reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego

Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego

Każdy pracownik ma prawo złożyć swojemu pracodawcy wniosek o urlop bezpłatny. Pracodawca może, ale nie musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

Prawo pracownika do urlopu bezpłatnego

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracownik nie musi uzasadniać swojego wniosku o urlop. Pracownik może składać wniosek o urlop bezpłatny w celu podjęcia innej pracy, w celu sprawowania opieki nad dzieckiem lub celu odpoczynku, kiedy nie ma już prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracodawca bez względu na przyczyny uzasadniające wniosek pracownika może odmówić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

Czym jest urlop bezpłatny

Czas trwania urlopu bezpłatnego wyznacza pracownik w swoim wniosku. Jednak przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Bez zawarcia takiego zastrzeżenia nie ma prawnej możliwości odwołania pracownika bez jego zgody z urlopu bezpłatnego.

Sytuacja prawna pracownika w czasie urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny to czas zawieszenia stosunku pracy. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Co to w praktyce oznacza? W czasie urlopu bezpłatnego pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia i innych świadczeń. Pracownik zaś jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracownika.

Pracownik nie otrzymuje za czas urlopu bezpłatnego wynagrodzenia, o czym również świadczy sama nazwa urlopu – urlop bezpłatny. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik nie zachowuje prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, w tym prawa do zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego.

Udzielenie urlopu bezpłatnego

W czasie urlopu bezpłatnego pracownik nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego. Jednak urlop bezpłatny trwający krócej niż 1 miesiąc nie ogranicza uprawnień pracownika w zakresie urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny jest dla pracownika okresem ochronnym, pomimo iż jest to czas zawieszenia stosunku pracy. Stosunek pracy ulega zawieszeniu, ale trwa nadal. W okres urlopu bezpłatnego pracodawca nie może zwolnić pracownika ani zmienić mu warunków pracy i płacy. Jedynie w przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawca może zwolnić pracownika będącego na urlopie bezpłatnym.

Pracownik, który wykorzystał urlop bezpłatny ma prawo powrotu do pracy u swojego pracodawcy. Jeśli pracownik nie zgłosił się do pracy po wykorzystaniu urlopu pracodawca może go zwolnić.

Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 19.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama