REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia - nowość w KP

Wniosek o zmianę formy zatrudnienia - projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2022
Wniosek o zmianę formy zatrudnienia - projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia czyli o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony lub pracę w pełnym wymiarze czasu pracy przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Kto będzie mógł wystąpić z takim wnioskiem?

Wniosek o zmianę rodzaju pracy, zmianę umowy na czas nieokreślony lub zatrudnienie w pełnym wymiarze

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony albo zmianę pracy na pracę w pełnym wymiarze czasu. Dodaje się w tym celu art. 293 KP.

Autopromocja

"Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny."

Nowe uprawnienie dotyczy pracowników, których stosunek pracy trwa co najmniej 6 miesięcy. Aby skorzystać z tego prawa, należy złożyć wniosek do pracodawcy w formie pisemnej lub elektronicznej. Można zawrzeć w nim jedną z trzech próśb o:

 1. zmianę rodzaju pracy
 2. zmianę rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony
 3. zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Z powyższego wynika, że nowe uprawnienie skierowane jest przede wszystkim do pracowników wykonujących pracę na podstawie umowy terminowej i/lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Proponowany przepis zawiera jednak pewne wyłączenie. Rozwiązanie to nie dotyczy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Z przeznaczenia jest to bowiem umowa krótka, sprawdzająca przydatność pracownika na danym stanowisku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z proponowaną, nową regulacją uchyla się art. 292  § 2 Kodeksu pracy, który nakazuje pracodawcy w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika o zmianę wymiaru czasu pracy.

Czy pracodawca może odmówić wniosku?

Z zasady pracodawca nie powinien odmawiać wniosku pracownika o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy albo zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Projektodawca zastrzegł bowiem, że w miarę możliwości należy uwzględnić wniosek pracownika (art. 293 § 2 Kodeksu pracy). Dodatkowo, pracodawca będzie miał obowiązek udzielenia odpowiedzi na piśmie wraz z uzasadnieniem. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby swoje i pracownika. Pracodawca zobowiązany jest terminem 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku (art. 293 § 3 Kodeksu pracy).

Wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy - ile razy?

Ile razy pracownik będzie mógł wnioskować? Przewiduje się, że wniosek o zmianę rodzaju pracy, umowy lub wymiaru czasu pracy będzie można złożyć raz w roku kalendarzowym.

Wniosek o przejście na inne formy zatrudnienia - dyrektywa

Omawiany przepis art. 293 Kodeksu pracy wdraża art. 12 ust. 1 dyrektywy 2019/1152. Na jego podstawie państwa członkowskie zezwalają pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy u jednego pracodawcy wnioskować o formę zatrudnienia bardziej przewidywalną lub z bezpieczniejszymi warunkami pracy. Warunkiem jest dostępność takiej formy u pracodawcy. Co więcej, zobowiązuje się pracodawcę do wystosowania pisemnej odpowiedzi na wniosek pracownika wraz ze stosownym uzasadnieniem. Dopuszcza się możliwość ograniczenia przez przepisy krajowe częstotliwości składania tego typu wniosków. Obowiązek odpowiedzi na wniosek w terminie 1 miesiąca również wynika z dyrektywy.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Inne planowane zmiany w Kodeksie pracy:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA