reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop pracownika młodocianego

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika, nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne i osobiste, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie. Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

Młodociany

Artykuł 190 Kodeksu pracy stanowi, że młodocianym jest osoba, która ukończyła lat 16, a nie przekroczyła lat 18. Zatrudnianie osoby, która nie skończyła lat 16, jest zabronione.

Zobacz też: Dodatkowe obowiązki pracodawców zatrudniających młodocianych

Dozwolone jest zatrudnianie takich młodocianych, którzy ukończyli szkołę gimnazjalną. Warunkiem jest także przedstawienie przez młodocianego świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Osoba taka, jeżeli nie ma kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniona w celu przygotowania zawodowego.

W wyjątkowych wypadkach możliwe jest zatrudniane również dzieci poniżej 16 roku życia. Mogą wykonywać pracę tylko na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, reklamową i sportową, o ile uprzednio wyrazi na to zgodę przedstawiciel ustawowy lub opiekun dziecka i właściwy inspektor pracy.

Zadaj pytanie na naszym Forum

Urlop młodocianego

Młodociany nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy.

Z upływem roku nabywa zaś prawo do następnych 26 dni roboczych urlopu.

W sumie po pierwszym roku pracy urlop młodocianego wynosi 38 dni. W następnych latach pracownikowi młodocianemu przysługuje 26 dni urlopu.

Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończy 18 lat, będzie miał prawo do 20 dni urlopu, jeżeli prawo do niego uzyskał jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia.

Forum Kadry

Pracownikowi  młodocianemu należy udzielić urlopu na okres ferii szkolnych. Jeżeli młodociany przed okresem ferii nie nabył jeszcze prawa do urlopu, na wniosek pracownika może być mu udzielony urlop zaliczkowo. Pracodawca nie może odmówić takiej prośbie.

Na okres ferii szkolnych młodociany ma prawo wystąpić także z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego. Łączny wymiar urlopu bezpłatnego i urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 2 miesięcy.

Okres urlopu bezpłatnego zaliczany jest do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze młodocianego. Pracodawca nie może odmówić młodocianemu udzielenia urlopu bezpłatnego

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama