Świadczenie urlopowe
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie wypoczynku a świadczenie urlopowe
Dofinansowanie do wypoczynku wypłacają pracodawcy, u których działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustanawia obowiązek stworzenia funduszu przez pracodawców, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W ramach działalności funduszu pracodawcy mogą między innymi dofinansowywać urlop pracownikom, wypłacając im ,,wczasy pod gruszą’’.
REKLAMA
Dofinansowanie do urlopu pracownika
Świadczenie urlopowe mogą natomiast wypłacać natomiast pracodawcy, którzy nie mają obowiązku tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - czyli pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników. Prowadzą oni działalność socjalną na rzecz pracowników w inny sposób niż poprzez zakładanie funduszu, na przykład wypłacając raz w roku świadczenia urlopowe.
Świadczenie urlopowe
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że świadczenie urlopowe może być wypłacane raz w roku przez pracodawcę każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter
Świadczenie to powinno być wypłacone nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.
Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa maksymalną wysokość świadczenia urlopowego. Świadczenie nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obowiązujący w danym roku i przypadający na jednego pracownika.
Odpis wynosi 37,5% (50% dla zatrudnionych w szczególnych warunkach) przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.
Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika niezatrudnionego w szczególnych warunkach wynosi odpowiednio:
-na pełny etat – 1093,93 zł,
-na ¾ etatu – 820,45 zł,
-na ½ etatu – 546,79zł,
-na ¼ etatu – 273,48zł.
Z kolei maksymalna wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach lub wykonującego pracę o szczególnym charakterze:
-na pełny etat - 1458,57zł,
-na ¾ etatu - 1093,93zł,
-na ½ etatu – 729, 29zł,
Na ¼ etatu – 364,64zł.
.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń urlopowych
Od świadczenia urlopowego należy odprowadzić podatek. Natomiast nie podlega ono składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, z wyjątkiem sytuacji, w której świadczenie będzie wyższe niż roczny odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – wówczas nadwyżka stanowi podstawę wymiaru składek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat