| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Czym jest telepraca i kim jest telepracownik? (art. 67(5))

Czym jest telepraca i kim jest telepracownik? (art. 67(5))

Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Takie wykonywanie obowiązków służbowych będzie się nazywać telepracą.

Środki komunikacji elektronicznej, o których mowa w definicji telepracy, są określone w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z definicją, środki komunikacji elektronicznej to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną. System informatyczny, to zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego.

Polecamy: Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))

Nie ma chyba osoby, która nie korzystałaby z poczty elektronicznej. Jest to jednak z największych i najważniejszych usług internetowych, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, również z załącznikami takimi jak zdjęcia czy filmy. Poczta elektroniczna jest głównym narzędziem pracy telepracownika.

Telepracownikiem jest bowiem pracownik, który wykonuje pracę poza zakładem pracy i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, ze szczególnym wskazaniem na pocztę elektroniczną, mogą to być jednak również telekonferencje. W wyniku nawiązania stosunku pracy telepracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, natomiast pracodawca zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia.

Zapoznaj się z serwisem: Urlopy

Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy, w szczególności sposób przekazywania pracodawcy wyników pracy przez telepracownika.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy.
Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »