REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Premie i nagrody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Premie czy nagrody dla pracowników na koniec roku? Jak obiektywnie ocenić pracownika? Jak ustalać podwyżki i cele na nowy rok?

Dla większość firm koniec roku to zamknięcie pewnego okresu, nie tylko wyłącznie z perspektywy finansowej, ale również pod kątem pracowniczym. To najczęściej ten moment pracodawcy wybierają jako podsumowanie wykonania zaplanowanych rok temu planów i celów rocznych. Równocześnie, po ich podsumowaniu przychodzi czas na bardziej szczegółowe przyjrzenie się temu co planujemy na kolejny rok. O czym warto pamiętać w tym intensywnym czasie?

Czy premie i nagrody należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

W razie wątpliwości czy premie i nagrody wliczać czy nie do wynagrodzenia urlopowego czy ekwiwalentu za urlop, konieczna jest szczegółowa analiza, jakie elementy przeważają w danym świadczeniu, czy typowe dla premii czy dla nagrody.

Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online

Słowo “ocena” nie zawsze budzi pozytywne emocje. O ile z wystawianiem ocen nie ma raczej większego problemu, o tyle zdecydowanie trudniej jest być ocenianym, tym bardziej w środowisku pracy. Ocena pracownicza może brzmieć groźnie, zwłaszcza jeśli musimy zmierzyć się z nią po raz pierwszy. Jak się okazuje, jedynie wydźwięk jest tu straszny. W praktyce bowiem, ocena taka przynosi bardzo wiele korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Premia uznaniowa w wynagrodzeniu urlopowym

Elementem decydującym o tym, czy premie uznaniowe (właściwie nagrody) zawarte w regulaminach wynagradzania, układach zbiorowych należy uwzględniać przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu jest przede wszystkim kwestia, czy pracownik ma prawo żądać ich wypłaty, czy zależą one tylko i wyłącznie od uznania pracodawcy.

Zasady przyznania nagrody jubileuszowej - wzór

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Zasady przyznawania nagród mogą być uregulowane w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź też w oddzielnym dokumencie. Poniżej wzór regulaminu przyznawania nagrody oraz oświadczenie pracownika przyjmującego nagrodę.

Premia uznaniowa - wzór

Przyznanie premii uznaniowej wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty. Poniżej wzór takiego oświadczenia.

Program rabatowy dla pracowników - składki, podatek

Program rabatowy jest to świadczenie przyznawane pracownikom, polegają­ce na obniżeniu ceny na towar lub usługi pracodaw­cy. Jednym z jego celów jest motywacja do pracy. Jak wygląda kwestia rabatu w podatkach dochodowych oraz w ubezpieczeniach?

Premia a podatek

Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Różnica między premią a nagrodą

Premia i nagroda są w praktyce mylone i uznawane za te same świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Tymczasem Kodeks pracy wspomina tylko o nagrodach. Premie nie zostały uregulowane w ustawie kodeksowej. Czym się różnią?

Motywacja pozafinansowa

Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji pracowników: finansową i pozafinansową. Motywacja finansowa w postaci premii nie zawsze motywuje jednak do większego zaangażowania pracowników. Jakie inne formy motywacji pozamaterialnej mogą się sprawdzić?

Premia uznaniowa za godziny nadliczbowe

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Podwyżki wynagrodzenia przyznawane za okres wsteczny

1 kwietnia zwróciłem się do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca przystał na moją propozycję w związku z czym, stosunek pracy ustał tego samego dnia. Kilka dni później dowiedziałem się, iż wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie, w której pracowałem otrzymali podwyżki wynagrodzenia z mocą wsteczną od 1 stycznia. Czy w sytuacji gdy nie jestem już pracownikiem, mój były zakład pracy powinien wypłacić mi podwyżkę?

Opieka medyczna jako bezgotówkowy system motywowania

Oczywiste jest, że nic tak nie motywuje pracownika do pracy, jak dodatkowe pieniądze wypłacone w postaci premii lub nagrody. W czasach kryzysu pracodawcy szukają jednak innych metod premiowania, które mają szansę się sprawdzić.

Regulamin premiowania

Premia jest dodatkowym, motywującym pracownika składnikiem wynagrodzenia. Warto zadbać o to, aby pracownik wiedział, co musi zrobić, aby taką premię móc otrzymać.

Dodatek za niepalenie

Pracodawcy mogą przyznawać swoim pracownikom dodatki do wynagrodzenia. Jednym z takich dodatków może być dodatek za niepalenie papierosów w miejscu pracy.

Czym premia różni się od nagrody?

Zarówno premia jak i nagroda są składnikami wynagrodzenia. Kiedy jednak pracownikowi będzie się należała premia a kiedy nagroda i w jaki sposób może je od pracodawcy wyegzekwować?

Czym jest premia i kiedy przysługuje pracownikowi?

Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Nie może zastąpić zasadniczej pensji wypłacanej przez pracodawcę. Uzyskanie prawa do premii jest uzależnione od spełnienia określonych kryteriów. Zasady premiowania w firmie powinny być precyzyjnie określone w stosownym regulaminie.

Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie pracownika możemy podzielić na wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki do wynagrodzenia. Watro sprawdzi, co ma wpływ na wysokość naszej pensji.

Czy można wyegzekwować premię?

Pracuję w dużej księgarni. W umowie o pracę jest zapis, że mam prawo do premii regulaminowej, ale nie jest napisane na jakich warunkach. Znalazłam w regulaminie, że mam prawo do miesięcznej premii w wysokości 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego w razie uzyskania pewnego pułapu sprzedaży. Pracuję już od roku i kilka razy uzyskałam ten pułap. Ale na moje żądanie wypłaty premii pracodawca powiedział, że ta premia jest uznaniowa i mi jej nie przyznaje. Czy mogę jakoś wyegzekwować te pieniądze?

Czy przysługuje mi premia?

Pracuje jako handlowiec, nie chwaląc się mam duże wyniki sprzedaży. Ale widocznie nie wystarcza to mojemu pracodawcy. Inni pracownicy, z gorszymi wynikami dostali premie, a ja nie. Czy tak może być?

REKLAMA