| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego od 1 czerwca 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego od 1 czerwca 2015 r.

Od 1 czerwca 2015 r. minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego wzrośnie w każdym roku trwania nauki. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia młodocianych wzrosną również składki na ubezpieczenie społeczne.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia młodocianych w 2015 r.

Wysokość wynagrodzenia pracowników młodocianych stanowi ustalony rozporządzeniem procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Prezes GUS ogłosił 12 maja 2015 r. wzrost wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wzrost wysokości przeciętnego wynagrodzenia prowadzi do wzrostu wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych oraz ich składek na ubezpieczenie społeczne od 1 czerwca 2015 r.

Definicja młodocianego pracownika

Zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat. Natomiast zgodnie z art. 191 § 1 Kodeksu pracy, wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:

  • ukończyli co najmniej gimnazjum;
  • przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

Polecany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w pierwszym kwartale

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w swoim komunikacie z dnia  12  maja 2015 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2015 r. (Monitor Polski z 2015 roku poz. 410), na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.1) ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2015 r. wyniosło 4054,89 zł.

Zasady wynagradzania młodocianych

W myśl § 19 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych (test jedn. Dz. U. 2014r., poz. 232) – dalej jako: „Rozporządzenie”, młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Porozmawiaj o tym na FORUM

Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa powyżej, wynosi:

  1. w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%;
  2. w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%;
  3. w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.

Natomiast zgodnie z § 20 Rozporządzenia młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% wynagrodzenia, o którym mowa w § 19 ust. 1 Rozporządzenia.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia młodocianych od 1 czerwca 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia pracowników młodocianych od 1 czerwca 2015 r. kolejno wyniesie:

  • w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 162,20 zł,
  • w drugim roku nauki - nie mniej niż 202,74 zł oraz
  • w trzecim roku nauki - nie mniej niż 243,29 zł.

Należy mieć na uwadze, że powyższe kwoty odnoszą się do minimalnej stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych co oznacza, że wynagrodzenie nie może być niższe od ww. kwot. Pracodawca może natomiast zawsze wypłacić pracownikom młodocianym wynagrodzenie w wyższej wysokości bądź w postaci wyższej płacy zasadniczej bądź przyznania np. premii uznaniowej.   

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »