REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony 2022

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2022 - zmiany w kodeksie pracy
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2022 - zmiany w kodeksie pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony może stać się obowiązkowe już w sierpniu 2022 roku. Przewiduje to projekt zmian w Kodeksie pracy, który dostosowuje przepisy prawa pracy do dyrektyw unijnych.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony - nowy obowiązek

Od sierpnia 2022 roku pracodawcy mogą mieć nowy obowiązek - uzasadnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Aktualnie pracodawcy muszą uzasadniać jedynie rozwiązanie umowy na czas nieokreślony, dlatego umowa ta jest dla pracowników bardziej korzystna. Łatwiej zakończyć współpracę z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy terminowej. Zdaniem Komisji Europejskiej taki stan rzeczy jest niesprawiedliwy dla zatrudnionych terminowo. Państwa członkowskie muszą więc dostosować przepisy do unijnych wymagań w tym zakresie. Te dwie umowy (na czas określony i na czas nieokreślony) dzielą następujące różnice:

Autopromocja
  1. wypowiadana umowa na czas nieokreślony musi być uzasadniona, a umowa na czas określony nie,
  2. przy rozwiązywaniu umowy bezterminowej należy przeprowadzić konsultację związkową, a przy umowie terminowej nie,
  3. w przypadku nieuzasadnionego albo niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bezterminowej możliwe jest żądanie przywrócenia do pracy, a przy rozwiązaniu umowy terminowej nie.

Komisja Europejska dąży do wyrównania powyższych różnic między tymi umowami.

Konsultacja związkowa i możliwość przywrócenia do pracy - umowa na czas określony

Jedną z fundamentalnych zmian proponowanych w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy w 2022 roku jest zobowiązanie pracodawcy do uzasadniania wypowiedzenia umów o prace na czas określony. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko umowy na czas nieokreślony. Co więcej, obowiązkowa miałaby być również konsultacja związkowa. Trzecią kwestią, która różnicuje umowy terminowe i umowy bezterminowe jest możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy. Projektodawca uznaje, że opcja ta powinna być dostępna również przy umowach terminowych.

Powyższe zmiany zapoczątkowała Komisja Europejska, dostrzegając nieuzasadnione nierówne traktowanie w zakresie warunków wypowiadania umów o pracę na czas określony w porównaniu z umowami na czas nieokreślony. Państwa członkowskie muszą więc dostosować swoje przepisy regulujące rozwiązywanie umów o pracę do aktualnych wymagań unijnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118) wprowadza pakiet zmian wynikających z dwóch dyrektyw UE:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105),
  2. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79).

Wszystkie te zmiany sprowadzają się do poprawy warunków pracy pracowników w Unii Europejskiej. Dyrektywy zapewniają im minimalne prawa i dążą do uzyskania równości szans na rynku pracy kobiet i mężczyzn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA