REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Agnieszka Szamreta
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. /Fot. Fotolia
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia skierowane są do osób, które dążą do samodoskonalenia i zdobywania nowych umiejętności. Dzięki nim można uzyskać awans albo nawet zmienić pracę na lepszą, trzeba tylko dokonać przemyślanego wyboru odnośnie szkolenia.

Czy może być korzystne dla obu stron?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie jest uregulowane przepisami Kodeksu pracy. Można jednak posiłkować się w tej kwestii wyrobionym orzecznictwem Sądu Najwyższego z zakresu prawa pracy. Jest to raczej wyjątek od zasady niż sytuacja regularna. W okresie wypowiedzenia bowiem pracownik z reguły świadczy pracę i przysługują mu te same prawa, co innym pracownikom.

REKLAMA

Autopromocja

Może się wydawać, iż nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie: w końcu w tym czasie pracodawca jest pozbawiony pracownika. Poza tym można uznać, iż zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest wątpliwe etycznie. Pozbawienie możliwości wykonywania pracy wydaje się równoznaczne z pozbawieniem go poczucia przydatności zawodowej, a nieraz powoduje w nim uczucie szykanowania przez pracodawcę. Nic dziwnego, że nie zawsze takie rozwiązanie satysfakcjonuje pracownika, chociaż mogłoby się wydawać, że nie ma nic lepszego niż przymusowe płatne wolne.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl

Utrata zaufania

Zwolnić z obowiązku świadczenia pracy można pracownika wyłącznie za jego zgodą albo gdy przemawia za tym istotny i uzasadniony interes pracodawcy. Ponieważ niedopuszczenie pracownika do świadczenia pracy jest naruszeniem zobowiązań wynikających z umowy o pracę, pracodawca powinien uzyskać zgodę zatrudnionego na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Jak orzekł Sąd Najwyższy, jednostronna decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparta koniecznością ochrony uzasadnionych i istotnych interesów pracodawcy, a jej wykonanie nie może naruszać praw pracownika ani mieć na celu szykanowanie go. Pracodawcy starają się więc uzyskać zgodę pracownika na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. W praktyce następuje to w przypadku pracowników wyższego szczebla, mających dostęp do szczególnie istotnych czy nawet poufnych informacji. Najczęstszym powodem decyzji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest utrata zaufania. Jeśli np. pracownik zajmujący w firmie wyższe stanowisko kierownicze utraci zaufanie pracodawcy, np. zdradzając tajemnicę firmową konkurencji, trudno by pracodawca dalej powierzał mu te same obowiązki. Wyjściem jest wówczas zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca ma wówczas większą pewność, że pracownik, zostając w firmie, nie będzie działał na jej szkodę, a pracownik może szukać pracy, mając zagwarantowane wynagrodzenie do końca okresu wypowiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Jednostronna decyzja pracodawcy o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy byłaby w większości wypadków nieusprawiedliwiona. Wyjątkową sytuacją mogłoby być np. rażące naruszenie przez pracownika jego obowiązków. Istnieje jednak możliwość zawarcia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienia, w którym to strony umawiają się, że pracownik w okresie wypowiedzenia nie będzie świadczył pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia. Pracodawca powinien zatem uzyskać zgodę pracownika i zapewnić mu w tym okresie wynagrodzenie. Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy może być zawarte w treści oświadczenia o wypowiedzeniu umowy lub w odrębnym piśmie.

Niejednoznaczności

Czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie stoi w sprzeczności z istotą stosunku pracy? Nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy istotą tego stosunku jest w końcu dwustronne zobowiązanie się stron umowy o pracę: pracownika – do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawcy – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Pracownik jest zatem zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, ale jednocześnie ma prawo do jej świadczenia. Ze względu na brak jasnych regulacji w Kodeksie pracy ścierają się dwa poglądy w sprawie możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

W świetle pierwszej interpretacji pracodawca nie może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy i powinien zapewnić wykonywanie mu pracy zgodnie z zasadą mówiącą, iż obowiązkiem pracodawcy jest organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy. Zgodnie z drugim stanowiskiem pracodawca ma swobodę dysponowania pracą pracownika, dlatego może również zadecydować, że zwalnia go na określony czas z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Forum Kadry

Rozwiązaniem, z którego może skorzystać pracodawca, jest wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest bowiem zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu urlopu, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. Zwykle jednak okres wypowiedzenia jest znacznie dłuższy niż okres, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wypoczynkowego. To rozwiązanie zatem jest zadowalające jedynie częściowo, dlatego na pozostały okres pracodawcy decydują się na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. W praktyce najpierw pracodawca wysyła pracownika na urlop, a następnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy.

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Mały ZUS Plus a przerwa - interpretacja Rzecznika MŚP poparta wyrokami sądów

Mały ZUS Plus - ile przerwy? Spór trwający ponad rok pomiędzy Rzecznikiem MŚP i ZUSem rozstrzygają sądy. Zdaniem Rzecznika MŚP przedsiębiorca po 2 latach może znowu skorzystać z Małego ZUSu. Natomiast ZUS uważa, że po 3 latach. Jak orzekają sądy?

Dla kogo renta rodzinna w 2025 r. i w jakiej wysokości

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

REKLAMA

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA