Czy skonfliktowany pracownik zostanie przywrócony do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Wybór roszczenia należy do pracownika. Pracownik powinien wystąpić z odpowiednim pismem do właściwego sądu pracy w terminie 14-u dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
REKLAMA
Sąd pracy może jednak nie uwzględnić roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy i w zamian za to zasądzić odszkodowanie. Zrobi tak, jeśli uzna, że przywrócenie do pracy w konkretnych okolicznościach jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka włącznie o odszkodowaniu.
Przeczytaj również: Kiedy upłynie okres wypowiedzenia wysłanego pocztą?
Zasady tej nie stosuje się jednak do pracowników, o których mowa w art. 177 i 39 kodeksu pracy (chodzi o pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku oraz o pracownicę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego) oraz w przepisach szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 41[1] kodeksu pracy (ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy). W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
W wyroku z dnia 8 lipca 2008 r. sygn. akt: I PK 294/07 Sąd Najwyższy stwierdził, że sytuacja konfliktowa pomiędzy zwolnionym niezgodnie z prawem pracownikiem a pracodawcą może oznaczać, że przywrócenie tego pracownika do pracy jest niecelowe. Należy przy tym pamiętać, że ta „konfliktowość” musi występować po stronie pracownika.
Polecamy serwis Kodeks pracy
Pan Tomek pracował w firmie marketingowej na stanowisku kierownika projektu. Już po pierwszym kwartale pracy zwolnił trzech pracowników jako przyczynę podając brak umiejętności pracy w zespole. Po kolejnych miesiącach do dyrektora generalnego wpłynęły dwie skargi od pracowników wskazujące, że Pan Tomek jest osobą bardzo konfliktową, źle wpływającą na pracę całego zespołu, działającą w sposób stresujący i destrukcyjny. Dyrektor postanowił przyjrzeć się pracy Pana Tomka i po kilku tygodniach potwierdził spostrzeżenia pracowników odnośnie tego, że Pan Tomek jest osobą wyjątkowo konfliktową. Po wręczeniu wypowiedzenia Pan Tomek odwołał się do sądu pracy domagając się przywrócenia do pracy. Wobec faktu, że wielu świadków zeznało, że z Panem Tomkiem pracuje się wyjątkowo ciężko, sąd nie uwzględnił jego roszczenia uznając je za niecelowe i zasądził jedynie odszkodowanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat