REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Rafał Krzemiński
Urlop proporcjonalny. / Fot. Fotolia
Urlop proporcjonalny. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika, nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 1967. (I PR 53/67, OSP 1967/12/287). Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

Autopromocja

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze 1 stycznia każdego roku pracy. Jeżeli stosunek pracy nieprzerwanie trwa cały rok, urlop przysługujący pracownikowi udziela aktualny pracodawca.

W prawie pracy przewidziane są sytuacje, w których istnieje konieczność obliczenia urlopu proporcjonalnego do okresu rzeczywiście świadczonej pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Urlop proporcjonalny oblicza się w następujących przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pracownik podejmuje pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego,
  • pracownik rozwiązuje umowę o pracę w trakcie roku kalendarzowego,
  • pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy,
  • pracownik powraca do obecnego pracodawcy po przerwie trwającej minimum 1 miesiąc z powodu urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, odbywania zasadniczej służby wojskowej, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności.

Przy obliczaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego należy przestrzegać określonych prawem zasad. Miesiąc pracy odpowiada 1/12 części przysługującego pracownikowi urlopu, a niepełne kalendarzowe dni lub miesiące zaokrągla się w górę z korzyścią dla pracownika.

Zmiana pracodawcy

W sytuacji, gdy w ciągu roku kalendarzowego pracownik zmienia pracodawcę, u dotychczasowego pracodawcy przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy przed ustaniem stosunku pracy. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już przysługujący mu urlop na dany rok kalendarzowy

U następnego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, jeżeli został zatrudniony na okres co najmniej do końca danego roku kalendarzowego.
Jeżeli pracownik u następnego pracodawcy został zatrudniony na okres krótszy niż do końca roku kalendarzowego, urlop proporcjonalny oblicza się w wymiarze odpowiadającym do końca trwania umowy.

Gdy pracownik u poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wyższym wymiarze niż mu przysługiwał w stosunku do przepracowanego okresu, urlop przysługujący u kolejnego pracodawcy będzie odpowiednio obniżony. Jeżeli wykorzystał cały przysługujący za dany rok urlop – u nowego pracodawcy nie będzie miał ani jednego dnia wolnego.

Zmiana etatu a urlop wypoczynkowy

Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w danym roku u wszystkich pracodawców. Jednocześnie urlop przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z przepisów Kodeksu pracy.

Pracownik z 10-letnim stażem urlopowym był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy do 31 maja 2012 r. Następnie przez dłuższy czas pozostawał bez pracy. Kolejne zatrudnienie podjął 1 marca 2013 r. na podstawie umowy o prace zawartej na czas określony do 31 grudnia 2013 r. U obecnego pracodawcy pracownik nabył w 2013 r, za okres od 1 marca do 31 grudnia prawo do 22 dni urlopu (10/12 x 26 dni = 21,66 dnia, po zaokrągleniu 22 dni).

Pracownik był zatrudniony od 15 stycznia do 31 lipca 2013 r. u jednego pracodawcy, u którego przysługiwało mu prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wcześniej w 2013 r. nigdzie nie pracował. Do końca lipca pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Na dzień rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługiwał urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia:
7/12 x 26 = 15,16 dnia, po zaokrągleniu 16 dni
Ponieważ do końca lipca 2013 r. pracownik wykorzystał 10 dni urlopu, za pozostałe 6 dni pracodawca był zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop.
Od 1 października pracownik rozpoczął pracę u kolejnego pracodawcy. U drugiego pracodawcy do końca roku kalendarzowego pracownikowi przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze:
3/12 x 26 = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni

Świadczenie urlopowe

Urlop po okresie niewykonywania pracy

Za okresy nieobecności w pracy, podczas których praca nie jest świadczona, pracownik nie nabywa prawa do urlopu w pełnym wymiarze, a w odpowiednio zmniejszonym wymiarze proporcjonalnym. Odnosi się to do nieobecności dłuższych niż 1 miesiąc spowodowanych urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym, odbyciem zasadniczej służby wojskowej, tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Okresy nieobecności, podczas których pracownik nie nabywa prawa do urlopu, należy sumować.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony otrzymał urlop bezpłatny w okresie od 1 grudnia 2013r do 31 marca 2014r. Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego za 2014r., po zakończeniu urlopu bezpłatnego będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy proporcjonalny do okresu pozostającego do końca roku, czyli:
9/12 x 20 dniu urlopu = 15 dni urlopu

Pracownikowi uprawnionemu do 26 dni urlopu wypoczynkowego pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego w okresie od 1 lutego do 31 marca 2014r. Ponieważ pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2014r i urlop bezpłatny został udzielony po tym terminie, pracownikowi należy obniżyć wymiar urlopu o 2/12 x 26 dni urlopu = 4,33 dnia urlopu. W taki przypadku przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego to:
26 dni – 4,33 dnia = 21,67 dni, po zaokrągleniu 22 dni.

Nieobecności nieobniżające wymiaru urlopu

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 1 października 2013 r., pozwala pracownikowi na korzystanie z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze w tym samym roku, w którym powrócił z urlopu wychowawczego. Urlop wypoczynkowy nie ulegnie obniżeniu, jeżeli w roku jego wykorzystania pracownik powrócił z urlopu wychowawczego.

Autopromocja

Ponadto urlopy wypoczynkowego nie obniżają nieobecności trwające co najmniej 30 dni spowodowane zwolnieniem chorobowym, urlopem macierzyńskim, urlopem rodzicielskim, urlopem ojcowskim i innymi płatnymi urlopami i zwolnieniami od pracy.

Pracownica, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego u urlopu wypoczynkowego przysługującego jej za 2012r. (26dni) złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w terminie od 3 marca do 14 grudnia 2013r. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wychowawczego w okresie wskazanym we wniosku. Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w pełnym 26-dniowym wymiarze za rok 2013.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Urlop proporcjonalny do wielkości etatu

Urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy. Urlopu osobom zatrudnionym na część etatu udziela się w wymiarze godzinowym.

Pracownik z 10-letnim stażem pracy jest zatrudniony na ½ etatu. Pracownik pracuje 2 dni w tygodniu po 8 godzin, a trzeciego dnia 4 godziny. Pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 1/2x 26 = 13 dni urlopu. Dopiero po zaokrągleniu przeliczamy urlop na godziny przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, 13 dni x 8 godzin =104 godziny.

Urlop uzupełniający

Pracownikowi, który w trakcie roku kalendarzowego uzyskuje prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a wykorzystał już urlop za dany rok kalendarzowy w niższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Pracownik nabywa dodatkowe 6 dni urlopu wypoczynkowego

Pracownik w lutym 2013 r. osiągnął 10-letni staż urlopowy. Uzyskał zatem prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.

  • jeżeli pracownik wykorzystał przysługujące mu 20 dni urlopu, to otrzymuje 6 dniu urlopu uzupełniającego,
  • jeżeli pracownik nie wykorzystał jeszcze urlopu wypoczynkowego, wymiar jego urlopu powinien zostać podniesiony w wynosić 26 dni.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

    Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

    KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

    Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

    Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

    W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

    KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

    Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

    REKLAMA

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

    Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

    Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

    Okres ochronny po macierzyńskim

    Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

    Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

    Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

    REKLAMA

    Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

    W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

    Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

    1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

    REKLAMA