REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 kroków do rozwoju kariery kobiety w IT

Praca kobiet w IT.
Praca kobiet w IT.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kariera w IT nie jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety mają coraz większy udział w tej branży, co więcej IT ich potrzebuje. Przedstawiamy 5 kroków do rozwoju kariery w branży IT. Jaka jest wartość zróżnicowanego pod względem płci zespołu? Co najbardziej w pracy cenią kobiety? Jak zachęcić je do pracy w danej firmie?

Kobiety w IT na Pomorzu

Znaczący wpływ na tempo wzrostu gospodarczego ma szybki rozwój technologii. W województwie pomorskim, w sektorze IT zatrudnionych jest niemal 30 tys. osób, w tym 30% to kobiety, których sektor technologiczny naprawdę potrzebuje. Firmy oparte na zróżnicowanych zespołach osiągają lepsze wyniki, łatwiej im zatrudnić talenty, mają bardziej zaangażowanych pracowników i utrzymują niższe wskaźniki rotacji dobrowolnej niż te jednolite płciowo.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Wartość zróżnicowanego zespołu

Potrzeba wzrostu poziomu zatrudnienia kobiet w obszarze IT jest coraz większa. Powodowane dynamicznym rozwojem branży zapotrzebowanie na kompetencje daje szansę na atrakcyjny rozwój kariery. Z przeprowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z Antal badań, opisanych w raporcie pt. “Kobiety IT na Pomorzu”, wynika jedno – aby kobiety na Pomorzu chętniej zaczęły rozpatrywać możliwości zatrudnienia w obszarze technologii, konieczna jest współpraca jednostek edukacyjnych, pracodawców oraz władz regionu pomorskiego.

"Samorząd Województwa Pomorskiego od lat stara się być aktywnym partnerem w rozwoju i wdrażaniu wyżej wymienionych technologii. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że kluczowym czynnikiem i motorem do ich rozwoju są ludzie posiadający odpowiednie kompetencje IT. Raport Kobiety w IT na Pomorzu 2020 przedstawia kompleksowy obraz funkcjonowania kobiet na rynku pracy oraz w strukturach edukacyjnych w branży IT wskazujący na szanse i bariery rozwojowe na ścieżce kariery" - mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Perspektywy zawodowe, elastyczny czas pracy, rozwój zawodowy i wysokie zarobki

Z przeprowadzonego badania wynika, że większość respondentek (74%) decyduje się na rozwój w obszarze IT, kierując się perspektywami zawodowymi. Branża IT jest jedną z najbardziej zróżnicowanych, co pandemia Covid-19 tylko potwierdziła. Kobiety, które zdecydują się pracować i rozwijać w obszarze IT w województwie pomorskim mogą znaleźć zatrudnienie w blisko 10 tysiącach firm zarejestrowanych w sektorze informacji i komunikacji. Najważniejszą zaletą pracy w tym obszarze wg badanych jest elastyczny czas pracy. Tę odpowiedź wskazało 72% kobiet i 81% mężczyzn. Dużymi plusami są także: możliwość rozwoju zawodowego poprzez kursy i szkolenia oraz wysokie zarobki (66%). Warto również podkreślić, że 86% kobiet w IT jest zadowolonych z wybranej ścieżki kariery.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zachęcić kobiety do pracy w IT?

REKLAMA

Pożądany pracodawca, który zachęciłby kobiety do podjęcia pracy właśnie w danej firmie powinien, przede wszystkim, oferować możliwość rozwoju zawodowego (83% wskazań), a także zapewniać przyjazne środowisko pracy (72% wskazań). Dla kobiet ważne jest także zadbanie o przejrzystą politykę komunikacyjną i mówienie o wartościach panujących w firmie.

"Branża IT gwarantuje elastyczność pracy i atrakcyjne zarobki. Coraz więcej firm wprowadza też specjalne programy min. dla mam, ułatwiające pogodzenie życia służbowego z prywatnym. Możliwość samodoskonalenia, ciągłego rozwoju i podnoszenia kompetencji poprzez szkolenia i kursy to jedne z najważniejszych zalet tej branży, dlatego to ciekawa opcja" – Fabian Pietras, Business Director Antal.

Co przeszkadza kobietom w karierze w branży IT?

Największą barierą na drodze rozwoju kariery w IT wg kobiet jest brak wiary w siebie (53% wskazań). Kolejnym, już zewnętrznym czynnikiem jest uwikłanie kobiet w role tradycyjne (49% wskazań). Duży odsetek kobiet (40%) wskazuje na niechęć sektora IT do płci żeńskiej (tzw. mizoginizm) – ciekawe jest jednak, że tylko 11% mężczyzn obserwuje to zjawisko. Dla dużej części panów (29%) nie ma żadnych barier na drodze rozwoju płci żeńskiej w IT. Żeby zwiększać zatrudnienie kobiet w tej branży ważne jest, by zadbać o udział w zachęcających do tego inicjatywach. Forum Kobiet, Mentorów, Geek Girls Carrots, to tylko jedne z wielu projektów, które mają na celu wsparcie kobiet w rozwijaniu swoich pasji i umiejętności.

"Praca w branży IT to wciąż męska domena, jednakże z biegiem lat zauważam, że na rynku pojawia się coraz więcej kobiet rozwijających się w tym obszarze. Uważam, że kobiety w branży IT mogą być bardziej pewne siebie i swoich możliwości. Nie warto bać się nowych wyzwań i wchodzenia, w wydawać by się mogło, świat zarezerwowany głównie dla mężczyzn" - mówi Sonia Tkaczyk, Senior Consultant Antal IT Services.

5 kroków do rozwoju kariery w branży IT

Pobierz raport: https://antal.pl/wiedza/raport/kobiety-w-it-na-pomorzu

„Kobiety w IT na Pomorzu” to raport przygotowany przy współpracy Antal oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wyniki badań, zawarte w raporcie, informują o specyfice pracy w branży technologicznej w Polsce, popularyzacji wyboru tej ścieżki kariery, roli kobiet oraz szanse i blokady, które stają im na drodze.

Partnerzy raportu: Fundacja Edukacyjna Perspektywy, Politechnika Gdańska, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Źródło: Antal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA