REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

NFZ zaniża koszty świadczeń

Polska służba zdrowia wymaga reformy, należy ograniczyć liczbę świadczeń refundowanych lub podnieść składkę zdrowotną.

Kradzież, zagubienie i zaginięcie druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy

10 maja 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał informację w sprawie kradzieży, zagubienia i zaginięcia druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Kontrola zwolnień lekarskich w I kwartale 2013 r.

Blisko 61,5 mln zł wstrzymanych lub obniżonych świadczeń - to efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS w I kwartale tego roku. To prawie 20 mln zł więcej w porównaniu z analogicznym kwartałem roku ubiegłego.

Spadek bezrobocia - kwiecień

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 14,0% i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 punktu procentowego. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w kwietniu 2013 roku wyniosła 84,5 tys.

REKLAMA

Raport dotyczący OFE jeszcze w maju

Raport dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu - zapowiada minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Od dziś podstawowa stopa wynosi 3 proc.

System emerytalny - nie dla nierzetelnych zarzutów

Dzisiaj zainauguruje działalność Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego. Założyciele Komitetu deklarują, że chcą odnosić się do propozycji rządowych i odpowiadać na nierzetelne zarzuty dotyczące kapitałowej części systemu emerytalnego.

Matki I kwartału podziękowały Ministrowi MPiPS

Spotkanie Matek I kwartału z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem odbyło się 8 maja 2013 r. W spotkaniu udział wzięli także wiceminister Radosław Mleczko i dyrektor Departamentu Prawa Pracy Anita Gwarek. Matki I kwartału podziękowały Ministrowi i pracownikom Ministerstwa za wkład w zmianę ustawy dotyczącej długości urlopów rodzicielskich.

REKLAMA

Sędziowie bez prawa do wynagrodzenia za nadgodziny

7 maja 2013 r. Trybunał Konstytucyjny przesądził o zgodności z Konstytucją art. 83 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie ze wspomnianym przepisem czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań. W związku z tym nie przysługuje im prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

Praca biurowa oraz prosta sprzedaż coraz bardziej pożądane

Ze względu na bezrobocie coraz bardziej pożądaną pracą jest nieskomplikowana praca w biurze oraz prosta sprzedaż.

Bezrobotni będą dyscyplinowani

Bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty zaproponowanej przez urząd pracy zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć miesięcy i straci dostęp do bezpłatnej służby zdrowia - dowiedziała się „Gazeta Wyborcza". 

Warto studiować - prof. Banyś

Warto studiować - mówi przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Niższy dług bez gwarancji dla emerytur z OFE - pomysł rządu

Resort finansów przy okazji reformy OFE chce zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obniżenie progów ostrożnościowych długu publicznego.

Walka z bezrobociem będzie wsparta przez Unię

Unia Europejska przeznaczy więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem. Szczególnie wśród młodych ludzi. Środki mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu, że decyzje o wydatkowaniu znacznej części z nich zapadać będą na szczeblu regionalnym, pieniądze mają trafiać dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Szwajcaria - ograniczenia w dostępie do rynku pracy do końca kwietnia 2014 r.

Szwajcaria utrzymuje ograniczenia w dostępie do rynku pracy do końca kwietnia 2014 r.

Roczny urlop rodzicielski - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Płatny roczny urlop dla rodziców to cel proponowanej nowelizacji Kodeksu pracy. Rozwiązanie to oznacza wywiązanie się premiera z obietnic złożonych w tzw. II expose. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Weekend majowy - praca w handlu

Duże sieci zamknięte na klucz, małe sklepy mogą pracować.

70 proc. pracodawców bez zmian w polityce kadrowej

Ci pracodawcy, którzy planują zmiany w zatrudnieniu w większości mówią o zwalnianiu pracowników, a nie o ich zatrudnianiu. Likwidację miejsc pracy mogłyby powstrzymać zmiany w Kodeksie pracy. Rząd obiecał wydłużenie okresu rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy. Nad ustawą nadal pracuje jednak Sejm. Problemem może być opór związków zawodowych, które domagają się większej ochrony osób zatrudnionych.

„Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej opublikował wyniki oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu pt. „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. W projektach przewidziano dofinansowanie m.in. tworzenia żłobków i klubów dziecięcych.

ZUS w długi weekend majowy

ZUS ogłosił, że 2 maja sale obsługi ZUS oraz Centrum Obsługi Telefonicznej będą nieczynne.

Urlopy rodzicielskie dla "Matek I kwartału" - opinie polityków

Większość polityków jest zadowolonych z decyzji premiera. Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków.

Jeden procent - ostatnie 2 dni na rozliczenia

Podatnicy mają ostatnie 2 dni na rozliczenie się z fiskusem. Termin rozliczeń mija dokładnie o północy 30 kwietnia.

Posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

24 kwietnia odbyło się Posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Skupiono się na problematyce ochrony miejsc pracy i konkurencyjności polskiej gospodarki. Strona związkowa domagała się wycofania się rządu z procedowania projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy.

E-ZUS czyli klienci ZUS coraz bardziej online

E-ZUS czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS w szybkim tempie zdobywa kolejnych odbiorców swoich usług.

"Matki I kwartału" z rocznymi urlopami

"Matki pierwszego kwartału" będą mogły korzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze jednego roku. Tak jak matki, które urodziły dzieci po 17 marca 2013 roku.

Większa skuteczność egzekucji

Pracodawcy i komornicy chcą zwiększyć skuteczność egzekucji. Uproszczenie systemu naliczania opłat egzekucyjnych, wprowadzenie elektronicznej obsługi egzekucji, zmniejszenie limitu zajęć egzekucyjnych na rachunkach bankowych i z wynagrodzenia za pracę, utworzenie centralnej bazy bezskutecznych egzekucji - proponują, między innymi w liście do ministra sprawiedliwości, PKPP Lewiatan, Krajowa Rada Komornicza i Związek Banków Polskich.

Propozycje dotyczące reprezentatywności związkowej

Pomysł resortu pracy i polityki społecznej zakłada podniesienie progu reprezentatywności związkowej oraz wzmocnienie uprawnień organizacji reprezentatywnych. – Proponowany kierunek zmian prawnych zdecydowanie przyspieszy procesy negocjacyjne w zakładach pracy – komentują eksperci Pracodawców RP.

Rada Europy wzywa do większej pomocy ludziom młodym

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie, by w sposób bardziej skuteczny pomagały ludziom młodym.

Strajk generalny - Solidarność nadal grozi

Po rozmowach na Komisji Trójstronnej "Solidarność" nadal grozi strajkiem generalnym.

Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie. 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w marcu 2013 roku

GUS podał miesięczną informację o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w marcu 2013 roku.

OFE - sondaż

Czy Polacy wolą odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie?

Przymusowy urlop rodzicielski

Przymusowy urlop rodzicielski przyniesie negatywne skutki w rozwoju dziecka i w funkcjonowaniu rodziny?

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się - wynika z najnowszych danych GUS.

Półbezrobotni

Osoby, które pracują na część etatu, a chcą pracować na cały, nazywane są półbezrobotnymi. Ich grono wciąż rośnie.

Praca w Danii - dlaczego zamiast Duńczyków pracują m.in. Polacy

Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców pracujących w Danii. To aż 25 tysięcy Polaków

Ustawa deregulacyjna uchwalona

Ustawa deregulacyjna została uchwalona. Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Lodołamacze - wzór pracodawcy niepełnosprawnych

Obecnie pracuje jedna na osiem niepełnosprawnych kobiet. Aktywizacja zatrudnienia niepełnosprawnych pań jest wiodącym motywem tegorocznego konkursu dla pracodawców - Lodołamacze 2013.

Nowa ustawa antykryzysowa powinna być wprowadzona wcześniej

Ustawa antykryzysowa bis, zdaniem ekspertów Pracodawców RP, powinna wejść w życie wcześniej. Wejście w życie dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Kodeks pracy - obecne przepisy o czasie pracy oderwane od realiów

Wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz zmiany dotyczące urlopów wychowawczych – to najważniejsze propozycje nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie. Eksperci mówią, że zmiany są niezbędne, bo obecne przepisy nie odpowiadają sytuacji na rynku. Związkowcy protestują, obawiając się wykorzystywania przez pracodawców i pogorszenia warunków pracy.

Urlop wychowawczy i macierzyński - zmiany

Czy urlopy, wychowawczy i macierzyński, potrzebują modyfikacji? Zmiany dotyczące urlopów wychowawczych i macierzyńskich to jedne z najważniejszych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie.

Ubezpieczenia - raport za kilka tygodni

Ubezpieczenia w ostatnim okresie są jednym z najgorętszych tematów. Za kilka tygodni ma być gotowy raport o systemie zabezpieczenia społecznego. Zapowiedział to w Jedynce minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że dokument nie będzie dotyczył tylko Otwartych Funduszy Emerytalnych.

„Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI)

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu i I kwartale 2013 roku

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu i I kwartale 2013 r. Zarobki są wyższe niż rok temu i miesiąc temu, ale zatrudnienie zmalało. W marcu wynagrodzenie było 1,6 procent wyższe niż rok temu o tej samej porze. Natomiast w porównaniu z lutym wzrosło o 3,3 procent. Zatrudnienie w zeszłym roku było wyższe o 0,9 procent, a w poprzednim miesiącu o 0,2 procent.

Rynek pracy w czasie spowolnienia gospodarczego

Ten rok będzie trudny dla pracowników. Minimalny spadek bezrobocia w marcu br., według szacunków resortu pracy, nie oznacza jeszcze, że sytuacja na rynku pracy zacznie się szybko poprawiać.

Kodeks pracy - rewolucyjne zmiany

Kodeks pracy już od miesięcy jest przedmiotem zagorzałych dyskusji. Czy rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy zamiast pomóc rynkowi pracy mogą mu zaszkodzić?

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Urzędy pracy bardziej skuteczne?

Urzędy pracy mają być bardziej skuteczne - zapowiada rząd.

Inflacja spadła do 1 proc.

 Inflacja w marcu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1 proc., wobec 1,3 proc. w lutym - podał GUS. Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców zdarzają się częściej w okresie, kiedy trwają prace sezonowe.

REKLAMA