REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza

Subskrybuj nas na Youtube
Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza. / Fot. Fotolia
Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z pewnością epidemia koronawirusa uderzy w rynek szkoleń. Wiele firm będzie zmuszonych przejść w tryb przetrwania, a więc budżety na rozwój zostaną ograniczone. Ponadto branża szkoleń ma zostać odmrożona jako jedna z ostatnich. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być w tej chwili szkolenia online. Poniżej analiza wpływu pandemii na branżę szkoleń.

Przetrwają najsprytniejsi

Świat sprzed wybuchu epidemii już nie wróci. Zamrożona gospodarka i puste ulice - jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy będziemy już „po” koronawirusie? Zdaniem ekonomistów Centrum Analiz Ekonomicznych, aż 780 tys. osób jest zagrożonych utratą pracy lub spadkiem dochodów w wyniki epidemii. Jak poradzi sobie z tym branża edukacyjna?

REKLAMA

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Niepewne jutro

REKLAMA

Życie w izolacji wychodzi nam coraz lepiej, ale nie wiemy jak długo będziemy musieli radzić sobie z różnymi skutkami pandemii. Ze specjalnej, 39. edycji realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad badania „Monitor Rynku Pracy”, wynika, że w związku z epidemią koronawirusa, znacząco wzrosła niepewność Polaków o pracę. 1 na 4 zatrudnionych ocenia ryzyko utraty posady jako duże. Prawie połowa pracowników obawia się zmniejszenia pensji, 25% zwolnienia, a 16% likwidacji firmy. Te obawy są uzasadnione. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., czyli o niecały procent mniej niż przed rokiem – to wynik, którego możemy długo nie powtórzyć. Już w marcu liczba zatrudnionych zmniejszyła się o ok. 34,2 tys. osób. Według badania Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, w maju możemy się spodziewać średniego spadku zatrudnienia na poziomie 18,6 proc. Razem z rynkiem pracy ucierpi cała gospodarka - według Marka Rozkruta, głównego ekonomisty firmy EY, trzymiesięczny lockdown oznaczać będzie dla większości krajów dwucyfrową recesję, w niektórych nawet 20-procentową. Z kolei Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu widzi to tak:

- Po wygaśnięciu zarazy wielu ludzi nie wróci już do stacjonarnej pracy biurowej. Contact-free economy dostanie solidnego przyspieszenia. Zmieni się wiele wzorców społecznych zachowań, w tym sposoby korzystania z czasu wolnego. A przy tym będziemy musieli poradzić sobie z gigantycznymi długami, z wieloma defaultami na poziomie niewypłacalności krajów i podmiotów gospodarczych, z rosnącymi – po chwilowych spadkach – wzrostami cen, z dużą liczbą bezrobotnych. Ten kryzys będzie dawał o sobie znać przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Tak zresztą było po wszystkich poprzednich pandemiach w historii. – mówił w rozmowie z Business Insider Polska

Jak kryzys odbija się bezpośrednio na przedsiębiorcach? O tym mówi Piotr Cielecki, mówca motywacyjny, trener i coach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z pewnością wiele firm będzie musiało zwolnić pracowników i przejść w tryb przetrwania, toteż budżety mogą zostać ograniczone, co zaowocuje spadkiem popytu na niektóre rodzaje szkoleń. Z drugiej strony wsparcie coachingowe i psychologiczne nigdy wcześniej nie było tak potrzebne jak teraz: warsztaty z budowania zespołu, efektywnej komunikacji, kompetencji menadżerskich i zarządzania sobą znajdą się na liście życzeń większości firm, gdy tylko będzie można z powrotem zgromadzić ludzi na sali szkoleniowej.

Reagowanie na zmiany

Jakie branże ucierpią najbardziej? Wśród najbardziej zagrożonych jest turystyka, hotelarstwo, eventy, w tym konferencje. Dane udostępnione przez banki PKO BP oraz Millenium nie pozostawiają złudzeń. Widać spadki w branży turystycznej, restauracyjnej, kosmetycznej i hotelarskiej. Kryzys dotyczy również rozrywki, edukacji i mody. Gdy rząd ogłosił zamknięcie szkół i wydarzeń o charakterze edukacyjnym, transakcje kartami płatniczymi w tym sektorze powędrowały w dół, by zaraz odnotować spadek z blisko 160 pkt. do 10 pkt.

REKLAMA

Najmniejsze bufory płynnościowe mają firmy z branży usług dla ludności, wśród nich branża edukacyjna, a zwłaszcza konferencyjna. I to ten sektor, według informacji ze strony Rządu, zostanie najpóźniej odmrożony. Jak pokazuje życie, by wyjść obronną ręką z kryzysu, kluczowa jest umiejętność przystosowania się do zmian. Przykładem mogą być firmy, które szybko przeszły ze świata offline i zaczęły wdrażać szkolenia online.

- Szkolenia on-line są idealną formą dla osób, które szukają wiedzy w pigułce. Takiej, która działa od ręki. Często wzbogacone są o wiele dodatkowych materiałów, za które przyszłoby nam dodatkowo słono zapłacić albo swoim czasem, albo gotówką. Jestem początkującym autorem szkoleń on-line, jednak widzę w nich ogromny potencjał. Co prawda, nie zastąpią one do końca szkoleń stacjonarnych, ale dzięki takim narzędziom jak WP Idea, mocno ułatwiają pracę zarówno trenerom, jak i uczestnikom. Wygodny interfejs i podgląd na postęp kursu są dodatkową zachętą.

Pracy jest tyle samo, a może i więcej. Zamiast realizować szkolenia stacjonarne skupiam się teraz na produkcji materiałów on-line. Zauważyłem, że kontakt z klientami i praca 1:1 wymaga sporo więcej czasu niż do tej pory. – mówi Grzegorz Kobuszewski z efektywnegorozwoju.pl

Dla Piotra Cieleckiego, kryzys to szansa w sprawdzeniu się w nieco innej formie:

- Prowadzę dużo coachingów online, ale też jedno i dwudniowe szkolenia w nieco skróconej formule i z godzinną przerwą, aby uczestnicy mogli przewinąć w przerwie młodsze dziecko, zjeść obiad, odpisać na maile i uniemożliwić starszemu dziecku sprawdzenie co kot ma w środku. Poza tym wiele firm zdecydowała się na zakup pigułek wiedzy. To nowy produkt, który stworzyłem w odpowiedzi na kryzys. Polega na tym, że firma zamawia materiał w jakimś zakresie merytorycznym, a ja nagrywam dla niej 5-7 minutowe filmy w tym temacie. Są maksymalnie skondensowane i zawierają dużo praktycznych, konkretnych, gotowych do zastosowania narzędzi w stylu: jak delegować obowiązki online, jak dbać o motywację pracowników, jak aranżować najbliższe otoczenie, czy jak nie rozwalić swojego związku pracując z domu. Dodatkowo, jako, że planowanie i tworzenie strategii jest w tym momencie kluczowe, stworzyłem kurs online Self Menagement System. Jest to zestaw 7 narzędzi, które w 2 godziny pozwalają nam zaplanować najbliższe tygodnie i miesiące, ograniczyć ilość kłótni nawet o 60%, ustalić co motywuje nas do działania i uniknąć najpowszechniejszych błędów. W tej chwili to jeden z dwóch najlepiej sprzedających się produktów na mojej stronie. - tłumaczy.

Z najnowszych badań Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL wynika, że sektor usług nowoczesnych szybko przystosował się do nowych warunków rynkowych i mogą stanowić impuls dla ponownego ożywienia gospodarczego Polski.

- Szkolenia online są znakiem naszych czasów. Choroba Covid-19 spowodowała, że wiele osób zaczęło szukać nowych dróg dotarcia do klienta. To samo dotyczy szkoleń i kursów, ponieważ można dostarczać je w nowej formie, za pośrednictwem Internetu - wyjaśnia Michał Jaworski, twórca platformy do kursów online WP Idea - Dla wielu szkoleniowców Internet okazał się sposobem na przetrwanie w kryzysie, ale również na zintensyfikowanie dotychczasowych dochodów, bo w kursie online może wziąć udział dowolna liczba osób z każdego zakątka kraju. My zauważyliśmy wzmożony ruch na stronie i duże zainteresowanie osób, które do tej pory edukowały w sposób stacjonarny. Oferowanie edukacji zdalnej i bycie aktywnym w sieci to już nie tylko dodatkowa forma budowania własnego biznesu, ale konieczność, by zwiększać zyski i dzielić się wiedzą. – komentuje Michał Jaworski, twórca WP Idea.

Źródło: WP Idea

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA