reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Wypowiedzenie umowy przez pełnomocnika

Wypowiedzenie umowy przez pełnomocnika

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli, które musi zostać złożone przez pracodawcę. W przypadku dużych zakładów pracy trudno jest wymagać, aby jedna osoba – prezes, dyrektor, każdorazowo zatrudniał i zwalniał pracowników. Dlatego też często spotykanym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa zastępcy bądź innej odpowiedniej osobie do czynności z zakresu prawa pracy.

Udzielenie pełnomocnictwa oznacza upoważnienie innej osoby do dokonywania na rzecz i w imieniu mocodawcy określonej, wiążącej prawnie czynności, bądź też pewnego rodzaju czynności.

Polecamy: Jak zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy?

Co do zasady forma pełnomocnictwa jest dowolna, jeżeli jednak czynność prawna, do której chcemy upoważnić osobę trzecią, wymaga jakiejś formy szczególnej, np. pisemnej, wówczas samo
pełnomocnictwo również powinno być sporządzone w formie pisemnej.

 Zakładając więc, że wypowiedzenie umowy o pracę musi nastąpić w formie pisemnej, sam dokument pełnomocnictwa udzielonego przez pracodawcę innej osobie do wypowiadania umów również powinno mieć formę pisemną.

Polecamy: Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Pani Jadwiga była zatrudniona na stanowisku specjalisty w dziale kadr. W dniu 30 kwietnia 2011 r. otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę, które zostało jej wręczone przez zastępcę dyrektora generalnego urzędu. Pani Jadwiga uznała jednak, że nie jest on osobą kompetentną do wypowiadania umów o pracę i złożyła pozew do sądu pracy. Sąd stwierdził jednak, że dyrektor miał prawo zastosować przepisy prawa cywilnego dotyczące pełnomocnictwa i upoważnić inną osobę do wykonywania pewnego zakresu swoich obowiązków. Takie rozumowanie jest zasadne również z tego względu, że w razie nieobecności dyrektora generalnego nie byłoby możliwości zwolnienia pracownika np. w trybie dyscyplinarnym, za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu.

Podobnie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt: II PK 252/06 stwierdzając, że osoba uprawniona do dokonywania za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy ma możliwość wyznaczenia innej osoby, poprzez udzielenie jej pełnomocnictwa, do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama