Rolnicy opiekujący się niepełnosprawnymi - ZUS lub KRUS
REKLAMA
REKLAMA
Dnia 5 sierpnia 2015 r. podczas 98. posiedzenia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt przewiduje, że rolnicy opiekujący się osobami niepełnosprawnymi będą mogli wybrać ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
REKLAMA
Obecnie rolników, którzy przestają prowadzić gospodarstwo rolne w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i nabyciem prawa do np. świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego, KRUS wyłącza z ubezpieczenia społecznego. W celu kontynuacji ubezpieczenia społecznego gmina wypłacająca świadczenia przekazuje za te osoby składki do ZUS za okres niezbędny do uzyskania 25-letniego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do minimalnej emerytury z ZUS.
Jak podkreślają wnioskodawcy, niektóre osoby pobierające świadczenia w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, które wcześniej miały status rolnika, chciałyby kontynuować ubezpieczenie w KRUS, aby w przyszłości otrzymywać rolniczą emeryturę. Ponadto, zgodnie z projektem, rolnicy aktualnie otrzymujący np. świadczenie pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli zrezygnować z ubezpieczenia w ZUS i powrócić do KRUS.
Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Na złożenie wniosku w tej sprawie będą mieli 6 miesięcy od wejścia w życie proponowanej nowelizacji.
Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęły projekt z poprawkami legislacyjnymi. Sprawozdawcą komisji był poseł Henryk Smolarz. Następnie ustawa będzie przedmiotem prac Senatu.
Zadaj pytanie: FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat