REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe

Rafał Krzemiński
Świadczenie urlopowe. / Fot. Fotolia
Świadczenie urlopowe. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy w ramach prowadzenia działalności socjalnej na rzecz pracowników mogą wypłacać im świadczenia urlopowe. Kiedy pracownik może ubiegać się o świadczenie urlopowe? Jaka jest maksymalna wysokość świadczenia urlopowego?

Dofinansowanie wypoczynku a świadczenie urlopowe

Dofinansowanie do wypoczynku wypłacają pracodawcy, u których działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustanawia obowiązek stworzenia funduszu przez pracodawców, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W ramach działalności funduszu pracodawcy mogą między innymi dofinansowywać urlop pracownikom, wypłacając im ,,wczasy pod gruszą’’.

REKLAMA

Autopromocja

Dofinansowanie do urlopu pracownika

Świadczenie urlopowe mogą natomiast wypłacać natomiast pracodawcy, którzy nie mają obowiązku tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - czyli pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników. Prowadzą oni działalność socjalną na rzecz pracowników w inny sposób niż poprzez zakładanie funduszu, na przykład wypłacając raz w roku świadczenia urlopowe.

Świadczenie urlopowe

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że świadczenie urlopowe może być wypłacane raz w roku przez pracodawcę każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie to powinno być wypłacone nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa maksymalną wysokość świadczenia urlopowego. Świadczenie nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obowiązujący w danym roku i przypadający na jednego pracownika.

Odpis wynosi 37,5% (50% dla zatrudnionych w szczególnych warunkach) przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika niezatrudnionego w szczególnych warunkach wynosi odpowiednio:
-na pełny etat – 1093,93 zł,
-na ¾ etatu – 820,45 zł,
-na ½ etatu – 546,79zł,
-na ¼ etatu – 273,48zł.

Z kolei maksymalna wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach lub wykonującego pracę o szczególnym charakterze:
-na pełny etat - 1458,57zł,
-na ¾ etatu - 1093,93zł,
-na ½ etatu – 729, 29zł, 
Na ¼ etatu – 364,64zł.
.

Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń urlopowych

Od świadczenia urlopowego należy odprowadzić podatek. Natomiast nie podlega ono składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, z wyjątkiem sytuacji, w której świadczenie będzie wyższe niż roczny odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – wówczas nadwyżka stanowi podstawę wymiaru składek.

Zadaj pytanie na naszym forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA