Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony 2022
REKLAMA
REKLAMA
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony - nowy obowiązek
Od sierpnia 2022 roku pracodawcy mogą mieć nowy obowiązek - uzasadnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Aktualnie pracodawcy muszą uzasadniać jedynie rozwiązanie umowy na czas nieokreślony, dlatego umowa ta jest dla pracowników bardziej korzystna. Łatwiej zakończyć współpracę z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy terminowej. Zdaniem Komisji Europejskiej taki stan rzeczy jest niesprawiedliwy dla zatrudnionych terminowo. Państwa członkowskie muszą więc dostosować przepisy do unijnych wymagań w tym zakresie. Te dwie umowy (na czas określony i na czas nieokreślony) dzielą następujące różnice:
REKLAMA
- wypowiadana umowa na czas nieokreślony musi być uzasadniona, a umowa na czas określony nie,
- przy rozwiązywaniu umowy bezterminowej należy przeprowadzić konsultację związkową, a przy umowie terminowej nie,
- w przypadku nieuzasadnionego albo niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bezterminowej możliwe jest żądanie przywrócenia do pracy, a przy rozwiązaniu umowy terminowej nie.
Komisja Europejska dąży do wyrównania powyższych różnic między tymi umowami.
Konsultacja związkowa i możliwość przywrócenia do pracy - umowa na czas określony
Jedną z fundamentalnych zmian proponowanych w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy w 2022 roku jest zobowiązanie pracodawcy do uzasadniania wypowiedzenia umów o prace na czas określony. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko umowy na czas nieokreślony. Co więcej, obowiązkowa miałaby być również konsultacja związkowa. Trzecią kwestią, która różnicuje umowy terminowe i umowy bezterminowe jest możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy. Projektodawca uznaje, że opcja ta powinna być dostępna również przy umowach terminowych.
Powyższe zmiany zapoczątkowała Komisja Europejska, dostrzegając nieuzasadnione nierówne traktowanie w zakresie warunków wypowiadania umów o pracę na czas określony w porównaniu z umowami na czas nieokreślony. Państwa członkowskie muszą więc dostosować swoje przepisy regulujące rozwiązywanie umów o pracę do aktualnych wymagań unijnych.
Zmiany w Kodeksie pracy 2022
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118) wprowadza pakiet zmian wynikających z dwóch dyrektyw UE:
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105),
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79).
Wszystkie te zmiany sprowadzają się do poprawy warunków pracy pracowników w Unii Europejskiej. Dyrektywy zapewniają im minimalne prawa i dążą do uzyskania równości szans na rynku pracy kobiet i mężczyzn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat