REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wskazanie kilku przyczyn zwolnienia jest bezpieczniejsze dla pracodawcy?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Pracodawca może podać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca może podać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiadając umowę o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia. Bezpieczniej jest wskazać kilka przyczyn, ponieważ nawet jeżeli tylko jedna okaże się usprawiedliwiona, sąd nie przywróci pracownika do pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 października 2005 r. sygn. akt: PK 61/05 uznając, że pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące Pracownika i inne dotyczące Pracodawcy, a wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn jest usprawiedliwiona.

REKLAMA

Autopromocja

Pani Janina była zatrudniona w spółce w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownica w trakcie zatrudnienia często korzystała z kilkudniowych zwolnień lekarskich oraz z pojedynczych dni urlopu, co powodowało konieczność jej zastępowania i natychmiastowej reorganizacji pracy. Wobec faktu, że pracodawca dążył do obniżenia kosztów prowadzenia swojej działalności, wypowiedział Pani Janinie umowę o pracę, jako podstawę wskazując art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, a w szczególności konieczność zmniejszenia zatrudnienia w związku ze zmianą planowanej wielkości produkcji, a ponadto dezorganizowanie pracy wydziału wywołane częstymi i długotrwałymi absencjami.

Przeczytaj również: Kiedy upłynie okres wypowiedzenia wysłanego pocztą

Pani Janina odwołała się do sądu pracy wskazując, że niedopuszczalne jest w wypowiedzeniu umowy połączenie dwóch przyczyn zwolnienia: jednej wynikającej z ustawy o zwolnieniach grupowych, a drugiej leżącej po stronie pracownicy, tj. częste nieobecności. Ponadto Pani Janina podniosła, iż pracodawca zwalniając ją naruszył zasady współżycia społecznego.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracownicą. Wskazał, że pracodawca może podać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę. Dozwolone jest także wskazanie równocześnie przyczyn dotyczących pracownika oraz przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Co więcej, dokonane wypowiedzenie jest uzasadnione w rozumieniu art. 45 §1 Kodeksu pracy nawet, jeśli choćby tylko jedna z podanych przyczyn okazała się rzeczywista. Sąd odniósł się także do zarzutu naruszenia przez pracodawcę zasad współżycia społecznego. Orzekł, że nie narusza tych zasad pracodawca, który wypowiada umowę o pracę ze względu na brak dyspozycyjności pracownika, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

Dla pracodawcy bardziej korzystne jest, jeżeli poda kilka przyczyn wypowiedzenia umowy. Z reguły oprócz jednej głównej przyczyny zwolnienia występują także inne, mniejsze. Warto podać je wszystkie, bowiem nawet jeżeli jednak z nich okaże się prawdziwa, wypowiedzenie będzie usprawiedliwione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA