REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są systemy wynagrodzeń?

Rodzaje systemów wynagrodzeń.
Rodzaje systemów wynagrodzeń.

REKLAMA

REKLAMA

System wynagradzania to metoda ustalenia wysokości i składników wynagrodzenia za pracę, jaka wykonuje pracownik. Jest to sposób określenia ilości i jakości wykonanej pracy oraz przełożenie tego na wymiar ekonomiczny.

Systemy wynagradzania

Najczęściej spotykamy się z trzema systemami wynagradzania:

Autopromocja
 • czasowym,
 • akordowym,
 • prowizyjnym.

Pracodawca może zastosować różne systemy wynagradzania w stosunku do swoich pracowników.

System czasowy

W przypadku systemu czasowego wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od ilości przepracowanego czasu, w danym okresie rozliczeniowym.

W tym systemie stawki wynagrodzenia ustala się w odniesieniu do liczby jednostek czasu, którymi są:

 • godzina,
 • dzień,
 • tydzień,
 • miesiąc.

W systemie czasowym wydajność pracy nie ma żadnego wpływu na wysokość stawek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość stawek wynagrodzenia zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz od kwalifikacji pracownika.

Zobacz: Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Stawki godzinowe oraz dniówki najczęściej stosuje się w stosunku do pracowników zatrudnianych na stanowiskach robotniczych. Wysokość ich wynagrodzenia określa się przez pomnożenie stawki za godzinę lub dzień przez przepracowaną liczbę w danym okresie rozliczeniowym.

Miesięczny systemem czasowy stosuje się najczęściej wobec pracowników administracyjno-biurowych. Pracownicy z upływem każdego miesiąca pracy otrzymują wynagrodzenie w stałej wysokości, wskazanej w umowie o pracę.

Powszechnie uważa się, że system czasowy uważany jest mało motywujący. Nie jest bowiem uzależniony od efektów wykonanej pracy. System czasowy często wspierany jest przez premie oraz nagrody, które mają zmotywować pracowników do wydajniejszej pracy.

Akordowy system pracy

W systemie akordowym wynagrodzenie pracownika zależy od wyników jego pracy(np. od liczby wykonanych produktów) nie zaś od przepracowanego czasu.

System ten w odróżnieniu od systemu czasowego bardziej motywuje pracownika wydajnej pracy. Nie gwarantuje mu jednak pewnego zarobku, tak jak to ma miejsce w przypadku systemu czasowego.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Przepisy prawa pracy nakazują określać normy pracy, stanowiące miernik nakładu, wydajności oraz jakości świadczonej przez pracownika pracy. Wskazują ile produktów pracownik powinien wykonać w określonej jednostce czasu, czyli np. w ciągu godziny. System akordowy bez ustalonych norm pracy będzie systemem wadliwym.

W akordowym systemie wynagradzania możemy wyróżnić:

 • akord prosty - polegający na obliczeniu wynagrodzenia wprost proporcjonalnie do liczby wykonanych produktów,
 • akord progresywny - polegający na tym, iż stawki wynagrodzenia ulegają podwyższeniu za produkty wytworzone ponad określoną normę. Wynagrodzenie wzrasta w zależności od stopnia przekroczenia tej normy. Za produkty wytworzone w granicach normy pracownik otrzymuje stałą stawkę,
 • akord zryczałtowany - polegający na ustaleniu z góry wynagrodzenia za wykonanie całości prac.

Praca na akord najczęściej stosowana jest wobec pracowników firm produkcyjnych.

W przypadku systemu akordowego konieczne jest wcześniejsze ustalenie tzw. ceny akordowej. Cena akordowa określa, jaka jest wysokość wynagrodzenia za jeden rezultat pracy pracownika. Pomnożenie ceny akordowej przez liczbę wytworzonych przez pracownika produktów, bądź czynności daje wysokość wynagrodzenia akordowego danego pracownika.

System prowizyjny

System prowizyjny charakteryzuje się tym, że uzależnia wysokość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest w stawce procentowej. Zależy od ilości wykonanej przez pracownika pracy. Najczęściej dzieje się tak, że stawka prowizyjna ustalana jest dla poszczególnych pracowników dokonujących tych samych transakcji lub usług. Stanowi podstawę obliczania ich wynagrodzenie.

Niekiedy wysokość stawki prowizyjnej jest uzależniona od kwalifikacji zawodowych pracownika.

Pracodawca może zmienić wcześniej ustaloną z pracownikiem wysokość stawki prowizyjnej, tylko i wyłącznie za zgodą pracownika.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

System prowizyjny stosowany jest przeważnie wobec pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych, czy ubezpieczeniowych. Czyli na stanowiskach, na których można uzależnić wysokość wynagrodzenia od sprzedaży towaru, usług, obrotu.

W przypadku systemu prowizyjnego brak jest górnej granicy wynagrodzenia, jakie pracownik może otrzymać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA