Jak obliczyć nagrodę jubileuszową wypłaconą z opóźnieniem
REKLAMA
Nagrodę jubileuszową powinni Państwo obliczyć jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy według wynagrodzenia należnego pracownikowi w dniu nabycia prawa do świadczenia bądź na podstawie wynagrodzenia przysługującego mu w dniu jego wypłaty – w zależności od tego, które okaże się korzystniejsze. Ponadto od wypłaconej po terminie nagrody jubileuszowej muszą Państwo uiścić odsetki za zwłokę, ponieważ pracownik zgłosił żądanie o ich wypłatę (w przypadku gdyby pracownik nie zgłosił takiego żądania, nie mieliby Państwo obowiązku wypłaty odsetek). Odsetki wynoszą 13% w skali roku i przysługują za każdy dzień opóźnienia. Odsetki nie podlegają składkom ani opodatkowaniu. Szczegóły – w uzasadnieniu.
Nagroda jubileuszowa jest ustawowym, powszechnie należnym składnikiem wynagrodzenia jedynie pracownikom sfery budżetowej. Pracodawca prywatny nie musi jej przewidywać w swojej siatce płac, ale może to uczynić, jeśli taka jest jego wola. Warunki nabywania prawa do nagrody, jej przyznawania i wypłaty też może on określić dowolnie, np. uzależniając jej uzyskanie od stażu wypracowanego tylko u niego, a nie od tzw. stażu zatrudnienia (jak w sektorze finansów publicznych). Ma on również prawo określić według własnego uznania sposób obliczania nagród jubileuszowych, np. jako wielokrotność pensji zasadniczej, z wyłączeniem innych składników płacowych, jak też sprecyzować ją jako składnik uznaniowy, czyli nagrodę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA