczy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Z przeznaczenia jest to bowiem umowa krótka, sprawdzająca przydatność pracownika na danym stanowisku pracy.
W związku z proponowaną, nową regulacją uchyla się art. 292 § 2 Kodeksu pracy, który nakazuje pracodawcy w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika o zmianę wymiaru czasu pracy.
Czy pracodawca może odmówić wniosku?
Z zasady pracodawca nie powinien odmawiać wniosku pracownika o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy albo zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Projektodawca zastrzegł bowiem, że w miarę możliwości należy uwzględnić wniosek pracownika (art. 293 § 2 Kodeksu pracy). Dodatkowo, pracodawca będzie miał obowiązek udzielenia odpowiedzi na piśmie wraz z uzasadnieniem. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby swoje i pracownika. Pracodawca zobowiązany jest terminem 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku (art. 293 § 3 Kodeksu pracy).
Wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy - ile razy?
Ile razy pracownik będzie mógł wnioskować? Przewiduje się, że wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy lub wymiaru czasu pracy będzie można złożyć raz w roku kalendarzowym.
Wniosek o przejście na inne formy zatrudnienia - dyrektywa
Omawiany przepis art. 293 Kodeksu pracy wdraża art. 12 ust. 1 dyrektywy 2019/1152. Na jego podstawie państwa członkowskie zezwalają pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy u jednego pracodawcy wnioskować o formę zatrudnienia bardziej przewidywalną lub z bezpieczniejszymi warunkami pracy. Warunkiem jest dostępność takiej formy u pracodawcy. Co więcej, zobowiązuje się pracodawcę do wystosowania pisemnej odpowiedzi na wniosek pracownika wraz ze stosownym uzasadnieniem. Dopuszcza się możliwość ograniczenia przez przepisy krajowe częstotliwości składania tego typu wniosków. Obowiązek odpowiedzi na wniosek w terminie 1 miesiąca również wynika z dyrektywy.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)
Inne planowane zmiany w Kodeksie pracy:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat