REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia - nowość w KP

Wniosek o zmianę formy zatrudnienia - projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2022
Wniosek o zmianę formy zatrudnienia - projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia czyli o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony lub pracę w pełnym wymiarze czasu pracy przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Kto będzie mógł wystąpić z takim wnioskiem?

Wniosek o zmianę rodzaju pracy, zmianę umowy na czas nieokreślony lub zatrudnienie w pełnym wymiarze

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony albo zmianę pracy na pracę w pełnym wymiarze czasu. Dodaje się w tym celu art. 293 KP.

REKLAMA

Autopromocja

"Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny."

Nowe uprawnienie dotyczy pracowników, których stosunek pracy trwa co najmniej 6 miesięcy. Aby skorzystać z tego prawa, należy złożyć wniosek do pracodawcy w formie pisemnej lub elektronicznej. Można zawrzeć w nim jedną z trzech próśb o:

  1. zmianę rodzaju pracy
  2. zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony
  3. zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Z powyższego wynika, że nowe uprawnienie skierowane jest przede wszystkim do pracowników wykonujących pracę na podstawie umowy terminowej i/lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Proponowany przepis zawiera jednak pewne wyłączenie. Rozwiązanie to nie dotyczy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Z przeznaczenia jest to bowiem umowa krótka, sprawdzająca przydatność pracownika na danym stanowisku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z proponowaną, nową regulacją uchyla się art. 292  § 2 Kodeksu pracy, który nakazuje pracodawcy w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika o zmianę wymiaru czasu pracy.

Czy pracodawca może odmówić wniosku?

Z zasady pracodawca nie powinien odmawiać wniosku pracownika o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy albo zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Projektodawca zastrzegł bowiem, że w miarę możliwości należy uwzględnić wniosek pracownika (art. 293 § 2 Kodeksu pracy). Dodatkowo, pracodawca będzie miał obowiązek udzielenia odpowiedzi na piśmie wraz z uzasadnieniem. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby swoje i pracownika. Pracodawca zobowiązany jest terminem 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku (art. 293 § 3 Kodeksu pracy).

Wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy - ile razy?

Ile razy pracownik będzie mógł wnioskować? Przewiduje się, że wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy lub wymiaru czasu pracy będzie można złożyć raz w roku kalendarzowym.

Wniosek o przejście na inne formy zatrudnienia - dyrektywa

Omawiany przepis art. 293 Kodeksu pracy wdraża art. 12 ust. 1 dyrektywy 2019/1152. Na jego podstawie państwa członkowskie zezwalają pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy u jednego pracodawcy wnioskować o formę zatrudnienia bardziej przewidywalną lub z bezpieczniejszymi warunkami pracy. Warunkiem jest dostępność takiej formy u pracodawcy. Co więcej, zobowiązuje się pracodawcę do wystosowania pisemnej odpowiedzi na wniosek pracownika wraz ze stosownym uzasadnieniem. Dopuszcza się możliwość ograniczenia przez przepisy krajowe częstotliwości składania tego typu wniosków. Obowiązek odpowiedzi na wniosek w terminie 1 miesiąca również wynika z dyrektywy.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Inne planowane zmiany w Kodeksie pracy:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA