REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady przyznania nagrody jubileuszowej - wzór

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady przyznania nagrody jubileuszowej - wzór/Fot. fotolia
Zasady przyznania nagrody jubileuszowej - wzór/Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Zasady przyznawania nagród mogą być uregulowane w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź też w oddzielnym dokumencie. Poniżej wzór regulaminu przyznawania nagrody oraz oświadczenie pracownika przyjmującego nagrodę.

Zgodnie z art. 105 Kodeksu pracy pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Katalog nagród jest otwarty, a rodzaj nagrody zależy przede wszystkim od zaangażowania pracownika w wykonywaną pracę. Można jednakże wyróżnić:

– nagrody pieniężne (np. premie uznaniowe, dodatkowe świadczenia pieniężne),

– nagrody rzeczowe (np. zegarek, udział w uroczystym bankiecie),

– nagrody prestiżowe (np. list gratulacyjny, pochwała w obecności współpracowników/klientów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Uznaniowość nagrody

Przyznanie nagrody jest zatem uznaniowe i zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Uznaniowość w udzielaniu nagrody jest ograniczona przez ogólne zasady Kodeksu pracy, takie jak obowiązek równego traktowania i zakaz dyskryminacji pracowników.

Zasady przyznawania nagród

Zasady przyznawania nagród mogą być uregulowane w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź też w oddzielnym dokumencie albo też mogą nie przybrać żadnej oficjalnej formy. Jeśli pracodawca zdecyduje się na uregulowanie tej sprawy, winien zachować obowiązujące procedury i stworzone zasady przedstawić pracownikom do zapoznania się. Zaleca się jednakże, by dokument dotyczący udzielania nagród został stworzony, co ułatwi z pewnością komunikację między pracodawcą a pracownikami, wpływając zarazem na wydajność pracy oraz eliminując ewentualne konflikty. 

Przyznanie nagrody wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty.

Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika – w części B.

Nagroda a premia

W języku potocznym często nieprawidłowo używa się zamiennie pojęcia nagroda i premia. Tymczasem są to dwa różne terminy. Nagroda jest świadczeniem o charakterze stricte uznaniowym i zależy wyłącznie od woli pracodawcy (nie jest składnikiem wynagrodzenia). Tymczasem premia to składnik wynagrodzenia, który może mieć charakter stały bądź zmienny, jednak zazwyczaj jest wypłacana w zależności od efektów pracy konkretnego pracownika. W praktyce można wyróżnić dwa rodzaje premii:

– premię regulaminową – prawo do jej wypłaty powstaje w momencie spełnienia określonych w przepisach wewnątrzzakładowych przesłanek (od momentu stworzenia stosownych aktów wewnętrznych, np. regulaminu premiowania, zapisu w regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym pracy, uzyskują charakter regulaminowy, a nie uznaniowy).

REKLAMA

– premię uznaniową – której przyznanie uzależnione jest od swobodnego uznania pracodawcy, a zapis przesłanek do jej uzyskania w stosownych regulacjach wewnątrzzakładowych nie jest konieczny. Premia uznaniowa jest więc de facto nagrodą. Wypłata premii uznaniowej nie podlega kontroli organów rozstrzygających spory ze stosunku pracy, co oznacza, że pracownikowi nie przysługuje prawo jej dochodzenia, jeżeli czuje się pokrzywdzony pominięciem go przy przyznawaniu nagród lub niezadowolony z wysokości przyznanego świadczenia.

Jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii regulaminowej. W takim przypadku decyzja w przedmiocie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości. Gdy natomiast przyznanie premii pozostawione zostało swobodnemu uznaniu podmiotu zatrudniającego (brak sprawdzalnych i możliwych do kontroli kryteriów), świadczenie ma charakter nagrody, choćby nazwane zostało premią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Premia jest składnikiem wynagrodzenia niesamodzielnym, występującym obok wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącym jego uzupełnienie. Premia może mieć charakter:

– stały – gdy wypłacana jest periodycznie, za spełnienie określonych przesłanek, gdy nie jest uzależniona od szczególnych osiągnięć;

– niestały – gdy wypłacana jest tylko za okresy, w jakich wystąpiły okoliczności będące przesłankami do wypłacenia premii.

Uzgodnienia z zoz

Przy wprowadzaniu regulaminu nagród i premiowania w zakładach pracy, w których funkcjonują zakładowe organizacje związkowe, należy mieć na uwadze, że treść regulaminu nagród i premiowania powinna zostać uzgodniona z tymi organizacjami. Zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania (…) organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

Zadaj pytanie na FORUM

Regulamin przyznawania nagrody jubileuszowej – wzór

                                                                                     ZARZĄDZENIE nr .......................

                                                                                     z dnia  .........................................

                                                                                     .....................................................

                                                                                     (osoba reprezentująca jednostkę)

w sprawie

                                      Regulaminu przyznawania nagrody jubileuszowej

Na podstawie:

art. 105 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

                                                                   § 1

Wprowadza się do stosowania w ...................................................................................................................

(nazwa jednostki)

„Regulamin przyznawania narody jubileuszowej”, stanowiący Załącznik do niniejszego zarządzenia.

                                                                   § 2

1. Wszystkich pracowników ..........................................

(nazwa jednostki)

zobowiązuję do zapoznania się z ww. Regulaminem i do przestrzegania podanych w nim zasad.

2. Odpowiedzialny za prawidłową realizację postanowień zawartych w Regulaminie jest ...................................

                                                                 § 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ...............................................

                                                                                               ......................................................................

                                                                                                    (podpis osoby reprezentującej jednostkę)

                                                            Załącznik do Zarządzenia nr ..........

                                                            z dnia ..............................................

                                       REGULAMIN
                      przyznawania nagrody jubileuszowej

1.. Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do otrzymania nagród jubileuszowych za wieloletnią, nienaganną pracę w wysokości:

1) po 5 latach pracy   – ................................ % podstawy,

2) po 10 latach pracy – ................................ % podstawy,

3) po 15 latach pracy – ................................ % podstawy, itd. co 5 lat.

2. Do okresów pracy zalicza się okresy zatrudnienia u pracodawcy z wyłączeniem urlopów bezpłatnych i nieobecności nieusprawiedliwionych. Do okresu pracy nie zalicza się pracy u innych pracodawców.

3. Prawo do nagród jubileuszowych i ich wysokość ustalane są zgodnie z regulaminem wynagradzania.

4. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę lub innym akcie indywidualnym pracownika obowiązujące w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

5. Ciężar udowodnienia okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej spoczywa na pracowniku.

6. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana w dniu nabycia prawa do niej lub niezwłocznie po tym terminie.

7. Pracownik nie nabywa prawa do nagrody jubileuszowej lub traci prawo do nagrody nabytej albo zobowiązany jest do zwrotu nagrody jubileuszowej z odsetkami ustawowymi od dnia jej wypłaty, jeżeli w okresie, za który ona przysługuje albo przed dniem jej wypłaty:

– spowodował szkodę na niekorzyść pracodawcy, klienta lub kontrahenta,

– dokonał przestępstwa lub popełnił wykroczenie: w czasie pracy, miejscu pracy lub z użyciem mienia pracodawcy albo wobec klienta lub kontrahenta,

– przyczynił się do powstania ww. szkody, przestępstwa lub wykroczenia,

– naruszył umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy lub wyczerpał znamiona nieuczciwej konkurencji.

8. W przypadku gdyby pracodawca dowiedział się o ww. zdarzeniach po wypłaceniu nagrody jubileuszowej, pracownik obowiązany jest zwrócić nagrodę wypłaconą za okres, w którym ww. zdarzenia powstały lub trwały (w przypadku ciągłego charakteru zdarzeń) wraz z odsetkami ustawowymi od dnia jej (ich) wypłat(y).

9. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może przyznać nagrodę pomimo wystąpienia ww. zdarzeń lub odstąpić od dochodzenia zwrotu nagrody.

10. Pozbawienie prawa do nagrody z innych przyczyn albo zmiana zasad jej przyznawania lub obliczania wymaga wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę.

                                                                                               ......................................................................

                                                                                                       (pieczęć i podpis pracodawcy

                                                                                                       lub osoby reprezentującej pracodawcę

                                                                                                       albo osoby upoważnionej do składania

                                                                                                       oświadczeń w imieniu pracodawcy)

Oświadczenie pracownika

Oświadczam, iż przyjmuję do wiadomości zakres powyższych informacji.

......................................................................                         ......................................................................

            (miejscowość, data)                                                                     (podpis pracownika)

Pismo przyznające nagrodę jubileuszową

......................................................................                         ......................................................................

                 (pieczęć nagłówkowa pracodawcy)                                  (miejscowość i data)

                                                                                               Pan (Pani)

                                                                                               ......................................................................

Za wieloletnią, nienaganną pracę z okazji jubileuszu .................. lat pracy przyznaję Panu (Pani) nagrodę jubileuszową w kwocie  ....................................................................

Pragnę podziękować Panu (Pani) za wkład, jaki Pan (Pani) wnosi w powodzenie i pozytywny wizerunek Firmy.

Jednocześnie pragnę Panu (Pani) złożyć życzenia spełnienia planów zawodowych i wszystkiego najlepszego w życiu osobistym.

                                                                                    ......................................................................

                                                                                        (pieczęć i podpis pracodawcy
                                                                                        lub osoby reprezentującej pracodawcę
                                                                                        albo osoby upoważnionej do składania
                                                                                        oświadczeń w imieniu pracodawcy)                                          

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA