Pracodawca nie płaci wynagrodzenia
Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia każdemu pracownikowi. Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym z góry ustalonym terminie.
Wynagrodzenie należy wypłacać za miesiąc z dołu (pod koniec miesiąca), niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
reklama
reklama
Co więc robić, kiedy pracodawca nie przestrzega tych zasad. Pracownik ma na szczęście parę możliwości. Poniżej przedstawiamy różne rozwiązania. Przyczyn niewypłacania lub nieterminowego wypłacania wynagrodzenia jest wiele. Nie ma to znaczenia dla pracownika. Pracownik ma bowiem prawo do wypłaty wynagrodzenia w określonej wysokości i w określonym czasie.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.
Rozwiązanie 1 Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy
Pracownik może zawiadomić okręgowego inspektora pracy o tym, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Inspektor w związku z zawiadomieniem może wszcząć kontrolę i zażądać od pracodawcy złożenia odpowiednich wyjaśnień. Jeśli inspektor stwierdzi, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia lub wypłaca je z opóźnieniem może:
- nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi (nakazy takie podlegają natychmiastowemu wykonaniu),
- wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Rozwiązanie 2 Pozew do sądu pracy
Pracownik ma prawo wnieść do sądu pracy pozew. Będzie to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Niedotrzymanie przez pracodawcę terminu wypłaty wynagrodzenia uzasadnia żądanie przez pracownika odsetek. Odsetki przysługują pracownikowi nawet, kiedy nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Odsetki przysługują także, kiedy opóźnienie było spowodowane okolicznościami, na które pracodawca nie miał wpływu.
Wzór pozwu o zapłatę wynagrodzenia wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia
W zależności, jaka dużą kwotę wynagrodzenia chce odzyskać pracownik wnosi pozew do:
- sądu rejonowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi do 75 tys.zł.,
- sądu okręgowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi powyżej do 75 tys.zł.
Pracownik może złożyć pozew:
- osobiście,
- przez pełnomocnika (może nim być inspektor pracy).